Autobusy MAN na CNG jezdí v Děčíně

Autobusy MAN na CNG jezdí v Děčíně

MAN Truck & Bus jako jeden z hlavních finálních  výrobců dodávkových, užitkových a nákladních vozidel, autobusů a autokarů nejen v Evropě, dodává svým zákazníkům vždy důkladně prověřená a sofistikovaná komplexní řešení. V okamžiku, kdy se Dopravní podnik města Děčína rozhodl pořídit novou flotilu městských autobusů, nabídlo české zastoupení mnichovské značky MAN vozidla poháněná motory na stlačený zemní plyn, CNG.
Vysoce moderní řešení vyhovuje nejen všem legislativním požadavkům, ale významně přispívá též bezpečnosti provozu, efektivní ekonomice provozovatele a je výjimečně šetrné k životnímu prostředí.

Slavnostní předání 11. 4. 2018
Prvních devět dvanáctimetrových a jeden kloubový autobus o délce osmnáct metrů slavnostně uvedl Dopravní podnik města Děčína do  provozu ve středu 11. dubna letošního roku za účasti zástupců města Děčín a společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic.
Město Děčín reprezentoval náměstek primátorky pan Jiří Anděl, Dopravní podnik města Děčína jeho ředitel pan Bohumil Bárta a společnost MAN Truck & Bus Czech Republic pan Pavel Pospíšil, vedoucí prodeje autobusů. „Motory MAN spalující stlačený zemní plyn, CNG, jsou modernější a z hlediska ochrany životního prostředí bezpečnější a výrazně příznivější alternativou vznětovým motorů. Především v městské dopravě plně vyniknou jejich přednosti, ke kterým počítáme též schopnost plnit nejen nejpřísnější platné, ale též budoucí ještě tvrdší, emisní normy a navíc poskytnout velmi efektivní provoz městských autobusů odrážející se například v nižších provozních nákladech,“ říká k výběru Dopravního podniku města Děčína pan Reinhard Faderl, jednatel a generální ředitel společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic.

Důkladný tendr
Dopravní podnik města Děčína si v důsledně vedeném tendru zvolil za vítězného dodavatele flotily dvaceti jedna nových městských, nízkopodlažních autobusů značku MAN. Dodávku tvoří osmnáct dvanácti metrových sólo autobusů a tři kloubová provedení autobusů MAN Lion’s City CNG. Dopravní podnik má již také vybudovanou i novou plnící stanici CNG.
Pohon na stlačený zemní plyn je významně ekologičtější než pohon klasickými spalovacími vznětovými motory. Celková zátěž životního prostředí škodlivinami ve výfukových plynech motorů je podstatně nižší. Jde především o nižší emise pevných částic (sazí), rovněž objem vypouštěného plynu, s tzv. skleníkovým efektem, CO2 je nižší. Motory autobusů MAN Lion’s City CNG jsou tišší a úspornější. Provozní náklady,
především v kolonce „cena za palivo“, potěší každého provozovatele. V přepočtu na litry se cena spotřebovaného zemního plynu pohybuje zhruba o jednu třetinu níže než v případě pohonu vznětovým motorem.

CNG nahradí vznětové motory
Do konce tohoto roku obnoví Dopravní podnik města Děčína téměř polovinu své flotily městských autobusů. Plynové autobusy MAN Lion’s City postupně nahradí stávající nejstarší autobusy s naftovými motory. Celková hodnota kontraktu je přes 130 milionů korun, přičemž 85 procent je hrazeno z dotace evropských fondů v rámci programu ITI. Všechna vozidla budou nízkopodlažní a vybavená klimatizací.

Efektivní řešení
Městské nízkopodlažní autobusy MAN Lion’s City CNG ve dvanáctimetrovém provedení disponují třemi širokými dveřmi, osmnáctimetrové potom umožňují rychlou obměnu cestujících díky čtyřem širokým vstupům. Celková obsaditelnost sólo autobusů činí 83 osob, z toho je pro pasažéry 32 míst k sezení. Kloubové autobusy mají celkovou kapacitu 165 osob, z čehož pro sedící cestující je určeno 42 míst. Všechna vozidla jsou vybavena systémem pro automatické počítání cestujících.
Interiér vozidel je monitorován kamerami, což přispívá bezpečnosti cestování. Součástí vozidel jsou infomační a odbavovací systémy. Autobusy jsou vybaveny též systémem bezdrátového připojení, tzv. wifi. „Pracoviště řidiče je koncipováno se zaměřením na co nejsnadnější obsluhu vozidla a ergonomii. Nechybí zde chladnička na nápoje řidiče či
autorádio. Pohon vozidel zajišťují plynové motory MAN E2876 o maximálním výkonu 200 kW/272 k, resp. 228 kW/310 k v případě kloubových autobusů, které jsou doplněny čtyřstupňovou automatickou převodovkou Voith,“ uvádí k technické specifikaci vozidel pan Luděk Bína, prodejce autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic.
„MAN se stal vítězem tendru na dodávku městských autobusů, kterého se zúčastnili celkem čtyři konkurenční výrobci. Jediným kritériem výběru byla pořizovací cena, přičemž součástí dodávky je rovněž vybavení a vyškolení servisu Dopravního podniku města Děčína tak, aby si mohli na vozidlech samostatně provádět údržbu, záruční i pozáruční servis. Zbývající počet autobusů dodá české zastoupení společnosti MAN Truck & Bus, pro které jde o jednu z největších zakázek na taková vozidla, nejpozději do konce srpna 2018,“ říká vedoucí prodeje autobusů ve společnosti MAN Truck
& Bus Czech Republic pan Pavel Pospíšil.

 
Akce, výstavy, veletrhy, Autodoprava, Novinky, Technika, Vývojové trendy , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Buggyra přepisuje (nechtěně) dějiny

V sobotu bude na okruhu v italském Misanu odstartován další ročník mistrovství Evropy v závodech tahačů. A tým Buggyra Racing opět přepisuje, v tomto případě ovšem nedobrovolně, vlastní dějiny.

číst dále »

Neoplany pro společnost Flixbus

MAN dodává 75. autobus pro Schröder Reisen Spolehlivé vozy a spolehlivý partner – tomu Schröder Reisen přikládá velkou důležitost. Nyní společnost uvedla do provozu osm nových autobusů NEOPLAN Tourliner a šest nových autobusů NEOPLAN Skyliner. Nasazeny budou na dálkové linky … Číst dále →

číst dále »

Dakar 2019 pouze v Peru

Martin Macík a Jan Brabec, členové týmu Big Shock Racing, byli hodně překvapení, když dnes organizátoři Rallye Dakar odtajnili novou trasu. 100 % Peru = 100 % Dakar. „Už pár dní kolovaly zaručené informace, kudy se pojede, ale nakonec se vyplatilo počkat. Je to venku, nikdo to nečekal, 100% Peru pobavilo. Těšíme se na písek, i když nás trochu mrzí, že budou chybět Argentina a Bolívie. Trať bude trochu jednotvárnější,“ komentuje první zprávy Martin Macík, nejúspěšnější český závodník minulého ročníku. Každopádně, jezdce čeká 12 dní, které se odehrají zejména v poušti a z této informace už se dá mnohé vyčíst.

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno