Mercedes-Benz eCitaro poprvé vyzkouší ICOM transport v Třebíči

ICOM transport bude testovat plně elektrický autobus Mercedes-Benz eCitaro. Rozhodl se ho použít v reálných podmínkách obslužnosti města Třebíče.

Vozidlo s moderní technologií pro lokálně bezemisní a téměř bezhlučnou dopravu bude v provozu od 9. do 18. února v rámci MHD v Třebíči. „Při zadávání veřejných zakázek musí mít dopravce do konce roku 2025 minimální podíl ekologických autobusů 41 procent,“ odůvodnila testování plně elektrického vozidla Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva ICOM transport.

Autobus eCitaro má základ ve světovém bestselleru Citaro, který je nejprodávanější městský autobus značky Mercedes-Benz. V jeho designu s osobitým vzhledem se snoubí základní tvar modelu Citaro s prvky studie Mercedes-Benz Future Bus. Při plném osazení bateriovými moduly má eCitaro v sériovém provedení hmotnost přibližně 13,5 tuny. Výhodou pro řidiče autobusu eCitaro je zachování obvyklé přístrojové desky a konceptu ovládání. Řidič je samozřejmě informován o stavu nabití akumulátorů. Na centrálním displeji si může nechat zobrazovat údaje o dojezdu, dostupnosti výkonu a ukazateli nabíjení.

I cestující naleznou v autobusu komfort nejvyšší třídy. Třídveřový model, který testuje ICOM transport, nabízí 30 míst k sezení a 50 míst pro stojící cestující, uspořádání interiéru odpovídá konvenčním městský typu Citaro. Na palubě jsou k dispozici USB zásuvky.

„Nasazení elektrických autobusů přináší jak výrobcům, tak dopravcům řadu nových výzev, při jejichž řešení nevystačí s tradičními přístupy,“ uznal Václav Beránek ze společnosti EvoBus, člen skupiny Daimler.

První výzvou je omezené množství energie, které lze umístit do baterií vzhledem k jejich hmotnosti (ale i ceně). Běžně je v současných bateriích k dispozici pouze 10 až 20 procent energie v porovnání s dvousetlitrovou nádrží nafty. „Proto je třeba s energií a s hmotností autobusu velmi dobře hospodařit, aby byl zajištěn dostatečný dojezd při dostatečné přepravní kapacitě, a to v jakýchkoliv provozních podmínkách,“ potvrdil Václav Beránek. Druhou velkou výzvou je hospodaření s energií, která je potřeba k jiným účelům než na samotnou jízdu. „Ve vozidle je detailně optimalizovaný termomanagement, který řeší chlazení či ohřev baterií a vytápění či chlazení prostoru pro cestující,“ potvrdil.

Důležitým faktorem pro dobré fungování, a to zejména pro dopravce, je zajištění dostatečného množství elektrické energie na dobíjení autobusů ve správném místě a ve správném čase.

 
Autodoprava, Novinky, Vývojové trendy , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

ME tahačů 2021 nabývá reálných kontur, pojede se na biopalivo

Přestože loňská sezóna vejde do historie nevyhlášením mistra Evropy, v jejím průběhu uzavřeli promotér šampionátu ETRA (Evropská asociace závodní tahačů), akcionář ADAC Mittelrhein a FIA dohodu ohledně pořádání evropského šampionátu v sezónách 2021 – 2025. Zpráva potěšila i vedení týmu … Číst dále →

číst dále »

I-Shift je i po 20 letech stále průlomovou inovací

Automatizovaná převodovka Volvo Trucks I-Shift je i po 20 letech stále průlomovou inovací Inovace inteligentní automatizované převodovky I-Shift společnosti Volvo Trucks (AMT) jsou i nadále důležitým milníkem v tomto odvětví díky pozitivnímu dopadu na spotřebu paliva, výkon vozidla, bezpečnost a … Číst dále →

číst dále »

Nové vozidlo Scania pro svoz odpadu v Moravské Třebové

Technické služby se musejí v době pandemie potýkat s nárůstem odpadů z domácností. Většinou se jedná o plasty a obalové materiály, které je nutno vyvážet častěji. V Moravské Třebové a okolních obcích tak uvítali nové vozidlo Scania, které pomůže vyřešit narůstající potřebu svozu odpadu.  … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno