Mercedes-Benz eCitaro poprvé vyzkouší ICOM transport v Třebíči

ICOM transport bude testovat plně elektrický autobus Mercedes-Benz eCitaro. Rozhodl se ho použít v reálných podmínkách obslužnosti města Třebíče.

Vozidlo s moderní technologií pro lokálně bezemisní a téměř bezhlučnou dopravu bude v provozu od 9. do 18. února v rámci MHD v Třebíči. „Při zadávání veřejných zakázek musí mít dopravce do konce roku 2025 minimální podíl ekologických autobusů 41 procent,“ odůvodnila testování plně elektrického vozidla Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva ICOM transport.

Autobus eCitaro má základ ve světovém bestselleru Citaro, který je nejprodávanější městský autobus značky Mercedes-Benz. V jeho designu s osobitým vzhledem se snoubí základní tvar modelu Citaro s prvky studie Mercedes-Benz Future Bus. Při plném osazení bateriovými moduly má eCitaro v sériovém provedení hmotnost přibližně 13,5 tuny. Výhodou pro řidiče autobusu eCitaro je zachování obvyklé přístrojové desky a konceptu ovládání. Řidič je samozřejmě informován o stavu nabití akumulátorů. Na centrálním displeji si může nechat zobrazovat údaje o dojezdu, dostupnosti výkonu a ukazateli nabíjení.

I cestující naleznou v autobusu komfort nejvyšší třídy. Třídveřový model, který testuje ICOM transport, nabízí 30 míst k sezení a 50 míst pro stojící cestující, uspořádání interiéru odpovídá konvenčním městský typu Citaro. Na palubě jsou k dispozici USB zásuvky.

„Nasazení elektrických autobusů přináší jak výrobcům, tak dopravcům řadu nových výzev, při jejichž řešení nevystačí s tradičními přístupy,“ uznal Václav Beránek ze společnosti EvoBus, člen skupiny Daimler.

První výzvou je omezené množství energie, které lze umístit do baterií vzhledem k jejich hmotnosti (ale i ceně). Běžně je v současných bateriích k dispozici pouze 10 až 20 procent energie v porovnání s dvousetlitrovou nádrží nafty. „Proto je třeba s energií a s hmotností autobusu velmi dobře hospodařit, aby byl zajištěn dostatečný dojezd při dostatečné přepravní kapacitě, a to v jakýchkoliv provozních podmínkách,“ potvrdil Václav Beránek. Druhou velkou výzvou je hospodaření s energií, která je potřeba k jiným účelům než na samotnou jízdu. „Ve vozidle je detailně optimalizovaný termomanagement, který řeší chlazení či ohřev baterií a vytápění či chlazení prostoru pro cestující,“ potvrdil.

Důležitým faktorem pro dobré fungování, a to zejména pro dopravce, je zajištění dostatečného množství elektrické energie na dobíjení autobusů ve správném místě a ve správném čase.

 
Autodoprava, Novinky, Vývojové trendy , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

ë-BERLINGO: K UZNÁVANÉ VŠESTRANNOSTI PRVNÍHO ZÁSTUPCE SEGMENTU „LUDOSPACE“ PŘIDÁVÁ CITROËN ELEKTRICKOU VERZI

Nový Citroën ë-Berlingo je ideálním partnerem pro fanoušky aktivního životního stylu. Díky jeho praktičnosti a všestrannosti si mohou užít všechny volnočasové aktivity s větším komfortem elektromotoru. Elektrifikace vozu Berlingo přináší plynulost a tichý chod elektromotoru s dojezdem až 280 km* … Číst dále →

číst dále »

Tisíc hodin čekání na hranicích. To je výsledek německých restrikcí

Minulý týden kvůli restrikcím ze strany Německa prostáli řidiči ICOM transport 1000 hodin na hranicích a podstoupili více jak tři stovky testů. Pozitivní byli jen tři. Do Německa jen s negativním testem a registrací. Tak zní zpřísněné opatření západního souseda … Číst dále →

číst dále »

Na veletrhu IDEX 2021 se představí speciální automobily Tatra

přes trvání celosvětové pandemie koronaviru se od 21. do 25. února v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech uskuteční IDEX 2021, jeden z největších světových veletrhů obranných technologií a techniky. Mezi vystavovateli tradičně nebude chybět ani česká společnost TATRA TRUCKS … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno