Volvo uvádí novou platformu pro dálkové autobusy

Volvo uvádí novou platformu pro dálkové autobusy

Společnost Volvo Buses představuje zbrusu novou řadu autobusů pro zájezdovou a dálkovou linkovou dopravu. Výrobce prémiových dálkových autobusů výrazně pokročil kupředu svým špičkovým designem, aerodynamikou ve prospěch úspory paliva a nejvyšší úrovní bezpečnosti.

„V rámci naší evropské řady dálkových autobusů jsme provedli nejvýznamnější modernizaci za několik posledních desítek let. Změny se dotkly prakticky všeho, od konstrukce vozidel a jízdních vlastností až po zbrusu nový a moderní designový jazyk. Nová platforma pro dálkové autobusy je postavena na koncepci samonosné karoserie. Jsem přesvědčen, že naši zákazníci i jejich cestující konečný výsledek ocení,“ říká Håkan Agnevall, prezident společnosti Volvo Buses.

Řada zahrnuje dva různé modely: luxusní Volvo 9900 a všestranné Volvo 9700, přičemž oba je možné detailně upravovat podle konkrétních provozních potřeb zákazníků.

Pro potřeby autobusových zájezdů a dálkových linek, kde se klade důraz především na celkově příjemné zkušenosti cestujících, investovalo Volvo Buses nemálo prostředků do řešení zaměřených na zvýšení komfortu. Na nízké hladině hluku a vibrací v interiéru má podíl důsledně izolovaná karoserie; nově vyvinutá soustava klimatizace zajistí stabilní a příjemnou teplotu v rámci celého autobusu, bez ohledu na venkovní podmínky. Ergonomická sedadla cestujících pocházejí z vlastního návrhu Volvo.

Tým návrhářů kladl nemalý důraz i na vizuální dojem a kvalitu na omak. Cestující se mohou těšit na uklidňující a vyvážené barevné schéma i vkusnou kombinaci látek a kůže s kovovými dekorativními akcenty. Interiér byl navržen tak, aby zprostředkoval po všech stránkách prémiový dojem.

Byli jsme odhodláni vytvořit moderní, funkční, přátelský a vstřícný celkový dojem s robustním charakterem,“ říká Dan Frykholm, ředitel designu ze společnosti Volvo Buses.

Nejvíce exkluzivní verzí je nová vlajková loď Volvo 9900. Ve srovnání s předchozí generací došlo k nárůstu celkové výšky autobusu o 12 centimetrů. Tímto vzniklo další místo ve prospěch většího zavazadlového prostoru při mírném zvýšení pozice pasažérů v autobusu. To ve spojení se šikmou podlahou (koncipovanou jako hlediště v divadle) a velkými skleněnými panely zaručuje výborný výhled cestujících směrem vpřed i do stran. Strop prostoru pro cestující je o osm centimetrů výše než u minulé generace. Celkový dojem z mnohem větší prostornosti je ještě umocněn čistší návazností mezi stěnami a stropem.

Pracoviště řidiče se zbrusu novým volantem a novými palubními přístroji bylo navrženo tak, aby hladce navazovalo na zbytek interiéru autobusu, avšak současně poskytlo řidiči dostatek soukromí k soustředěné práci bez vyrušování. Pohon sestávající z motoru Volvo o zdvihovém objemu 11 litrů a převodovky I-Shift zaručuje vynikající jízdní chování, které je pro Volvo charakteristické. K ještě lepší stabilitě a manévrovacím schopnostem přispívá nižší těžiště autobusu.

Nová řada 9000 se věrně drží tradic Volvo prostřednictvím technologií, díky nimž jde o jednu z nejbezpečnějších modelových řad dálkových autobusů na dnešním trhu. Volvo 9700 i Volvo 9900 disponuje ucelenou škálou řešení v oblasti aktivní i pasivní bezpečnosti. Cílem nového bezpečnostního systému výstrahy pro řidiče (Driver Alert Support) je předcházet nehodám způsobeným únavou nebo nepozorností řidiče. Uvedený systém sleduje způsob jízdy a polohu autobusu vzhledem k vodorovným jízdním pruhům a krajnicím. Pokud systém zaznamená způsob jízdy svědčící o ospalosti nebo nepozornosti, varuje řidiče prostřednictvím zpráv na přístrojovém panelu společně se zvukovým signálem. Z dalších novinek jmenujme robustnější systém ochrany proti čelnímu nárazu (FIP) s vyššími schopnostmi pohlcování nárazové energie, nebo např. skleněný panel ve spodní části předních dveří, díky němuž řidič lépe zaznamená jiné účastníky silničního provozu v blízkosti autobusu.

Konstruktéři a návrháři Volvo Buses rovněž připravili podmínky k dosažení dobré spotřeby paliva a nízkých dopadů na životní prostředí. K velmi nízkému odporu vzduchu přispívá aerodynamický exteriér s hladkými panely a zakulacenými rohy. Díky využití lehkých materiálů poklesla celková hmotnost vozidla o 350 kg. Výsledkem je snížení spotřeby paliva a emisí CO2 o 4 procenta. V případě dálkových autobusů to může znamenat významné úspory, neboť lze předpokládat každoroční nájezd na úrovni 100 až 300 tisíc kilometrů. S volitelným systémem dynamického snižování podvozku (Dynamic Chassis Lowering) a systémem Volvo I-See* může zákazník ušetřit paliva ještě více.

Nově vyvinutá struktura karoserie má podíl na vyšší stabilitě, nižší hmotnosti vozidla a několika dalších vlastnostech, jako je např. vynikající odolnost vůči korozi. Zbrusu nové Volvo 9900 a Volvo 9700 bylo navrženo pro dlouhodobě úspěšný a produktivní provoz po celou dobu životnosti.

„Naší snahou je být pro zákazníka tím nejlepším obchodním partnerem s jasným zaměřením na náklady po celý životní cyklus, maximální provozuschopnost a spolehlivost. Prostřednictvím našich zbrusu nových moderních dálkových autobusů a flexibilních služeb přinášíme na trh vysoce konkurenceschopnou a komplexní nabídku přidané hodnoty. Jednoduše řečeno, usnadňujeme zákazníkům poskytování vynikajících služeb a dosahování zisku,“ komentuje Håkan Agnevall.

Technické údaje – nové Volvo 9900 a 9700
Volvo 9900. Výška 3,85 m. Délka 12/13/14 m. Nápravy a pohon 4×2/6×2. Šikmá podlaha (ve stylu hlediště).
Volvo 9700. Výška 3,65 m. Délka 12/13/14 m. Nápravy a pohon 4×2/6×2.
Díky široké nabídce řešení ve formě paketů a dalších prvků lze oba modely individuálně přizpůsobovat podle požadavků zákazníků.

Hnací ústrojí: Volvo D11 Euro 6, 430/460 k, převodovka I-Shift (*I-See optimalizuje způsob řazení podle mapových podkladů).
Karoserie: Nově vyvinutá konstrukce odolná vůči korozi. Vrstvená konstrukce střechy přispívá k nízké hmotnosti a nízkému těžišti autobusu.

 
Autodoprava, Novinky, Technika, Vývojové trendy , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Nový Mega návěs od firmy Kögel

Na výstavě užitkových vozidel IAA 2018 představí společnost Kögel svůj návěs Mega generace NOVUM. I velkoobjemový návěs Kögel se teď vyznačuje známými výhodami generace NOVUM, tj. optimalizovaným profilem vnějšího rámu a vylepšenou nástavbou.

číst dále »

Prokletí Zolderu pokračuje

Adam Lacko v neděli na belgickém okruhu zaznamenal jedno třetí a sedmé místo. V průběžném hodnocení upevnil své postavení na druhé pozici před aktuálně třetím Albacetem. Oly Janes vyrovnal svůj nejlepší výsledek z Mostu, když dojel dvakrát devátý. V hodnocení týmů drží Buggyra i nadále třetí příčku!

číst dále »

Novináři se učili bezpečně řídit autobus na polygonu

Bezpečnost autobusové dopravy je jedním z důležitých témat inovativního československého veletržního projektu BUS SHOW zdravá doprava Nitra 2019. Veletrhu předchází prezentační tematické akce upozorňující na bezpečnost v dopravě, ekologii a efektivitu.

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno