BAJA ARAGON 2018 – Valtr první, Macík druhý!

Macík s berlemi veze stříbro z Baja Aragon. Brabec 7. na dakarce

Teruel, 22. 7. 2018 – Tým Big Shock Racing o víkendu úspěšně zdolal závod Světového poháru cross country Baja Aragon. Posádka kamionu Liaz s pilotem Martinem Macíkem, který po nedávné operaci kolene ještě nestačil odložit berle, navigátorem Františkem Tomáškem a mechanikem Michalem Mrkvou i po několika výměnách proražených kol vybojovala výborné 2. místo. Jan Brabec, týmový jezdec na motocyklu, dojel v silné konkurenci do cíle jako 7. nejrychlejší.

Martin Macík, vybaven berlemi, které mu usnadňovaly rekonvalescenci po operaci kolene a zároveň byly vděčným terčem vtípků týmových kolegů, ve Španělsku obhajoval své loňské vítězství. Jeho posádka se v obou sobotních etapách závodu Baja Aragon musela popasovat s proraženou pneumatikou. I přesto se nakonec žluté liazce přezdívané Franta podařilo získat výborné celkové druhé místo a vítězství ve dvou etapách.
„V prologu i v první sobotní etapě jsme dojeli jako druzí. I přes defekt jsme vyhráli odpolední sobotní etapu. V neděli, během závěrečných 140 km, jsme nabrali snad nejvyšší rychlost v celé naší historii a etapu opět vyhráli. V celkovém hodnocení se nám nakonec povedlo získat cenné 2. místo,“ popisuje Martin Macík. „Už jsme se všichni po dlouhé době těšili na závody a zároveň jsme provedli testy několika nových technických vylepšení Franty, které určitě využijeme v lednu na Dakaru. Zatím ale nemůžu prozrazovat konkrétní detaily,“ naznačuje Martin Macík mladší další posun ve vývoji jeho dakarského speciálu. Ten vzniká pod taktovkou majitele týmu Big Shock Racing, Martina Macíka staršího v sedlčanských dílnách.

Také Jan Brabec si mezi motocykly vedl velice dobře, když v silné konkurenci vybojoval celkové 7. místo. Honza na rozdíl od soupeřů, kteří španělský závod absolvovali na menších a lehčích motorkách, jako jeden z mála všechny etapy odjel na svém dakarském speciálu. „Mě dakarka baví a vyhovuje mi. Španělsko jsem bral jako ideálním technický trénink na Dakar. Nevýhodou dakarského speciálu samozřejmě byla menší ovladatelnost, cesty tu byly hodně uzounké a dakarka je těžká. Já jsem navíc zvolit taktiku, kdy jsem nabral plné nádrže a nezastavoval na tankovačkách. Ale s mým stylem jízdy, kdy hodně stojím a mám tak nad motorkou dobrý přehled, jsem si udržoval slušnou pozici a s celkovým 7. místem jsem opravdu spokojený,“ říká Jan Brabec a dodává: „Menší problémy mě zpomalily v neděli dopoledne, kdy se jelo na blátě a s plně natankovanou motorkou mi to klouzalo. Ale po 50 km už byl terén zase suchý a dalo se znovu zrychlit.“

V srpnu (9. – 12. 8.) čeká na Jana Brabce ještě závod Hungarian Baja a na přelomu srpna a září se kamion i motocykl týmu Big Shock Racing zúčastní také dálkové rally Baja Poland.

Bonver Dakar Team si zásluhou Jaroslava Valtra odváží ze španělské rallye Baja Aragon zlatou medaili. Šéf týmu Vrátný skončil na pátém místě.

Španělská rallye Baja Aragon, která se jela o víkendu 20. – 22. července přinesla úspěch ostravskému Bonver Dakar Teamu. Zasloužila se o něj posádka Jaroslav Valtr, Miroslav Zbranek a Radim Kaplánek. Druhý speciál s posádkou Tomáš Vrátný, Jaroslav Miškolci a Jaromír Martinec skončil na celkovém pátém místě.
Speciál pod vedením Jardy Valtra si v průběhu celého, 35. ročníku rallye Baja Aragon vedl výborně a průběžně si držel vedení ve všech etapách. Nezaváhal ani v poslední etapě průběžné vedení v neděli potvrdil a z letošního ročníku si tak posádka odnáší trofej nejcennější. Po příjezdu do cíle poslední etapy byli kluci spokojení a Jarda k tomu řekl: „Stejně jako předchozí etapy jsme si to i dnes užili. Etapa se zčásti skládala z úseků včerejšího dne, ovšem po předchozím silném dešti to daleko více klouzalo a také v řečištích bylo více vody. Dávali jsme si proto pozor, aby nás zbytečná chyba nepřipravila o vedení. Věděli jsme, že Martin Macík se bude snažit stáhnout časový náskok a počítali jsme s tím, že nás dojede. Pustili jsme jej před sebe a pak jsme už jen kontrolovali časový odstup. Celkově jsem spokojený, auto fungovalo skvěle a sedli jsme si i jako posádka. Chci klukům i celému týmu poděkovat za skvěle odvedenou práci.“ Valtrovi se vyplatilo, že v průběhu všech etap jel velmi technicky a vyvaroval se chyb, které by ho mohly připravit o cenný náskok před liazkou Martina Macíka. Ten skončil v kategorii kamionů na celkovém druhém místě. Martin Prokop v automobilech skončil třetí.
Šéf týmu Tomáš Vrátný byl v cíli etapy také spokojený. „Dnes jsme si spravili chuť a užili jsme si to. Terén sice klouzal, ale zase nás neobtěžoval nepříjemný prach a vedro. Startovali jsme ze sedmého místa, ale postupně jsme tři kamiony předjeli a jeden stál s technickou poruchou, takže jsme už při dojezdu věděli, že z toho bude třetí etapová příčka. Tento výkon nás nakonec vynesl na celkové páté místo, což po sobotních problémech považujeme za úspěch. Důležité je pro nás celkové vystoupení týmu na letošním ročníku, a to bylo skvělé. Gratuluji Jardovi a jeho posádce k vítězství, všem členům týmu za skvělou práci a Vám za podporu. Už teď se těšíme na další závody a doufám, že nám zachováte přízeň“ říká Vrátný, který přišel o lepší umístění kvůli ukroucené zadní poloose po pádu do jedné z roklí během náročné sobotní etapy.
Bonver Dakar Team se bude v nadcházejících měsících věnovat přípravě techniky na rallye Africa Eco Race 2019, nicméně nevylučuje účast na některém z regionálních podniků, které se v průběhu září a října pojedou v Polsku, Turkmenistánu a Maroku.

 
Dakar Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Martin Macík bude jezdit s Ivecem

Macík poprvé ukázal Karla, nový kamion pro Dakar 2020                   Sedlčany, 14. 5. 2019 – Karel, závodní speciál Martina Macíka pro Dakar 2020, je na světě. Měří 6950 mm, váží 8500 kg, je to Iveco a má čumák. … Číst dále →

číst dále »

Proces přípravy řidiče kamionové dopravy

    Řidič kamionu musí nejprve 3x postupně absolvovat autoškolu a získat profesní průkaz. Profesionální řidič je i nadále povinen se každý rok pravidelně vzdělávat. Náklady spojené s přípravou řidiče jsou poměrně vysoké, mzdy jsou však lákavé.   Profese řidiče kamionu … Číst dále →

číst dále »

LEGENDY 2019

O nadcházejícím víkendu se na Výstavišti v Praze – Holešovicích bude konat další ročník výstavy LEGENDY. Výstavu  na které jsou  k vidění závodní vozy, superspotorty i luxusní značky letos doplní vozidla ze zámoří a desítky amerických trucků jako Kenworth W900, … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno