AER 2017 – 9.etapa

Jaroslav Valtr, Rostislav Plný a Filip Škrobánek vítězí mezi kamiony v deváté etapě Africa Eco Race. Miroslav Zapletal je ve stejné etapě stříbrný mezi automobily absolutně a Tomáš Tomeček bere stříbro mezi kamiony. Tímto sdělením je řečeno vše podstatné, co se událo z pohledu českých posádek na trati středeční etapy z Azougui do Akjoujtu, která s celkovou délkou 464 kilometrů a měřenou sekcí na 391 kilometrech převážně písčitého povrchu uzavřela třetí čtvrtinu letošního Africa Eco Race.
První věta našeho středečního telefonátu s Jardou Valtrem se více než nabízela. „Říkal jsi včera, že už dojedeš do Dakaru tak nějak v poklidu a budeš šetřit auto.“ „Ale my auto šetříme. Vůbec to dneska nebylo o tom, že bychom jeli nějak divoce. Jedeme plynule, stabilně a tak abychom nedostávali žádné rány. Po etapě jsme auto prohlédli a zjistili, že je v absolutním pořádku, takže ho jen oprášíme, vyfoukáme a zítra jedeme dál“ zahajuje naše povídání po vítězné etapě pilot dnes nejrychlejšího trucku. „Rusové se dneska zakopali v dunách. My jsme si dali ráno za úkol, že k dunám pojedeme v klidu, opravdu jsme se na ty podmínky připravili a pak jsme celým tím úsekem jeli na 110% jistotu. Věděli jsme, že jsou ty duny těžké, že jsou tam velké díry, jámy, že jsou sypké… Takže jsme vyfoukli kola a jeli jsme tak, abychom neudělali žádnou zásadnější chybu. I přesto jsme měli pár momentů, kdy jsme museli couvat a znovu to najíždět. To se nám podařilo a z toho jsme těžili, protože Karginov dunách strávil obrovské množství času. Pak jsme letěli 200 kilometrů na plný výkon a bylo to jen o dojetí. Etapa byla navigačně složitá, jak pořadatelé predikovali, ale oba kluci odvádějí stoprocentní práci, Rosťa trefil všechny body a Filip úplně skvěle zvládal obsluhovat auto, protože dnes jsme hodně pracovali s pneumatikami, když se střídaly pískové a rychlé štěrkové pasáže, ale auto i kluci jsou prostě výborní.“
Dnes se posádce Bonver Dakar Project týmu podařilo na vedoucího Andreje Karginova najet přes 37 minut. Celková ztráta nyní tedy činí 1:19:40 hodiny. Před soutěžícími jsou dvě regulerní etapy, kde součet měřených kilometrů je přes 630 a jede se v podmínkách, které Jardovi i Tatře Jamal vyhovují a ve kterých umí vyhrávat. Vtírá se tedy otázka, zda přeci jen…? „Myslím si, že v čase už ho nedáme. To by on musel udělat nějakou chybu. Navíc opravdu musíme šetřit techniku, protože s díly už nám skutečně docházejí, ale pojedeme čistě a rychle a hlavně už jsme si dokázali, že tady umíme závodit a že dokážeme porazit i tovární jezdce a teď si chceme hlavně dělat radost.“
Otázka poslední. Včera jste, Jardo, slibovali, že BMW Victora Koroshavtseva doplníte o logo Tatra. Jak to dopadlo? „No, málem to dopadlo,“ odpovídá šternberský pilot s úsměvem. „Samozřejmě, že jsme to mysleli v žertu, protože emoce za volant nepatří, ale přesto jsme mu vážně málem na záda skočili, i když to vůbec nebylo plánované, natož chtěné. Victor se totiž zapíchl za dunou a my jsme o něm vůbec nevěděli, ani jsme netušili, kde vlastně je a po skoku z duny jsme dopadli asi půl metru vedle něj. A když jsme viděli ten obrovsky vyděšený výraz v očích jeho spolujezdce, (Antona Nikolaeva), jak řval a mával, když viděl jak na něj padá ten obrovský znak „Béčka s korunkou“ (znak hlavního partnera týmu skupiny Bonver), který máme na krytu diferáku, to jsme se v tu chvíli opravdu s chutí zasmáli. Chyběl kousek a měl z toho Miníka,“ uzavírá Jarda Valtr dnešní povídání o Africa Eco Race.

Říká se, že doma není nikdo prorokem. Jarda Valtr doma není a tak si mohl dovolit být prorokem v Africe, když včera prohlásil, že si je jistý tím, že Tomáš Tomeček si vezme průběžný bronz v dnešní etapě od Rusa Kuprianova zpátky. Jak pravil, tak se i stalo a Tomáš Tomeček si druhým etapovým časem nejen, že vzal zpátky bronz v průběžném hodnocení rallye, ale navíc si vyjel náskok do dalších bojů přes 18 minut.
Miroslav Zapletal s Hummerem týmu Offroadsport bral v deváté etapě stříbro a v hodnocení se posunul na průběžnou třetí příčku, když na druhého v pořadí Housieauxe ztrácí jen 4:21 minuty.
Ve čtvrtek čeká soutěžící druhý z takzvaných loopů, tedy okružních etap o délce 482 kilometrů s měřeným úsekem 424 kilometrů.

 
Dakar, Novinky , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Miliónté vozidlo VOLVO FH

Vlajková loď společnosti Volvo Trucks, model Volvo FH, slaví v letošním roce své 25. výročí a je jedním z vůbec nejúspěšnějších vozidel v historii celého odvětví dopravy. Nyní tento proslulý model nákladních vozidel Volvo dosáhl úžasného milníku. Dne 19. srpna předal Claes Nilsson, prezident společnosti Volvo Trucks, na veletrhu IAA v německém Hannoveru nadšenému zákazníkovi milionté vyrobené vozidlo Volvo FH.

číst dále »

Scania vytvořila světlový unikát v Hradci Králové

Scania vytvořila se společností Hanes unikátní zametací vůz. Poprvé se totiž podařilo spojit hydrostatický pohon s novou generací automatické převodovky Opticruise. Vozidlo na podvozku Scania a s nástavbou od společnosti Bucher se bude starat o čisté komunikace v Hradci Králové.

číst dále »

Hasiči převzali nové zodolněné speciály TATRA s pancéřovanými kabinami

Ve středu 10. října zástupci HZS České republiky převzali v Jihlavě dva zcela nové a unikátní hasičské speciály na podvozku TATRA v podobě cisternových zodolněných stříkaček CZS 40 Titan. Vozidla budou sloužit u Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR.

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno