AER 2017 – 9.etapa

Jaroslav Valtr, Rostislav Plný a Filip Škrobánek vítězí mezi kamiony v deváté etapě Africa Eco Race. Miroslav Zapletal je ve stejné etapě stříbrný mezi automobily absolutně a Tomáš Tomeček bere stříbro mezi kamiony. Tímto sdělením je řečeno vše podstatné, co se událo z pohledu českých posádek na trati středeční etapy z Azougui do Akjoujtu, která s celkovou délkou 464 kilometrů a měřenou sekcí na 391 kilometrech převážně písčitého povrchu uzavřela třetí čtvrtinu letošního Africa Eco Race.
První věta našeho středečního telefonátu s Jardou Valtrem se více než nabízela. „Říkal jsi včera, že už dojedeš do Dakaru tak nějak v poklidu a budeš šetřit auto.“ „Ale my auto šetříme. Vůbec to dneska nebylo o tom, že bychom jeli nějak divoce. Jedeme plynule, stabilně a tak abychom nedostávali žádné rány. Po etapě jsme auto prohlédli a zjistili, že je v absolutním pořádku, takže ho jen oprášíme, vyfoukáme a zítra jedeme dál“ zahajuje naše povídání po vítězné etapě pilot dnes nejrychlejšího trucku. „Rusové se dneska zakopali v dunách. My jsme si dali ráno za úkol, že k dunám pojedeme v klidu, opravdu jsme se na ty podmínky připravili a pak jsme celým tím úsekem jeli na 110% jistotu. Věděli jsme, že jsou ty duny těžké, že jsou tam velké díry, jámy, že jsou sypké… Takže jsme vyfoukli kola a jeli jsme tak, abychom neudělali žádnou zásadnější chybu. I přesto jsme měli pár momentů, kdy jsme museli couvat a znovu to najíždět. To se nám podařilo a z toho jsme těžili, protože Karginov dunách strávil obrovské množství času. Pak jsme letěli 200 kilometrů na plný výkon a bylo to jen o dojetí. Etapa byla navigačně složitá, jak pořadatelé predikovali, ale oba kluci odvádějí stoprocentní práci, Rosťa trefil všechny body a Filip úplně skvěle zvládal obsluhovat auto, protože dnes jsme hodně pracovali s pneumatikami, když se střídaly pískové a rychlé štěrkové pasáže, ale auto i kluci jsou prostě výborní.“
Dnes se posádce Bonver Dakar Project týmu podařilo na vedoucího Andreje Karginova najet přes 37 minut. Celková ztráta nyní tedy činí 1:19:40 hodiny. Před soutěžícími jsou dvě regulerní etapy, kde součet měřených kilometrů je přes 630 a jede se v podmínkách, které Jardovi i Tatře Jamal vyhovují a ve kterých umí vyhrávat. Vtírá se tedy otázka, zda přeci jen…? „Myslím si, že v čase už ho nedáme. To by on musel udělat nějakou chybu. Navíc opravdu musíme šetřit techniku, protože s díly už nám skutečně docházejí, ale pojedeme čistě a rychle a hlavně už jsme si dokázali, že tady umíme závodit a že dokážeme porazit i tovární jezdce a teď si chceme hlavně dělat radost.“
Otázka poslední. Včera jste, Jardo, slibovali, že BMW Victora Koroshavtseva doplníte o logo Tatra. Jak to dopadlo? „No, málem to dopadlo,“ odpovídá šternberský pilot s úsměvem. „Samozřejmě, že jsme to mysleli v žertu, protože emoce za volant nepatří, ale přesto jsme mu vážně málem na záda skočili, i když to vůbec nebylo plánované, natož chtěné. Victor se totiž zapíchl za dunou a my jsme o něm vůbec nevěděli, ani jsme netušili, kde vlastně je a po skoku z duny jsme dopadli asi půl metru vedle něj. A když jsme viděli ten obrovsky vyděšený výraz v očích jeho spolujezdce, (Antona Nikolaeva), jak řval a mával, když viděl jak na něj padá ten obrovský znak „Béčka s korunkou“ (znak hlavního partnera týmu skupiny Bonver), který máme na krytu diferáku, to jsme se v tu chvíli opravdu s chutí zasmáli. Chyběl kousek a měl z toho Miníka,“ uzavírá Jarda Valtr dnešní povídání o Africa Eco Race.

Říká se, že doma není nikdo prorokem. Jarda Valtr doma není a tak si mohl dovolit být prorokem v Africe, když včera prohlásil, že si je jistý tím, že Tomáš Tomeček si vezme průběžný bronz v dnešní etapě od Rusa Kuprianova zpátky. Jak pravil, tak se i stalo a Tomáš Tomeček si druhým etapovým časem nejen, že vzal zpátky bronz v průběžném hodnocení rallye, ale navíc si vyjel náskok do dalších bojů přes 18 minut.
Miroslav Zapletal s Hummerem týmu Offroadsport bral v deváté etapě stříbro a v hodnocení se posunul na průběžnou třetí příčku, když na druhého v pořadí Housieauxe ztrácí jen 4:21 minuty.
Ve čtvrtek čeká soutěžící druhý z takzvaných loopů, tedy okružních etap o délce 482 kilometrů s měřeným úsekem 424 kilometrů.

 
Dakar, Novinky , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

DAKAR 2018 – 13.etapa

Předposlední etapa byla opět velmi náročnou etapou, která míchala pořadím, Ovšem dobře namíchala pro naše jezdce

číst dále »

DAKAR 2018 – 12.etapa

Během dvanáctého závodního dějství z Fiambaly do San Juan čekala na posádky nejdelší měřená část letošního 40. ročníku.

číst dále »

DAKAR 2018 – Tým Adrie obětoval svůj sen za záchranu Kolomého!

Pilota týmu TATRA Buggyra Racing Martina Kolomého připravily o první etapové vítězství dva defekty ve druhé části včerejší speciály. Martin Šoltys také prožil na trati velké drama a do bivaku dojel až nad ránem, v závodě však pokračuje. Po náročné etapě má za sebou celý tým nejtěžší noc na celém Dakaru!

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno