Africa Eco Race 2015 – osmá etapa

Jako na houpačce
Osmou etapu Africa Eco Race 2015 z Azougui do Azougui dokončil PROMET/EXCALIBUR tým Tomáše Tomečka mezi kamiony jako pátý. V průběžném hodnocení Tatra se startovním číslem 400 propadla na třetí místo.

GAZ 1Osmá rychlostní zkouška vedoucí z Azougui do Azougui byla v podstatě smyčkou, což byla dobrá zpráva pro všechny asistence, které tak strávily celý den v bivaku. Na programu byla nakonec namísto původně plánovaných 358 km “jen” 345 km dlouhá rychlostní zkouška. Do náročného dunového pole začínajícím na pětašedesátém kilometru dokázal Tomeček sjet favorizovaný Kamaz 401. Duny projela Tatra se startovním číslem 400 velmi dobře a vše se zdálo být v nejlepším pořádku.

“Od začátku jsme chytli skvělé tempo a díky Láďově precizní navigaci jsme v podstatě letěli,” popisuje začátek etapy Tomáš Tomeček a hned pokračuje. “Duny byly, podobně jako včera, velmi velmi měkké, ale dařilo se nám jet stanovený azimut a poměrně brzy jsme se vymotali ven. Kamazy byly všude okolo nás, ale my si jeli svou jízdu. Na výjezdu z dun se nám bohužel odfoukly obě gumy na pravé straně.”

Tomečkův navigátor Ladislav Lála od tohoto okamžiku pokračuje: “Zpočátku to vypadalo, že se z toho dostaneme bez větší časové ztráty. Přizvedli jsme kamion nafukovacími vaky podloženými pod zadní nápravu a pravá zadní pneumatika se chytla. Mezitím těsně před námi zapadla Elisabeth Jacinto a při nebezpečném manévrování hrozila kolize obou kamionů. Tomáš se pokoušel udělat více místa, což se nakonec povedlo a portugalská posádka mohla pokračovat. Naší situaci to však bohužel moc nepomohlo.”

Iritrack ukazoval, že Tatra stojí okolo sedmdesátého kilometru, nicméně již neprozrazoval proč. Se dvěma odlepenými pneumatikami na pravé straně, hluboko zabořená v měkkém písku a nakloněná na pravou stranu…“Až budu mít firmu na přesýpací hodiny, tak budu používat písek z tohoto místa,” pokračuje s trpkým úsměvem na tváři unavený Tomečkův navigátor. “Tomáš se snažil zvednout auto a já jsem podkopával pravé přední kolo. Postupně jsme odházeli snad dvě tatry písku. Nakonec se dobrá věc podařila a pravé kolo mělo tlak.”

Situace tedy vypadala o něco lépe, ale zbývalo ještě pravé zadní kolo. Co se dělo dál popisuje Tomáš Tomeček: “Nemohlo se nám to stát na horším místě. Pokusil jsem se dostat na rovnější terén, ale po třech to prostě nešlo. Museli jsme podkopat i pravé zadní kolo, což bylo naštěstí o něco snazší. Když se guma konečně chytla, tak jsme mohli konečně pokračovat. Časová ztráta nás oba moc mrzela, ale měli jsme před sebou ještě většinu etapy a museli se soustředit na její další nástrahy. Díky časové ztrátě jsme si nemohli dovolit žádnou chybu, jinak bychom nemuseli stihnout časový limit stanovený pro etapu.”

Každá posádka má kromě startovního času stanovený i maximální čas, během kterého musí absolvovat etapu. Tomeček nakonec proletěl cílem s dostatečnou rezervou, byť do bivaku dorazil skoro za tmy. “Je skvělé, že jsme se nakonec dostali do bivaku před časovým limitem,” uzavírá Tomeček. “Dnes jsme si sáhli až na dno svých sil. Během předešlých etap jsme se honili o minuty a dnes jsme nechali v píscích Mauretánie více než dvě hodiny. Je to škoda, ale na druhou stranu jsme pořád v závodě a stát se může ještě cokoliv. Rozhodně se nevzdáváme.”

Navigátor Lála k tomu dodává: “Tomáš jel od toho nešťastného okamžiku neskutečnou palbu. Soustředění bylo až do cíle na obou sedačkách maximální. Naši mechanici v bivaku také znervózněli, ale jak se říká – konec dobrý, všechno dobré. Když se daří, tak je život krásný. Nám se dnes nedařilo, ale tím spíše jsme se zmáčkli a jsme tady. Zítra budeme startovat trochu vzadu, ale určitě s tím něco provedeme.”

Devátá rychlostní zkouška vedoucí z Azougui do Akjoutu slibuje 391 kilometrů dlouhou rychlostní zkoušku. Organizátoři na večerním briefingu upozorňovali na náročnou navigaci. Podklad by měl být převážně písčitý, závodníci se mohou těšit i na menší duny.

 
Dakar, Novinky , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Volvo Trucks nadále snižuje spotřebu paliva a zvyšuje výkon.

Společnost Volvo Trucks představuje několik důležitých aktualizací svých 11 a 13litrových motorů splňujících normu Euro 6, které úspěšně poskytují snížení spotřeby paliva a zároveň zlepšení jízdních vlastností. „Snížení spotřeby paliva je klíčové pro všechny dopravní společnosti, zejména ty, které provozují … Číst dále →

číst dále »

Frigoblock spolupracuje s Mercedes-Benz na chlazení prvních kamionů eActros napájených bateriemi

Nová téměř sériová nákladní vozidla Mercedes-Benz eActros s chladicími systémy Frigoblock zahájila potravinářskou logistiku pro zákazníky v Německu a Nizozemsku. Essen, Německo, 4. listopadu 2021 – Frigoblock, jeden z předních výrobců dopravních chladicích jednotek v Evropě a značka Thermo King®, … Číst dále →

číst dále »

DAKAR 2022 – FESH FESH S HISTORICKY NEJVĚTŠÍ FLOTILOU

44. ročních Rallye DAKAR se blíží mílovými kroky. Odstartuje 2. ledna 2022 a profesionální závodní tým FESH FESH na něj vypravuje historicky největší flotilu, co se týká počtu závodních speciálů a doprovodných vozů. V době vydání tiskové zprávy je flotila vozidel … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno