Africa Eco Race 2019 – 2.etapa

AER 2019: Fičák už ve druhé etapě

Kdo by čekal, že už druhá etapa Africa Eco Race bude takto náročná. Večer byla v bivaku sotva půlka závodníků. Zato Tomáš Tomeček zúročil své zkušenosti a schopnosti, a po výborném výkonu poskočil do čela kategorie kamionů.

Speciál měřil 431 kilometrů. Jenže se jelo jinudy než kdy dříve, a pořadatelé už takto zkraje závodu zavedli startovní pole do dun. „Takhle obtížnou etapu na začátek jsem tady doteď zažil snad dvakrát,“ kroutí hlavou Tomáš Tomeček. „To byl teda fičák. Bylo to dlouhé, zvlášť když uvážím, že jsme včera končili pětisetkilometrovým přejezdem. A hodně rozmanité. Spousta lidí ještě teď bloudí a bojuje s těžkým terénem. Je to jako za starých dakarů,“ neubrání se drobnému srovnání účastník 23 dakarských rally.

Tomeček se už po roce zase adaptoval na navigaci, a zatím se mu vyhýbají technické problémy. „Tatra jede, tlumiče fungují, podvozek je super,“ říká a dodává, že si pocit z jízdy užívá. „Zkouším už hledat hranice auta, ale ty jsou zatím ještě daleko.

Na trati jako jeden z mála neměl žádné zásadní zdržení. „Docela brzy po startu jsem dojel stojící bílé Iveco. Měli defekt a asi se jim to nějak nevedlo dát do pořádku, protože hodně ztratili, “ upozorňuje na potíže dosud vedoucího belgického kamionu pilotovaného Igorem Bouwensem. Problémů zřejmě měli víc, protože na Tomečka dnes ztratili téměř tři hodiny. Největší Tomečkovou soupeřkou se tak stala po včerejšku druhá Elisabete Jacinto s kamionem MAN. „Elisabete se hodně zlepšila v dunách. Dřív v nich mívala velké problémy, to už dnes tak moc neplatí,“ oceňuje Tomeček. „Dnes jsem narazil na její stopy a jel po nich, až jsem ji přece jen našel stát na vrcholku jedné duny. Tam jsem ji předjel. A upřímně řečeno, ještě že tady ty duny máme. Elisabete jezdí výborně na tvrdém povrchu, tam bych se před ni nejspíš nedokázal dostat,“ přiznává český závodník.

Tomeček s Jacinto si rozdělili první a druhé místo, třetí dojel nestárnoucí Noël Essers s MANem. Stejné pořadí platí i celkově. Večer bylo v cíli sedm z deseti kamionů. Mezi chybějícími byla bohužel i posádka druhé české Tatry ve složení Petr Čapka a Zdeněk Voda. Podle informací z bivaku měli potíže s únikem oleje z motorového prostoru už v první etapě. Ve druhé neujeli ani 50 kilometrů a museli opravovat. Večer se pro ně vrátil sběrný kamion balai, jehož pilot Petr Foltýn situaci popsal následovně: „Nejdřív jsme s baléčkem povytahovali z dun osobní auta. Teď táhnu Petrovu Tatru. Nedaří se diagnostikovat problém, jestli je to v motoru nebo se jedná o turbo. Budeme se muset dostat do bivaku a tam se uvidí. Musíme jet pomalu a takhle bychom určitě duny neprojeli. Ale ještě je třeba jet po trase, po 100 kilometrech budeme nakládat jednu motorku.“ Dodejme, že Čapka s Vodou zcela jistě nic nevzdají, a budou se snažit pokračovat v závodě dál. Byť za cenu penalizací.

Do cíle dorazil český účastník kategorie moto Lukáš Kvapil: „Duny byly šílené, jsem rád, že jsem v cíli,“ ulevil si v bivaku. V etapě obsadil 36. místo a na vítězného Botturiho ztratil přes čtyři hodiny. Lépe se vedlo jeho slovenským kolegům. Martin Benko byl čtvrtý, Ján Zaťko dokončil etapu v 15. čase. A štěstím zrovna nezářil. Potýkal se s brzdami a spojkou, což komplikovalo hlavně průjezd dunami, kde musel jet jen na první rychlostní stupeň, a tak se občas zahrabal.

Třetí etapa bude opět měřit přes 400 kilometrů. Startovat se bude z bivaku a písek vystřídají rychlé, prašné hlinité cesty. Opět přijde na řadu i kamení.

2. etapa Africa Eco Race 2019: La Momie – Foum Zguid, 2. ledna 2019
Celková délka: 434 km
Přejezd na start: 3 km
Etapa: La Momie – Foum Zguid 431 km
Přejezd do bivaku: 0 km

Výsledky 2. etapy (431 km):
Kamiony: 1. Tomeček (ČR/Tatra) 6:03:41, 2. Jacinto (Por./MAN) +26:11, 3. Essers (Bel./MAN) +58:54.
Moto: 1. Ullevalseter 5:26:10 (Nor./KTM), 2. Botturi (It./Yamaha) +1:40, 3. Agazzi (It./Honda) +17:28, 4. Benko +33:28, … 13. Zaťko (oba SR/KTM) +1:44:24, 37. Kvapil (ČR/Husqvarna) +3:49:23.
Auta: 1. Laure 5:21:12, 2. Strugo +10:18, 3. Gosselin +27:24 (vš. Fr./Optimus).

Výsledky po 2. etapě:
Kamiony: 1. Tomeček (ČR/Tatra) 7:12:03, 2. Jacinto (Por./MAN) +19:09, 3. Essers (Bel./MAN) +1:14:07.
Moto: 1. Botturi (It./Yamaha) 6:32:32, 2. Ullevalseter +4:29 (Nor./KTM), 3. Agazzi (It./Honda) +27:21, 4. Benko +44:09, … 15. Zaťko (oba SR/KTM) +2:05:51, 35. Kvapil (ČR/Husqvarna) +4:07:04.
Auta: 1. Laure 6:20:58, 2. Strugo +15:04, 3. Gosselin +38:00 (vš. Fr./Optimus).

 
Dakar, Novinky , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Volvo Trucks nadále snižuje spotřebu paliva a zvyšuje výkon.

Společnost Volvo Trucks představuje několik důležitých aktualizací svých 11 a 13litrových motorů splňujících normu Euro 6, které úspěšně poskytují snížení spotřeby paliva a zároveň zlepšení jízdních vlastností. „Snížení spotřeby paliva je klíčové pro všechny dopravní společnosti, zejména ty, které provozují … Číst dále →

číst dále »

Frigoblock spolupracuje s Mercedes-Benz na chlazení prvních kamionů eActros napájených bateriemi

Nová téměř sériová nákladní vozidla Mercedes-Benz eActros s chladicími systémy Frigoblock zahájila potravinářskou logistiku pro zákazníky v Německu a Nizozemsku. Essen, Německo, 4. listopadu 2021 – Frigoblock, jeden z předních výrobců dopravních chladicích jednotek v Evropě a značka Thermo King®, … Číst dále →

číst dále »

DAKAR 2022 – FESH FESH S HISTORICKY NEJVĚTŠÍ FLOTILOU

44. ročních Rallye DAKAR se blíží mílovými kroky. Odstartuje 2. ledna 2022 a profesionální závodní tým FESH FESH na něj vypravuje historicky největší flotilu, co se týká počtu závodních speciálů a doprovodných vozů. V době vydání tiskové zprávy je flotila vozidel … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno