DAKAR 2016 – 5.etapa

Bez Aleše Lopraise…..

dak3Po první společné maratónské etapě měly všechny kategorie ve čtvrtek  před sebou cestu ke svým doprovodům ze San Salvadoru de Jujuy do Uyuni, tedy 327 km speciálky a 314 km spojovacího úseku. Celá speciálka se odehrává s menšími výkyvy v nadmořské výšce 4 000 m.n.m. tedy kdy se už hůře dýchá lidem i motorům závodních strojů. Každých 100 metrů ubírá výkonu motoru.  Extrémní výšky až 4 600 m.n.m přinesly i komplikace ve formě počasí. Účastníci Dakaru tak včera zažili slunce, déšť, vítr, sníh a v bivaku i písečnou bouři. Jedinou hřejivou záležitostí bylo vřelé přijetí bolivijských fanoušků na jejichž území se závod dostal. Toho už si ale nemohl aktivně dopřát náš Aleš Loprais, pro nějž závod skončil 4. maratónskou etapou. Série technických problémů od nefunkčního pohonu 4×4 až po zadření ložiska levého předního kola v nadmořské výšce nad 4 000 m.n. po cestě ze speciálky do bivaku znamenala stopku pro toho úspěšného závodníka a nositele rodinné tradice. Dlouhá doba než mohl přijet servisní vůz a následná oprava znamenala nestihnutí limitu pro start do etapy a tím vyloučení ze závodu.

Kamiony

16-07-01-Stage-05-Uyuni_01-117Úspěšně si ale vede náš druhý rychlík – Martin Kolomý, který dojel druhý za Rusem Nikolajevem a postoupil tak na celkovou 6. příčku. Jeho týmový parťák Jaroslav Valtr zakončil desítku nejlepších a posunul se do první dvacítky na 18. místo. Dobře zajel i mladý Martin Macík. 5.etapu dokončil na 18. pozici se ztrátou 41 minut na Nikolajeva a posunul se na 12. pořadí celkově. Tomáš Vrátný v jednou z řečišť urazil vzduchovou hadici a následná oprava jej stále ztrátu 40 minut a příjezd až jako 27. a propad na celkové 20. místo. Těsně za ním celkově je Artur Ardavichus, který včera skončil 21. Zlepšuje se třetí člen týmu BDP – Andořan Alberto Llovera, kterémupatří celkově 39. místo za včerejší dojezd na 26. místě – před Tomášem Vrátným.  Robert Randýsek s rychlou asistencí MAN dojel 40. a celkově je 42.

Osobní vozy

ProkopI v páté bolivijské etapě kralovala značka Peugeot jež obsadila všechna tři pódiová místa. Druhé etapoví vítězství získal Sebastian Loeb, před Stephanem Peterhanselem a Carlosem Sainzem. Martin Prokop s Janem Tománkem  i po havárii v předešlé etapě s poškozeným vozem  zajel v 327 km dlouhé speciálce 18. nejlepší čas se ztrátou 21 minut na Loeba a celkově je 16. Miroslav Zapletal dokončil etapu 35. a v celkovém hodnocení je 29. Tomáš Ouředníčeks s Pavlem Vaculíkem  dokončil 41.  a celkově je o příčku horší. Josef Macháček a Martin Plechatý přijeli do cíle 43. a celkově jsou 45. Dušan Randýsek si za 93. čas v etapě vysloužil 89. post celkově. Čechoaustralan Peter Jerie s Toyotou dojel 38. a celkově je 36.

Motocykly

44-bV cíli byl z motorkářů první Australan Toby Price na KTM o 2 minuty před slovenským závodníkem Stafanem Svitkem. Ten se tak posunul na druhé místo celkového pořadí. Ivan Jakeš dokončil 6. a celkově mu patří 11. příčka.

Nejlepší z našich jezdců – Ondřej Klyciw včera pokořil první dvacítku a za dojezd na 18. místě se posunul na 26. pozici průběžného pořadí. 44. a 45. dojel Milan Engel a David Pabiška, kteří v celkovém hodnocení mají toto pořadí prohozené. Milana Engela od Davida dělí už jen 4 minuty. Janu Veselému patří shodně 70. pozice v obou hodnoceních. Rudolf Lhotský se opět o krůček posunul, když za 75. nejlepší čas poskočil na 89. pozici celkově. Letošní rok zatím není “úmrtnost” motorkářů na Dakaru vysoká a po 5. etapách většina pokračuje dále.

Mimo Aleše Lopraise odpadl pro technické potíže v kategorii quadů loňský vítěz Polák Rafael Sonik.

Dakar, Novinky , , , , , , , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kamioňáci.com

Zdarma SMS

Krátké novinky

Frigoblock spolupracuje s Mercedes-Benz na chlazení prvních kamionů eActros napájených bateriemi

Nová téměř sériová nákladní vozidla Mercedes-Benz eActros s chladicími systémy Frigoblock zahájila potravinářskou logistiku pro zákazníky v Německu a Nizozemsku. Essen, Německo, 4. listopadu 2021 – Frigoblock, jeden z předních výrobců dopravních chladicích jednotek v Evropě a značka Thermo King®, … Číst dále →

číst dále »

DAKAR 2022 – FESH FESH S HISTORICKY NEJVĚTŠÍ FLOTILOU

44. ročních Rallye DAKAR se blíží mílovými kroky. Odstartuje 2. ledna 2022 a profesionální závodní tým FESH FESH na něj vypravuje historicky největší flotilu, co se týká počtu závodních speciálů a doprovodných vozů. V době vydání tiskové zprávy je flotila vozidel … Číst dále →

číst dále »

Dodáno již 300 elektricky poháněných nákladních vozidel! Daimler Truck a FUSO eCanter dosáhly dalšího milníku v elektromobilitě

Stuttgart/Tokio/Praha – Společnost Daimler Truck vynakládá veškeré síly, aby závod k nulovým emisím vyhrála. Dobrým příkladem je FUSO eCanter, lehké nákladní vozidlo se zcela elektrickým pohonem. Počet vozidel z malosériové výroby předaných zákazníkům na celém světě nyní překročil už hranici tří set. … Číst dále →