nikey.cz

DAKAR 2018 – 11.etapa

Kdo dojede vyhraje

I další etapa letošního jubilejního ročníku Dakaru dokázala, že si pořadatelé v čele s traťovým ředitelem Marcem Comou dali záležet aby udělali závod náročným. Od prvních kilometrů odpadávají závodníci jak pomyslné zralé hrušky a to jak nováčci, tak favorité. 11. etapa z Belénu do Fiambalá/Chilecito čítala 280 ostrých kilometrů po 205 km příjezdu na start z posledního bivaku. Trať postavená 75% opět na písku se v průběhu rozdělila pro kategorii motocyklů a čtyřkolek, jež měli bivak bez asistence jako první půli maratónské etapy, zatímco auta a nákladní vozy pokračovaly dále. Předesíláme dle aktuálních informací, že pro náročnost dalších kilometrů je pro kategorii moto a quadů nakonec druhá polovina maratónu – 12. etapa zrušena a pojedou jen osobní a nákladní vozy. Pekelná Fiambala ukázala, proč je tak obávanou oblastí.

Premiérové etapové vítězství si na motocyklu KTM vyjel Toby Price. Doháněl ztrátu předešlého dne a bylo z toho první místo s časem 4 hodiny 1 minuta a 33 vteřin. Druhým byl Argentinec Kevin Benavides před Francouzem Antoine Meou a čtvrtým Američanem Ricky Brabcem. Ve vedení stále zůstává Rakušan Matthias Walkner s půl hodinovým náskokem na Benavidese a 39 minutami na Price. Toby Price ale slibuje že přidá a tak se ještě může leccos změnit ve zbývajících dvou těžkých etapách. Bohužel jsme přišli o dalšího nejlepšího Čecha – po pádu skončil Milan Engel který se blížil k první dvacítce a pro zranění klíční kosti po nešťastném pádu na kámen končí i statečně jedoucí Gabriela Novotná při svém premiérovém startu na Dakaru. Nejlepším se tak nyní stává další nováček Jan Brabec na 40. místě, který včera dojel na 48. místě se ztrátou 2H14´26″ na Price. Rychlejším byl David Pabiška na 37. místě (+1H40´32″), ovšem v průběžném pořadí je za Brabcem na 43. místě. Petr Vlček dokončil jako 57. s eztrátou 5 hodin a 41 minut (celkově je 48.) a jako 70. projel cílem Jan Veselý s odstupem +03H41´36″. V celkovém pořadí je Jan Veselý 72.

V kategorii čtyřkolek stále bojuje trojice našich závodníků, z nichž nejlépe se včera dařilo Josefu Macháčkovi s 15. nejlepším časem (+1H29´52″) a tím celkově 13. místem. Prohodili si tedy pořadí se Zdeňkem Tůmou, který klesl na celkově 15. pozici za včerejší příjezd až na 28. místě se ztrátou +4H 13´38″ a dvouhodinovou penalizací. Olga Roučková měla obavu že do 11. etapy nebude moci nastoupit, protože čekala na ortel komise za pozdní příjezd předešlého dne. Odešla s penalizací, ale šťastná, že může pokračovat. Včera dojel na 25. místě se ztrátou 3H51´50″ na vítěze etapy Argentince Nicolase Cavigliassa. Ten je celkově druhý za lídrem Ignaciem Casale, který včera dojel jako druhý.

Dalším premiérovým vítězem 11. etapy byl v kategorii osobních automobilů Nizozemec Bernhard Ten Brinke na Toyotě, co mu vyneslo celkovou čtvrtou příčku. I další místa jsou plná favoritů – trojice vozů Peugeot 2. Cyril Després, 3. Carlos Sainz, 4. Stéphane Peterhansel, 5. Nasser Al Attiyah a 6. Giniel de Villiers. Ve vedení je stále Carlos Sainz před Peterhanselem. Stephanovi se včera moc etapa nepovedla a od Sainze ho dělí hodiny času. Díky technickým problémům 10. etapy a dojezdem 11. etapy na 18. místě se Martin Prokop propadl na 8. místo celkového pořadí, ale jak sám říká, je rád ž evůbec pokračuje. V 10. etapě mu pomohl Tomáš Ouředníček, když jej na laně dotáhl k mechanikům na křížení speciálky se silnicí pro doprovodné týmy. V 11. etapě zase odešla spojka,  Martin s Janem Tománkem dvakrát zapadli a museli být vyprošťovány diváky.  Pořadím vzhůru naopak stoupá Tomáš Ouředníček a to přesto, že měli od startu problémy – mechanici jen tak tak připravili auto na start, pak ještě přišlo  zhasnutí motoru a porucha startéru. Museli být roztáhnutí dalším vozidlem a další kilometry jeli s ohledem na tuto poruchu. Přesto dojeli na 28. místě se ztrátou +2H17´03″a celkově jsou již 35.

Tím se dostáváme ke kategorii kamiónů. Martin Macík velké problémy po té co se mu zablokoval volant a oprav zabrala půl hodiny. Po té větev prorazila chladič a poškodila vrtuli chlazení, co byla další hodina a půl opravy. Ve finále při objíždění hořícího motocyklu zapadly a udělali defekt dvou pneumatik a to je důvod propadu pořadím a ztráty skvělého 3. místa. Bohužel i včera dojel Martin Macík se svou posádkou ve žluté Liazce na 11. místě se ztrátou 1H 45´56″ na vítěze etapy Sergeje Viazoviče, který jej nahradil na 3. místě průběžného pořadí. Bohužel i Iveco s Arturem Ardavichusem dojelo šesté a dostalo se před Macíka, kterému po včerejšku patří 6. místo celkově. Martin Kolomý naopak zajel výborný čtvrtý nejlepší čas a se ztrátou půl hodiny na MAZ Viazoviče se posunul na 12. pozici. zatím nejsou zprávy o týmovém kolegovi Martinu Šoltysovi, který zůstal včera na WP4 a nebyl dosud zažazen do výsledkové listiny. Snad to nebude nic zásadního  a bude pokračovat. Určitě ale dojde k propadu pořadím svého dosud výborně zajetého premiérového závodu. Do čela celkového hodnocení se po včerejšku dostal domácí Federico Villagra s Ivecem. Do cíle dojel jako druhý a nebýt penalizace a malého zaváhání, mohl mít od druhého Nikoajeva náskok více než nynější jednu minutu.

Dakar, Novinky , , , , , , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nikey.cz

Kamioňáci.com

Zdarma SMS

Krátké novinky

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks si před pár dny zapsala další velký úspěch. Poprvé ve své historii totiž získala ocenění Red Dot v kategorii Product Design, a to hned dvakrát. Tímto oceněním, patřícím k mezinárodně nejprestižnějším v oblasti designu, byly dekorovány … Číst dále →

číst dále »

Testování v Mostě

Stalo se už dobrou tradicí, že se před nastávající sezónou evropského šampionátu truck racingu vydávají jednotlivé týmy na tréninky a testování techniky k nám na mostecký autodrom. Dalo by se říci, že se jedná o takový nultý závod, protože zde … Číst dále →