DAKAR 2018 – 2.etapa

Peklo pro nováčky i ostřílené borce

Nedělní druhá etapa byla první takzvanou loop etapou bez přesunu zázemí. Bivak u města Pisco bylo místem odkud se vyjíždělo i vracelo. Na start rychlostní zkoušky  bylo 11 km  a pak už na závodníky čekalo 267 km speciálky. Dle očekávání a slibu pořadatelů šlo hned o velmi náročnou etapu s vysokými dunami z jemného písku. V dunových polích byl problém s navigací a strmé svahy znamenaly i časté potíže s výjezdem či s pády. Došlo i na první karamboly. K jednomu nevlastní vinou přispěl i Martin Kolomý, když se mu ke konci speciálky připletl pod kola osobní vůz. Přestože se jednalo o velmi náročnou etapu, má mezi kamiony naše republika hned čtyři zástupce, počítáme-li o vůz Martina van den Brinka s palubním mechanikem Danielem Kozlovským na voze Renault Sherpa s židovických dílen MKR Technology. Za vítězem Nikolajevem s Kamazem a druhým Fredericem Vilagrou na Ivecu dojel třetí Aleš Loprais těsně před čtvrtým Martinem Kolomým. Van den Brink byl osmý a desítku nejlepších uzavíral Martin Macík jr.. Nováček Šoltys s navigátorem Josefem Kalinou dojeli na 14 místě se ztrátou 1H29´14″. Celkově vede Nikolajev před Alešem Lopraisem, Martin Kolomý je čtvrtý a Macík opět desátý.

Kategorii osobních aut i přes hendikep v podobě dotížení kralují dle očekávání vozy Peugeot. Včerejší pořadí bylo Cyril Després, Stéphane Peterhansel, Sebastien Loeb, čtvrté Toyota Giniela de Villierse. V celkovém pořadí si pouze prohodili místa Loeb a Villiers. Martin Prokop po hledání jednoho průjezdného bodu a po uložené penalizaci skončil čtrnáctý, celkové je na tom o dvě pozice lépe. Boris Vaculík s Martinem Plechatým už měli ztrátu na vítěze 2 hod 41´41″ když dojeli na 41. místě. Celkově jim patří 37. příčka. Startovní pole uzavírá bohužel po etapě i celkově Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na  67. místě a ztrátou 13 hod 27´45″ plus 3 hodiny penalizace. To už je na začátek soutěže pekelná ztráta.

V kategorii čtyřkolek zvítězil čilský závodník Ignacio Casale s časem 3 hod 37´45″. Na dvanáctém místě dojel Josef Macháček, který se tak dostal celkově na 31.pozici. Týmový kolega Barth racing týmu Zdeněk Tůma dojel 29. a celkově je na 26. místě. Dosud nejlepším naším čtyřkolkářem je Tomáš Kubiena, který včera dojel 16. a v celkovém průběžném pořadí mu patří 11. příčka. Náročný byl den pro nováčka – naší Olgu Roučkovou. Ta do cíle přijela se ztrátou 4 hodin 06 minut a 54 vteřin na Casala a obsadila tak 44. místo, které ji patří i celkově.

Mezi letos nejobsazenější kategorii z pohledu české účasti  je skupina motorek, kde nás reprezentuje hned osmička závodníků včetně první ženy na Dakaru – Gabriely Novotné. I zde plní zatím úlohu favorita Španěl Joan Bort Barreda na stroji Yamaha, tedy značce, jež by ráda ukončila nadvládu KTM. Z našich nejlépe dojel Ondřej Klymciw na 21. místě, celkově je 24. Exkluzivní jízdu zajel nováček na Dakaru Jan Brabec z Big shock týmu. Díky penalizaci z první etapy startoval až z konce startovního pole, přesto se mu podařilo dojet jako druhému nejlepšímu Čechovi na 31. místě a posunul se i na 91. místo celkového pořadí. 43. skončil Milan Engel (celkově 39.), dakarský veterán David Pabiška dojel 62. a celkově je 58. Pohoršil si Petr Vlček, který dojel na 80. místě a celkové je 70. Nadařilo se ani Rudolfovi Lhotskému. Ten dojel 89. a průběžně je 75. Zmiňovaná žena za řidítky motocyklu, Gabriela Novotná se ztrátou 2 hodin 17´a 58″ skončila 109. a celkově je 92. Výčet českých motorkářů uzavírá Jan Veselý, který se vrátil po přestávce na jubilejní Dakar. Včera dojel 113. a celkově je 95.