Dakar 2018 – 3.etapa

Na seznamu odstupujících už i Češi

Třetí soutěžní den na Dakaru potrápil závodníky opět v písečných dunách. Znovu se vrátili do dunových polí v okolí Pisca kde byla úvodní 296 km dlouhá měřená speciálka po které následoval přesun do San Juanu. Letošní Dakar je opravdu náročný od samého začátku a zdá se, že víc než kdy jindy bude platit, že vítězem bude každý kdo dojede do cíle. Po druhé náročné etapě plné karambolů, havárií i shořelých strojů přibyly včera na seznamu odstupujících další jména. Bohužel i z řad našich závodníků. Po nepříjemném pádu byl vrtulníkem v bezvědomí transportován náš doposud nejlepší motorkář Ondřej Klymciw a dle posledních zpráv je stále v bezvědomí. Po technických problémech předešlého dne Tomáše Kubieny (odpadlé víko lambda sondy a jízdě v horkých plynech) mu včera explodoval motor jeho čtyřkolky a závod tak končí i pro něj. S časovou ztrátou včera skončil i doposud nejlepší kamioňák Aleš Loprais a druhý nejlepší Martin Kolomý.

Dařilo se naopak mladému Martinu Macíkovi, který dojel čtvrtý a posunul se celkově na pátou pozici, přestože se mu v závodě po nečekaném dlouhém skoku za dunou podařilo utrhnou tlumiče předního kola. Dařilo se i Martinu Prokopovi s vozem Ford, jenž dojel na osmém místě s odstupem pouhých 18 minut a 56 vteřin na vítěze pondělní etapy Nassera Al-Attiyu s vozem Toyota a poskočil tak na celkové deváté místo. Nasser Al-Attiyah lehce porušil nadvládu vozů Peugeot a dostal se celkově na třetí místo. Celkově vede Stephane Peterhansel (včera druhý) před Cyrilem Despresem (včera čtvrtý). Sebastien Loeb se pere s dunami a čeká na svou chvíli v šotolinových rychlých pasážích. Celkově je čtvrtý, včera pátý. Náš Boris Vaculík po karambolu předešlého dne a jízdě bez čelního skla včera dojel na 38. místě a celkově je 36. Po velkých technických problémech druhé etapy – bez zpátečky, potíže s řazením a zastavující se motor, včera dojel Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem s vozem Ford na 51. místě a celkově jsou 58.

V kategorii motocyklů je nyní naším nejlepším jezdcem Milan Engel ze stáje MGR, jenž dojel včera 32. se ztrátou 33´08″ na vedoucího Brita Sama Sunderlanda a celkově je 34. 38. dojel Jan Brabec (jmenovec – Američan Ricky Brabec je čtvrtý) a celkově je na 76. místě. Ostřílený David Pabiška projel cílem 45. (celkově 49.), Petr Vlček 77. (celkově 70.), Jan Veselý 89. (celkově 92.), Rudolf Lhotský 107. (celkově 110.) a Gabriela Novotná 117. se posunula celkově na 101. místo. I zde byl včera smolný den pro favorita Španěla Barredu s Yamahou, který netrefil Waypoint a díky návratu 15 km přišel o celkové vedení když dojel až na 29. místě. Podstatný ovšem nyní je zdravotní stav našeho Ondřeje Klymciwa.

Po zmiňovaném odstoupení Petra Kubieny nám v kategorii quadů zůstávají tři reprezentanti. Veterán a pětinásobný vítěz Dakaru v této kategorii Josef Macháček dojel včera 16. a celkově je 23. Stájový kolega Zdeněk Tůma dokončil třetí etapu 30. a v celkovém pořadí je 28. Ustálenou jízdu jede sympatická  Olga Roučková, které v etapě i celkově patří 41. místo. Čtyřkolkám jinak dál vládne Ignacio Casale z Chile.

V kategorii kamiónů včera zvítězil Frederico Villagra s vozem Iveco čím napodobil vítězstvné tažení Gerarda de Rooye na konkurenčním Africa Eco race. Zároveň se tak posunul na druhé místo průběžného pořadí. Druhý dojel vedoucí celkového hodnocená Rus Eduard Nikolajev s Kamazem před Mardejevem. Čtvrtý skončil Martin MAcík se ztrátou 13 minut a 18 vteřin na Villagru. Pěkně se do první desítky poskládali vozy Renault z dílen MKR – 7. dojel Janus van Kasteren (nahradil Pascala de Baara), 8.Gert Huzink a 9. Martin van den Brink s Danielem Kozovským. Martin Šoltys s Tatrou Phoenix týmu Buggyra dojel 13. celkově je pak na pěkném 15. místě. Na nováčka a těžké etapy je to velmi slušný výsledek, nejspíše i díky radám a navigaci Josefa Kaliny. Bohužel měl technické problémy týmový kolega – nasazená jednička Martin Kolomý, který po poruše spojky zůstal stát a do bivaku se dostal s notným zpožděním. O dobré umístění přišel včera i Aleš Loprais, který ztratil v první části měřeného úseku a s dojezdem na 17. pozici se dostal celkově na 7. pozici se ztrátou 1 hod 31´18″ na Nikolajeva.

Závodníky čeká další boj s dunami v okolí města San Juan de Marcona.

Na závěr jen malá bilance dosavadního průběhu soutěže.  Náročnost letošního ročníku a posledních etap dokládají počty strojů, které nepokračují v závodě. Oproti startovní listině v Limě a před startem do 4. etapy jsou to tyto rozdíly:

Ze 139 motocyklů startuje do 4. etapy 139, Ze 49 quadů 45, z 94 osobních automobilů 77 a ze 44 kamiónů pak v San Juanu jen 39. Největší ztráty tak má kategorie osobních aut – 17 vozidel a na druhém místě jsou to motocykly – 16. Nejlépe jsou na tom zatím čyřkolky (-4) a kamiony (-5).

 
Dakar, Novinky , , , , , , , , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Volvo Trucks nadále snižuje spotřebu paliva a zvyšuje výkon.

Společnost Volvo Trucks představuje několik důležitých aktualizací svých 11 a 13litrových motorů splňujících normu Euro 6, které úspěšně poskytují snížení spotřeby paliva a zároveň zlepšení jízdních vlastností. „Snížení spotřeby paliva je klíčové pro všechny dopravní společnosti, zejména ty, které provozují … Číst dále →

číst dále »

Frigoblock spolupracuje s Mercedes-Benz na chlazení prvních kamionů eActros napájených bateriemi

Nová téměř sériová nákladní vozidla Mercedes-Benz eActros s chladicími systémy Frigoblock zahájila potravinářskou logistiku pro zákazníky v Německu a Nizozemsku. Essen, Německo, 4. listopadu 2021 – Frigoblock, jeden z předních výrobců dopravních chladicích jednotek v Evropě a značka Thermo King®, … Číst dále →

číst dále »

DAKAR 2022 – FESH FESH S HISTORICKY NEJVĚTŠÍ FLOTILOU

44. ročních Rallye DAKAR se blíží mílovými kroky. Odstartuje 2. ledna 2022 a profesionální závodní tým FESH FESH na něj vypravuje historicky největší flotilu, co se týká počtu závodních speciálů a doprovodných vozů. V době vydání tiskové zprávy je flotila vozidel … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno