nikey.cz

Dakar 2018 – 5.etapa

Odstupují další favorité

I další peruánská etapa pohybující se v písečných dunách okolo San Juanu prověřila závodníky. Po odstoupení lídra kategorie motocyklů Brita Suderlanda po zranění zad a Martina van den Brinka s kamionem Renault Sherpa po proražení olejové vany ve čtvrté etapě závodu,  čtvrteční 5. etapa znamenala stopku pro jednoho z favoritů automobilové kategorie Sebastiena Loeba. Ten musel odstoupit pro zranění spolujezdce Eleny a nebude moci předvést své schopnosti v pozdějších rychlejších etapách na šotolině, které by mu lépe vyhovovaly.  5.etapa ze San Juanu de Marcona do Arequipy patřila opět k velmi náročným – po 266 km speciálky v písečných dunách čekal na závodníky 508 km dlouhý přesun do dalšího bivaku v Arequipa.

Jak už to bývá v posledních letech pravidlem, v polovině závodu se začíná projevovat síla kamionů KAMAZ Master. Ve včerejší etapě obsadily všechna tři pódiová umístění v pořadí Nikolajev-Sotnikov-Mardejev. Nikolajevovi pomáhal po převrácení na kola sportovně náš Martin Kolomý, který včera dojel jako nejlepší z Čechů na sedmém místě a celkově je 14. Dosud nejlepší Martin Macík po menších potížích dojel 13. a udržel si čtvrtou příčku celkového pořadí. Martin Šoltys přijel včera na 15. místě, ale v celkovém pořadí se propadl na 11. pozici.

Kategorii osobních aut stále kralují vozy Peugeot, ač oslabeni o Sebastiena Loeba a s dotíráním vozidel Toyota. Včerejší vítěz, několikanásobný vítěz Dakaru v kategorii motocyklů i osobních aut Stéphane Peterhansel má vellmi dobře rozjetý závod a pokud se nic nestane, je na dobré cestě za dalším beduínem. Za ním včera dojel nizozemec Ten Brinke a třetí Giniel de Villiers. Martin Prokop skončil 14. ale drží si celkové 9. místo. Boris Vaculík s Martinem Plechatým dojeli 39. a celkově jim patří 32. umístění. Do cíle na 40. místě dojel i Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem, kterým patří v průběžném pořadí 44. místo

I mezi čtyřkolkami odpadl jeden z favoritů, který útočil na vedoucího Ignacia Casalu.  Rus Sergej Karjakin si po  pádu zlomil ruku a ze soutěže odstoupil. Nejlepším z našich byl Josef Macháček na 12. pozici (celkově 23.) před Zdeňkem Tůmou na 16. místě (celkově 21.) a Olgou Roučkovou na 37. místě (celkově 41.). Vítězem etapy byl Argentinec Nicolas Cavigliasso, druhý Ignacio Casale a třetí pak Peruánec Alexis Hernando, tedy na pomyslném pódiu zástupci všech tří pořadatelských zemí Dakaru 2018. Přeci jen znají místní terén.

Mezi motocykly byl včera nejlepším Čechem Jan Brabec na 42. místě, jemuž patří v průběžném pořadí 53. místo. Na 45. místě dojel Milan Engel, jež je celkově 34. 55. dojel Petr Vlček (celkově 61.), 56. David Pabiška (celkově 57.), 90. Jan Veselý (celkově 83.), 92. Gabriela Novotná (celkově 90.) a 93. Rudolf Lhotský (celkově 91.). Vítězem etapy se stal opět Joan Berrada Bort na Yamaze před Rakušanem Matthiasem Walknerem a Argentincem Kevinem Benavidesem. V celkovém hodnocení je na čele stále Adrien van Beveren, ale stále platí, že jsou mezi motocykly minimální rozestupy – prvního a desátého v pořadí dělí jen 16 minut, takže se pořadí může měnit každým dnem.

Dakar, Novinky , , , , , , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nikey.cz

Kamioňáci.com

Zdarma SMS

Krátké novinky

Scania dodala Správě státních hmotných rezerv sedm nosičů kontejnerů. Využijí je hasičské sbory po celé republice

Hasičský záchranný sbor České republiky dnes slavnostně převzal do užívání sedm nových Scanií určených pro převoz kontejnerů. Vozidla pořídila v rámci výběrového řízení Státní správa hmotných rezerv přímo od společnosti Scania Czech Republic s.r.o. Vozidla budou sloužit u sborů v Libereckém, Olomouckém, … Číst dále →

číst dále »

Ještě hospodárnější silniční doprava: Mercedes-Benz Trucks představuje nový model Actros L s futuristickou kabinou ProCabin, ještě lepší aerodynamikou a inovativními asistenčními systémy

Nový Actros L lze objednávat od dubna 2024 a jeho výroba bude zahájena v prosinci 2024. ProCabin s futuristickým designem symbolizuje vstup modelové řady Actros do nové éry. O 80 milimetrů prodloužená příď a další aerodynamická opatření sníží spotřebu paliva až o … Číst dále →

číst dále »

Pokrokové IVECO eDaily získalo ocenění “Průlom roku v oblasti elektrických dodávek”

IVECO eDaily rozšířilo svou rostoucí sbírku oborových ocenění o vítězství v kategorii “Průlom roku v oblasti elektrických dodávek” na soutěži Fleet News Awards 2024. Soutěž každoročně oslavuje to nejlepší z firemního motorismu ve Velké Británii, od správců vozových parků po … Číst dále →