Dakar 2020 – 12.etapa – dobojováno

42. ročník dálkové soutěže, premiérově v Saudské Arábii dnes napsal svou poslední kapitolu. Závěrečná etapa z Haradhu do Qiddiahu nebyla sice jen takzvanou mávací , ale zásadní změny už nepřinesla. V kategorii motocyklů se Hondě podařilo konečně prorazit nadvládu vítězných ročníků značky KTM a to v osobě Rickyho Brabce z USA., před Husquarnou pilotovanou Pablem Quintanillou a konečně loňským vítězem, Australanem Toby Pricem na KTM. Nejlepším z našich byl nováček Martin Michek na 23. místě (dnes 14.) a je škoda, že jej problémy v 10. a 11. etapě připravili o lepší uístění a trofej nejlepšího nováčka soutěže. Milan Engel ze stejného týmu MRG Orion dojel 43. a celkově mu patří 26. místo. Petr Vlček byl dnes 42. a v konečném pořadí je 38. Jan Brabec z Big Shock racing byl dnes 31. a celkově skončil 54. Jan Veselý dojel na 82. místě a je celkově 79.

V kategorii Quad dojel dnes na 11. místě Zdeněk Tůma a udržel si tak 9. pozici v celkovém hodnocení, tedy za ustálenou jízdu je zaslouženě mezi nejlepšími deseti. Letos byl jediným zástupcem Barth racing týmu, tak uvidíme, zda příští rok nebude mít i další kolegy z týmu.

Kategorie osobních aut je plná zvučných jmen, ostřílených matadorů a do poslední chvíle nebylo jasné jaké bude pořadí na stupních vítězů. Těsné prvenství celkově nakonec obhájil Španěl Carlos Sainz, přestože dnes dojel až šestý. Etapového vítězství se na samý konec dočkal Nasser Al-Attiyah, kterému patří celkově druhé místo se ztrátou 6 minut. O další tři minuty za ním je několikanásobný vítěz Dakaru na motocyklu i v autě, Stephane Peterhansel, dnes pátý. Nejlepším z našich byl dle očekávání Martin Prokop, dnes 11. celkově 12. I zde je škoda technických problémů, bez kterých by určitě byl v nejlepší desítce a kdo ví o jaké místo by bojoval. Kdyby ale neexistuje, stejně tak, jak nemůžeme bohužel posoudit výkon jeho parťáka Martina Kolomého v nové kategorii, jež skončil své vystoupení ještě v shakedownu. Mirek Zapletal se krásně prokousával pořadím a skončil dnes i celkově na 16. místě. Boris Vaculík dnes dojel 26. a celkově je díky technickým problémům a následným penalizacím na 55. místě. Stejná situace je i u Tomáše Ouředníčka. Spolu s navigátorem a mechanikem v jedné osobě Davidem Křípalem by mohli napsat knihu o strastiplných situacích posledních ročníků. Letos bylo elkým zázrakem jejich start v druhé polovině soutěže po fatálním zničení vozu kamionem Sherpa. Konečný výsledek – 36. místo celkově a dnešní 31. je vlastně obrovské vítězství vůle a odhodlání.

Nás samozřejmě nejvíce zajímá kategorie nejtěžších vozidel – kamiónů. Máme v cíli všechny vozy a posádky, které se v celém průběhu statečně držely a šlapaly na paty továrnímu týmu KAMAZ, především Martin Macík a naposledy i Aleš Loprais, jehož až 11.etapa připravila o šanci na boj o bronz. Martin Macík dnes dojel na čtvrtém místě a v konečném pořadí je pátý, Ale Loprais po dnešním 6. místě skončil celkově sedmý. Tito dva naši kamioňáci měli nejblíže k tomu překvapit a trochu ohrozit hegemonii ruských Kamazů a běloruských MAZů, tedy jediných továrních týmů v kategorii kamiónů. Martin Šoltys dojel devátý a celkově je těsně na hranici nejlepší desítky. Překvapivé dobré a stabilní výkony podával Francouz Garrouste s pronajatou Tatrou Jamal ostravského týmu Fesh Fesh. Dojel dnes 12, celkově je pak devátý. Obdiv si zaslouží také bývalý pilot téhož týmu – handicapovaný Andořan Albert Llovera letos v pronajatém Ivecu Torpedo od De Rooye. Dojel dnes 14. a celkově je 15. Druhá Tatra Jamal Roberta Szustkowskeho skončila v etapě 24. a v konečném pořadí je 24. Martin van den Brink s Renaultem Sherpa dojel osmý a celkově je klasifikován na 23. místě. Pascal de Baar dojel dvacátý a Gert Huzink 24.

Celkové hodnocení nové lokality je zdá se pozitivní i přes zatím nevelký zájem diváků. Bezpochyby je přínosem jisté finanční zajištění na další ročníky a bezpočet možností etap v nových rozlehlých prostorech arabského poloostrova a mnohdy zajímavá krajina s neskutečnými reáliemi. Dakar pěkně zrychlil, ale i to je věc se kterou si může pořadatel pohrát a trasy navrhnout více v dunách a technických pasážích. Z pohledu našich závodníků jsme se nedočkali žádného velkého překvapení ani zklamání. Až na Tomáše Kubienu na čtyřkolce a motorkáře Krejčího dojeli všichni naši závodníci v pořádku do cíle. Překvapením bylo vystoupení nováčka Martina Michka v kategorii motocyklů. Bohužel velmi dobré výsledky a rozjetý závod zmařila technika, řada defektů v prvních etapách, takže je třeba zapracovat na přípravě techniky a spolehlivost dílů – piloti ze sebe vydali vše nejlepší. Vypadá to, že pro příští ročník bychom mohli mít ještě větší zastoupení – chystá se sem Jaroslav Valtr s druhým Ivecem Torpedo, možná se dostaví nový Ford týmu Fesh-Fesh, je ohlášen příchod autokrosaře Fejfara do kategorie buggy a dá se očekávat i příliv strojů SSV, ve které letos jel pouze Josef Macháček.

Dakar, Novinky , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku