Maxity na elektriku

FRANCOUZSKÁ POŠTA A RENAULT TRUCKS TESTUJÍ VOZIDLO
VYBAVENÉ PALIVOVÝM ČLÁNKEM FUNGUJÍCÍM NA BÁZI VODÍKU

smallRenault Trucks a Francouzská pošta pokračují ve svém úsilí v oblasti udržitelného rozvoje a jako první v Evropě plánují uvést do zkušebního provozu elektrické vozidlo vybavené prodlužovačem dojezdu fungujícím na bázi vodíku. Dojezd tohoto modelu Maxity Électrique o hmotnosti 4,5 tuny se tak zvýší na 200 kilometrů a po dobu jednoho roku bude testován v reálných podmínkách provozu ve městě Dole (department Jura).

Renault Trucks ve spolupráci s Francouzskou poštou jako první v Evropě testuje model Maxity Électrique vybavený palivovým článkem fungujícím na bázi vodíku. Palivový článek vyvinutý společností Symbio FCell umožňuje zdvojnásobení délky dojezdu vozidla. Tento rok trvající test umožní Renault Trucks prozkoumat veškerý potenciál vodíkové technologie v reálných podmínkách provozu. ,,Toto vozidlo nevydává žádný obtížný hluk a nevypouští nic jiného než vodní páru; délka dojezdu 200 kilometrů z něj činí ideální nástroj pro každodenní rozvoz zboží v městském a příměstském prostředí,” vysvětluje, Karine Forien, ředitelka strategie v oblasti energetické efektivity Renault Trucks, ,,naším cílem napříč tímto projektem je podpořit evropské metropole v jejich úsilí o omezení emisí hluku a škodlivin v ovzduší. Za tímto účelem testujeme inovativní vozidla, která dnes vykazují nulové emise a v blízké budoucnosti budou pro naše zákazníky ekonomicky dostupná.”
Pro Francouzskou poštu, která v současnosti provozuje největší flotilu elektrických vozidel na světě, je tento zkušební provoz dalším z řady již realizovaných projektů zaměřených na prodlužování dojezdu jejích vozidel. Téměř před rokem pošta v rámci sběru a rozvozu dopisů a balíků poštovními doručovateli ve Franche-Comté testovala vlastní vozidla poháněná vodíkem. ,,Vodík se dnes jeví jako efektivní řešení pro rozšíření možností na náročnějších trzích a prodloužení dojezdu elektrických vozidel. Obecněji vzato je vývoj v oblasti ukládání energie pomocí vodíku taktéž nepostradatelným prvkem procesu změn ve způsobu získávání a využívání energie,” vysvětluje Fréderic Delaval, technický ředitel divize Služby-pošta-balíky.

Renault Trucks připravil svůj model Maxity Électrique o hmotnosti 4,5 tuny na instalaci palivového článku, který byl vyvinut a integrován do vozidla ve spolupráci se společností Symbio FCell. Díky energii dodávané palivovým článkem se tak průměrný dojezd Maxity Élecitrique o délce zhruba 100 kilometrů prodloužil o dalších 100 kilometrů. ,,Elektromotor je při jízdě napájen dvěma komplementárními zdroji energie. Palivový článek umožňuje dosáhnout maximálního výkonu 20 kW, zatímco další potřebnou energii dodávají baterie. V případě potřeby umožňuje palivový článek dobití baterií,” upřesňuje, Christophe Vacquier, manažer projektu. Teplo vyvíjené článkem je využíváno k vytápění kabiny, čímž byla omezena spotřeba energie z baterií a tím prodloužena jejich životnost. Christophe Vacquier rovněž připomíná princip fungování článku: ,,Tvorba vody ze vzdušného kyslíku a z vodíku uloženého v zásobnících podle obráceného principu elektrolýzy vody produkuje elektřinu a teplo.”
Model Maxity Électrique s vodíkovým prodlužovačem dojezdu, homologovaný a patentovaný Renault Trucks, bude zařazen do provozu ve městě Dole v departementu Jura. Pošta s ohledem na zdejší velmi náročné meteorologické podmínky v zimním období volí tuto lokalitu pro testování všech nových poštovních vozidel.
Podpisem této smlouvy spojují Francouzská pošta a Renault Trucks své úsilí o rozvoj dopravy na vodíkový pohon ve Francii. Stejně jako v případě elektrického pohonu se ani rozvoj využívání vodíkového pohonu neobejde bez vzájemné spolupráce výrobců, uživatelů a politických subjektů.

Technické vlastnosti:
– Vozidlo registrováno v kategorii N2
– Technická celková hmotnost vozidla (PTAC): 4,5 t, ve Francii je vozidlo homologováno v kategorii do 3,5 t + 1 t díky specifickému předpisu pro skupinu „čistých vozidel” (řidičské oprávnění skupiny B): dodatečných 1 000 kg reflektuje deklarovaný nárůst hmotnosti v souvislosti s použitím „čistých” alternativních technologií.
– Užitečné zatížení: 1 tuna
– Vytápění kabiny: teplem vyvíjeným palivovým článkem nebo elektrickým odporem typu CTP při vypnutí článku

Výkon:
– Průměrná délka dojezdu až 200 km (100 km pomocí baterií + 100 km pomocí článku)
– Maximální rychlost 90 km/h
– Automatická převodovka
– Asynchronní elektromotor: 400 V / 47 kW
– Maximální krouticí moment při rozjezdu (270 Nm)

Baterie
– Palubní energie: 42 kWh
– Lithium-železo-fosfátová technologie (Valence Technology)
– 4 akumulátory o celkové hmotnosti 400 kg
– Čas do úplného nabití, včetně fáze vyrovnávání baterií: 7 hodin
– Vozidlo je vybaveno palubním nabíječem umožňujícím jeho nabití z běžného elektrického rozvodu

Vodíková soustava
– Palubní energie: 45 kWh
– Vodíkový palivový článek: 20 kW
– 2 zásobníky vodíku, každý o objemu 75 litrů, umožňující uložení 4 kg plynu pod tlakem 350
barů
– Celková hmotnost soustavy: 300 kg

Zkušební oblast
Model Maxity H2 bude dodán v polovině února do distribučního centra ve městě Dole.
Zkušební provoz je naplánován na dobu jednoho roku, aby parametry vozidla mohly být
zkoumány během všech ročních období, a aby bylo získáno maximum užitečných
informací.
– Vozidlo bude využíván pro obsluhu jedné trasy svozu dopisů a balíků.
– Tato trasa je dlouhá zhruba 70 km a vede převážně mimo městskou zástavbu.
– Pracovníci pošty byli proškoleni v řízení vozidla.

 
Novinky, Technika, Vývojové trendy , , , , Zobrazit komentáře

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

DAKAR 2022 – ostravský tým FESH FESH si veze domů 12. místo

V pátek 14. ledna dojeli účastníci Rallye DAKAR do cíle. Ostravský tým FESH FESH si odváží z kategorie kamionů 12. místo. Všech 12 náročných etap zvládla litevská posádka s vozidlem Tatra Jamal se startovním číslem 529. Tatra 815 „Puma“ v závodě DAKAR Classic dojela … Číst dále →

číst dále »

Poslední etapa ve znamení jedniček

Jeddah/Chvalín – S jedničkami zakončil poslední 12. etapu severočeský tým MKR Technology letošní 44. ročník Rallye Dakar. Pilot Pascal de Baar závěrečnou rychlostní prověrku projel v 11. nejrychlejším čase a úspěšně dostal svůj renault do cílové Džiddy. V konečném ranku se po všech … Číst dále →

číst dále »

Aleš Loprais v cíli Dakaru 2022: Děkujeme všem

Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml. a Petr Pokora s Pragou v barvách Instaforex Loprais Praga Teamu dokončili Rally Dakar 2022 na 21. místě v kategorii kamionů. Ze souboje o nejvyšší příčky je vyřadily v závěrečné čtvrtině soutěže technické problémy. Po … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno