MKR Technology pošle na Dakar kvartet kamionů s prvním hybridem na světě

 Severočeský tým MKR Technology zbrojí na Dakar 2020. A ten bude skutečně mimořádný. Poprvé v historii stáj vyšle kvartet svých závodních kamionů a historicky poprvé bude na nejprestižnějším dálkovém rallye závodě startovat hybridní kamion. Ten při světové premiéře konstruktérská stáj Maria Kresse odhalila předminulý týden v Holandsku.

                „Jsme na prahu něčeho zcela nového. Pomocí týmu Riwald se nám podařilo jako prvním na světě postavit hybridní rallye kamion. Díky podepsané smlouvě jsou před námi tři roky jistoty, že můžeme na celém konceptu dále pracovat a vyvíjet ho, což nám dává určitý klid a prostor se dále zlepšovat. Cílem je dostat se do elitní pětky,“ sdělil představu a shrnul aktuální situaci Mario Kress, šéf židovického týmu MKR Technology, který v rámci svého projektu MKR Adventure staví závodní kamiony pro dálkové rallye soutěže.

                Poprvé se Mario Kress se svým týmem zúčastnil Dakaru v roce 2014, kdy připravil závodní agregát pro Aleše Lopraise. O rok později už na soutěž vyslal dvojici vlastních kamionů Renault Trucks s holandským týmem Mammoet Rallysport. Po šesti letech v terénu, kam přesedlal po takřka čtvrt století z okruhového evropského šampionátu tahačů, se zrodil první hybridní kamion. Na lednový Dakar navíc míří kvartet severočeských speciálů. Mimo prověřených a zkušených pilotů do kokpitu usedne i jeden nováček. Do hybridu nesoucí označení Renault C460 usedne pilot Gert Huzink z týmu Riwald Dakar. Jeho týmový kolega Pascal de Baar pojede s trambusovým speciálem Renault K520. Stejný vůz povede při své dakarské premiéře jezdec Richard de Groot z týmu Firemen Dakar Team. A s typicky červeným kamionem s „čumákem“ zvaným Sherpa pojede stálice týmu Mammoet Rallysport Martin van den Brink. Holandští piloti mají výhodu nejen v technické podpoře týmu MKR Technology, ale díky čtyřem vozům je nasnadě i vzájemná spolupráce, která v předchozích letech fungovala. „Dakar není o síle jednoho kamionu. Dakar je o obrovském štěstí. Auto můžete mít silné, jak chcete, ale jde o tak náročnou soutěž, že stačí jedno zaváhání, jedno špatné rozhodnutí a jedna blbá náhoda a celý rok příprav jde do kytek. K dobrému umístění pak může pomoci pouze dobrá spolupráce. Jedinec toho sám příliš nezmůže. Věřím, že pokud půjdeme systematicky, máme šanci uspět. Jakékoli hlášky, že si jedeme pro konkrétní umístění, jsou úplně k ničemu, ale jinak ano, máme sen, že bychom do tří let chtěli být v nejlepší pětce,“ podotkl Mario Kress.

                Zcela nový hybridní kamion přitom budí velkou pozornost. A zaslouženě! Na Dakaru ani v jiné podobné soutěži se hybridní kamion dosud neobjevil. Konstruktér Mario Kress je tedy průkopníkem této technologie. A jak vlastně funguje? Kamion s elektromotorem pojede ve třech strategiích. „Elektrická síla nám dává okamžitou reakci. V momentě, kdy pilot sešlápne plyn, kamion rychleji akceleruje a teprve následně přichází na řadu dieselový motor, zatímco se elektro podpora redukuje,“ popsal první strategii Mario Kress. Druhá přichází například v jemném písku fesh fesh, kdy má kamion vysoký odpor a dieselový agregát jede na svém limitu. Pilot tak požádá palubního technika o podporu elektromotoru. Třetí strategie využití elektromotoru spočívá v šetření komponentů, protože benefitem elektromotoru je, že buď energii dává, anebo funguje jako alternátor, který energii vyrábí. „Ve stejném momentě, kdy šetříte brzdy, protože kamion je bržděný elektromotorem, se současně dobíjí baterie. To platí nejen ve sjezdech a serpentýnách, kterých bývá v závodě nesčetně, tak i na rychlých cestách, kdy je nutné prudce brzdit a hned zase akcelerovat. V těchto případech je velmi jednoduché přehřát brzdy. Pilot, který přemýšlí, ví, že to nemůže hnát dál, ale musí zpomalit. S hybridem, ale při akceleraci požívám elektrickou sílu a při brždění dobíjím baterii a šetřím brzdy. Mohu tedy jet rychleji a brzdit později. To je citelný benefit,“ popsal situace Mario Kress.

S funkcí zapojení elektromotoru se současně šetří i životní prostředí. „To je také hlavním posláním a filozofií titulárního partnera holandského týmu – Riwald Recycling. My se s myšlenkou ztotožňujeme. Bylo by z mé strany značně nefér říci, že náš sport je ekologický, když není, ale snažíme se hledat řešení, jak za sebou nechat uhlíkovou stopu výrazně menší,“ pronesl upřímně Mario Kress.

Co to tedy v číslech znamená? Jakou má vlastně hybridní kamion výhodu či úsporu? „Pro hrubou představu uvedu, že dnes máme kapacitu 153 kW, kterou když využijeme na 100%, což se nestane, protože mluvíme jen o využití v řádu sekund, tak při plném výkonu bychom se mohli pohybovat někde kolem 17 minut. Dosáhnout můžeme rychlosti zhruba 100 km za hodinu. Elektromotor jako takový tedy dokáže jet přibližně 17 minut rychlostí 100 km za hodinu, ale jsou jen hrubé odhady, protože k takové situaci prakticky nedojde,“ snaží se přiblížit aktuální stav laikovi Mario Kress s tím, že hybrid je díky systému rekuperace prakticky samostatný a není třeba ho dobíjet jako elektromobil. Baterie tak bude nabita a připravena na další den už při samotné cestě do bivaku. „Tohle není elektrický kamion. S tím byste etapu nikdy nedojeli. To byste potřebovali dvanáctitunovou baterii nebo sakra dlouhý kabel,“ usmál se Mario Kress, když následně podotkl, že s hybridním pohonem je základní benefit šetření energie a tím i životního prostředí. „Díky rekuperaci a brždění s elektrickou podporou se nám daří výrazně snižovat i spotřebu nafty. Máme tedy menší spotřebu, nebo stejnou spotřebu a jedeme rychleji anebo ideální varianta ukrytá někde uprostřed, že jedeme rychleji a současně šetříme energii,“ mrknul původem německý konstruktér žijící v severočeských Židovicích.

Dakar 2020 má být zejména prvním testem. Tým MKR Technology proto vynechal i tradiční říjnovou marockou rallye, ve které slavil v předchozích letech řadu úspěchů a vítězství. „Zaměříme se zejména spolehlivost kamionu a jednotlivých systémů, protože jedině Dakar přinese spoustu situací, které běžně nenasimulujeme. Můžeme klidně zjistit, že systém není dostatečně chlazen, možná také chlazení baterie nebude dostatečné a bude třeba ho z bezpečnostního hlediska vypnout. Každý večer budeme muset s maximální precizností analyzovat data pro další den. Po návratu budeme chytřejší a budeme vědět, co nás trápí a na co se více zaměřit. Každá nová technologie přináší velká úskalí a teď je hodně brzy říci, jak velký posun to je, ale věřím, že do dvou tří let to bude zlepšení o nějakých třicet procent. Teď musíme postupovat pomalu,“ upozornil Mario Kress, který se opět proměňuje v malého kluka, který má novou hračku. „Je to pravda. Do žil se nám vlévá nová krev a před námi jsou velké výzvy,“ dodal s typickým odhodláním Mario Kress.

 
Dakar, Novinky, Technika, Vývojové trendy , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama



Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

TANKUJTE BEZ FRONT. NAFTA ZA SUPER CENY A K DISPOZICI JE I HVO100!

V Červeném Kříži u Jihlavy funguje od ledna tohoto roku nová čerpací stanice. Jedná se o společný projekt společnosti NIKEY, provozovatele sítě čerpacích stanic a mycích center, a společnosti EUROWAG, předního poskytovatele platebních řešení pro nákladní dopravu v rámci celé Evropy. Jedná … Číst dále →

číst dále »

DHL rozšiřuje svůj udržitelný vozový park v Německu o 178 nových vozidel IVECO S-WAY CNG

  Skupina DHL objednala pro svou divizi Post & Parcel Germany celkem 178 nových vozů IVECO S-Way CNG.   Technologie stlačeného zemního plynu je v současné době nejvyspělejší na trhu, a proto je infrastruktura rozvinutější a vozidla snadněji dostupná ve … Číst dále →

číst dále »

Tatra Trucks investuje 700 milionů korun do výrobních technologií pro dosažení objemu produkce až 2500 vozů za rok

Kopřivnická automobilka odstartovala investice do špičkového strojního vybavení, aby zefektivnila výrobní procesy a zvýšila objem produkce až na 2500 vozidel za rok. Tatra také spustila rozsáhlý proces digitalizace výroby s využitím moderních systémů podnikového řízení a chystá modernizace a úpravy … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno