Nová Scania řady R

Nová Scania řady R

Scania nedávno představila inovovanou těžkou řadu R

V očekávání letošního ročníku výstavy užitkových vozidel AUTOTEC 2010 jsme se těšili, čím nás Scania na veletrhu překvapí.
Nestalo se tak, oficiální importér, který výrobce u nás zastupuje nedorazil do Brna vůbec. Začali jsme se proto pídit o co jsme letos byli ošizeni. Scania nedávno představila inovovanou těžkou řadu R. Pojďme si nyní tuto nově představenou modelovou řadu přiblížit.

Nová řada R startuje

Jak každý ví, byla původní modelová řada R, která zahrnuje především těžká vozidla pro dálkovou přepravu, představena veřejnosti v dubnu 2004. Nyní výrobce přichází s inovovanou řadou nazvanou “New R” čili “Nová R”. Inovace spočívá nejen v omlazení vnějšího vzhledu vozidel, ale také v úpravách interiéru a v modernizaci motorů.

Omlazený vzhled

Vozidla nové řady R na první pohled zaujmou změnami na exteriéru. Nový vzhled charakteristický svými ostrými liniemi patří mezi nejvíce vnímatelné změny. Toto nové provedení přináší lepší aerodynamiku a chlazení. Součástí změn je také nové provedení mřížky chladiče. Scania také sleduje nový trend ve vzhledu nákladních vozidel, kterým je stále větší logo výrobce. Aerodynamické změny jsme zaznamenali také u předního nárazníku, bočních deflektorů a především u bočních spojlerů vyplňující prostor mezi koly. Výrobce vsadil na novou technologie LED-světlometů, které mají vyšší životnost a menší energetickou náročnost. Díky přesunutí baterií na zadní část šasi se získal prostor pro umístění větších palivových nádrží s obsahem 1500litrů. V nabídce výrobce jsou nyní i dva nové odstíny barev a to Bílý diamant a Modrý uhel.

Interiérový požitek

Výrobce sáhl také k úpravám interiéru, kterým vévodí především nová palubní deska s příjemným povrchem. Nový je nejen její design, ale i použité materiály a barevné provedení.
I když kombinace materiálů a barev navozuje luxusní dojem, její povrch je odolný a snadno udržovatelný. Výrobce si dal na provedení celého vnitřního interiéru opravdu záležet a kromě širokého výběru kombinací barev a materiálů čalounění, vnitřního obložení, volantu a rohoží jsou možné i kombinace obsahující pravou kůži a pravé dřevo.
Zákazník si může interiériér přizpůsobit podle vlastního vkusu nebo si vybrat z několika předem připravených návrhů.

Místo řidiče ve středu zájmu

Velké množství praktických změn doznala i ergonomie místa řidiče. Nová dolní středová úložná konzola nabízí prostor na vše potřebné pro profesiónálního řidiče.
Naleznete zde místo na mobilní telefon, pořadače, klíče, hrníčky a lahve, i na sluneční brýle se nezapomělo. Standardně je nabízen také popelník s víkem, osvětlení a uzavřený úložný prostor na drobnosti. Změnila se i poloha ovládacích prvků volantu. Funkce na ovládání rychlosti jsou nyní umístěny v dolní části. Ve dveřích přímo po ruce nahmátnete držák pro dvě velké láhve. Řada novinek byla také představena v oblasti audio-vizuálních zařízení jako jsou rádia s přehrávačem CD/MP3 a rádia s navigací, která byla doplněna o vstupy AUX a USB. Na straně řidiče příbyla také praktická boční sluneční clona.

Pro běžný život v kabině

Faktu, že se kabina náklaďáku stává druhým domovem řidiče si je Scania vědoma a proto i v této oblasti přišla s dalšími novinkami. Takovouto novinkou je například nová řada postelí s pružinami zašitými do tkaninových obalů. Horní postel, vybavena odlehčenou, ale odolnou strukturou, je nyní k dispozici s šířkou 700mm pro kabiny se zvýšenými střechami HIGHLINE a TOPLINE. Nový rozládací stůl, který je plně integrován do palubní desky nabízí hladký a odolný povrch vhodný např. pro vyplňování dokumentů k přepravě. Mezi další novinky, které sice nejsou převratné, ale řídičí je jistě ocen,í patří háček pro sáček na odpadky hned vedle dveří.

Bez Opticruisu ani kilometr

V oblasti řazení přichází Scania s novou generací systému Scania-Opticruise, která představuje plně automatizovanou verzi s novou automatickou spojkou. Tento systém je k dispozici u převodovek s 8,12 a 12+2 rychlostmi a tím se stává Scanie výrobcem s nejširším rozsahem systémů řazení na trhu. Automatická spojka je elektricky ovládaná a tím se dosahuje plynulejšího řazení s vyjímečnou přesností. Výrobce zde uplatnil také nový software s novou strategií řazení. Program přizpůsobuje startovací převod a změnu převodu podle stylu jízdy, zatížení soupravy a charakteru silnice. Pomáhá tak udržovat stále stejnou rychlost při jízdě do stoupání a šetří tak spotřebu paliva.
Nový systém Opticruise nabízí také ve standartním režimu dobrou ovladatelnost. Při jízdě po dálnici udržuje nízké otáčky a tím pomáhá jednak snížit spotřebu paliva a také dosahovat
požadovanou rychlost jízdy.

Nejdůležitěším přínosem je úspora paliva

Kromě aerodynamických vylepšení, která snižují spotřebu paliva, zavádí výrobce ještě další novinku v této oblasti, a to funkci Scania Driver Support. Podstata funkce spočívá ve sledování a hodnocení úspěšnosti vzhledem k základním parametrům úsporné jízdy. Systém tak sleduje jak se využívá pohybová energie v závislosti na prostředí, efektivitu používání brzd, předvídavost řídiče a vhodnost volby převodu. Na základě takto sebraných a posléze zanalyzovaných dat poskytuje řidiči nápovědu a hodnocení jeho jízdy v realném čase. Pomocí této funkce, má tak řidič zpětnou vazbu, která ho podněcuje aby kontroloval svůj styl jízdy a udržoval tak dosažené výsledky. Správná implemenatce systému může provozovateli snížit spotřebu paliva až o 10%.

(redakce, foto: Scania)

Více informací o nové řadě naleznete na stránkách importéra:  http://www.scania.cz/about-scania/calendar/new-scania-r-series.aspx

 
Novinky, Technika , , , , Zobrazit komentáře2 Vytisknout stránku

2 reakcí na Nová Scania řady R

  1. MEDA píše:

    Super koník, doufám, že se s ním co nejdříve svezu.

  2. COUNTRYMAN píše:

    Jo, je to krasavec, chtěl bych vidět jak by vypadal v uspořádání tahač-6×2 topline v té barvě Modrý uhel.

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Slovenská výheň upekla pro Buggyru těžký víkend, přinesl i dakarskou vložku

Další porci smůly si o víkendu vybrali piloti týmu Buggyra ZM Racing v závodě ME tahačů na okruzích na Slovakia Ringu. Adam Lacko podruhé v této sezoně odjel domů bez bedny v celkovém pořadí, přesto si udržel průběžně čtvrtou příčku. … Číst dále →

číst dále »

První prázdninový víkend je nabitý akcemi

Začátek prázdnin je ve znamení závodu kamiónů a to jak na okruzích, tak v terénu. Po dvouleté přestávce se na Slovakiaring vrací evropský šampionát ETRC – závod tahačů na okruzích. O další cenné body bude bojovat i náš Adam Lacko, kterému … Číst dále →

číst dále »

Premiéra nových elektrických vozidel Scania: S dojezdem až 350 kilometrů vyhoví regionální přepravě

Scania představuje kompletní čistě elektrické řešení pro regionální dálkovou přepravu. Výkon, dojezd a rychlost dobíjení umožňují bezproblémový každodenní provoz. Scania pokračuje na své cestě elektrifikace, aby ve spolupráci se zákazníky dosáhla stanovených vědecky podložených cílů pro snížení emisí CO2. Věrna … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno