Nová Scania řady R

Nová Scania řady R

Scania nedávno představila inovovanou těžkou řadu R

V očekávání letošního ročníku výstavy užitkových vozidel AUTOTEC 2010 jsme se těšili, čím nás Scania na veletrhu překvapí.
Nestalo se tak, oficiální importér, který výrobce u nás zastupuje nedorazil do Brna vůbec. Začali jsme se proto pídit o co jsme letos byli ošizeni. Scania nedávno představila inovovanou těžkou řadu R. Pojďme si nyní tuto nově představenou modelovou řadu přiblížit.

Nová řada R startuje

Jak každý ví, byla původní modelová řada R, která zahrnuje především těžká vozidla pro dálkovou přepravu, představena veřejnosti v dubnu 2004. Nyní výrobce přichází s inovovanou řadou nazvanou “New R” čili “Nová R”. Inovace spočívá nejen v omlazení vnějšího vzhledu vozidel, ale také v úpravách interiéru a v modernizaci motorů.

Omlazený vzhled

Vozidla nové řady R na první pohled zaujmou změnami na exteriéru. Nový vzhled charakteristický svými ostrými liniemi patří mezi nejvíce vnímatelné změny. Toto nové provedení přináší lepší aerodynamiku a chlazení. Součástí změn je také nové provedení mřížky chladiče. Scania také sleduje nový trend ve vzhledu nákladních vozidel, kterým je stále větší logo výrobce. Aerodynamické změny jsme zaznamenali také u předního nárazníku, bočních deflektorů a především u bočních spojlerů vyplňující prostor mezi koly. Výrobce vsadil na novou technologie LED-světlometů, které mají vyšší životnost a menší energetickou náročnost. Díky přesunutí baterií na zadní část šasi se získal prostor pro umístění větších palivových nádrží s obsahem 1500litrů. V nabídce výrobce jsou nyní i dva nové odstíny barev a to Bílý diamant a Modrý uhel.

Interiérový požitek

Výrobce sáhl také k úpravám interiéru, kterým vévodí především nová palubní deska s příjemným povrchem. Nový je nejen její design, ale i použité materiály a barevné provedení.
I když kombinace materiálů a barev navozuje luxusní dojem, její povrch je odolný a snadno udržovatelný. Výrobce si dal na provedení celého vnitřního interiéru opravdu záležet a kromě širokého výběru kombinací barev a materiálů čalounění, vnitřního obložení, volantu a rohoží jsou možné i kombinace obsahující pravou kůži a pravé dřevo.
Zákazník si může interiériér přizpůsobit podle vlastního vkusu nebo si vybrat z několika předem připravených návrhů.

Místo řidiče ve středu zájmu

Velké množství praktických změn doznala i ergonomie místa řidiče. Nová dolní středová úložná konzola nabízí prostor na vše potřebné pro profesiónálního řidiče.
Naleznete zde místo na mobilní telefon, pořadače, klíče, hrníčky a lahve, i na sluneční brýle se nezapomělo. Standardně je nabízen také popelník s víkem, osvětlení a uzavřený úložný prostor na drobnosti. Změnila se i poloha ovládacích prvků volantu. Funkce na ovládání rychlosti jsou nyní umístěny v dolní části. Ve dveřích přímo po ruce nahmátnete držák pro dvě velké láhve. Řada novinek byla také představena v oblasti audio-vizuálních zařízení jako jsou rádia s přehrávačem CD/MP3 a rádia s navigací, která byla doplněna o vstupy AUX a USB. Na straně řidiče příbyla také praktická boční sluneční clona.

Pro běžný život v kabině

Faktu, že se kabina náklaďáku stává druhým domovem řidiče si je Scania vědoma a proto i v této oblasti přišla s dalšími novinkami. Takovouto novinkou je například nová řada postelí s pružinami zašitými do tkaninových obalů. Horní postel, vybavena odlehčenou, ale odolnou strukturou, je nyní k dispozici s šířkou 700mm pro kabiny se zvýšenými střechami HIGHLINE a TOPLINE. Nový rozládací stůl, který je plně integrován do palubní desky nabízí hladký a odolný povrch vhodný např. pro vyplňování dokumentů k přepravě. Mezi další novinky, které sice nejsou převratné, ale řídičí je jistě ocen,í patří háček pro sáček na odpadky hned vedle dveří.

Bez Opticruisu ani kilometr

V oblasti řazení přichází Scania s novou generací systému Scania-Opticruise, která představuje plně automatizovanou verzi s novou automatickou spojkou. Tento systém je k dispozici u převodovek s 8,12 a 12+2 rychlostmi a tím se stává Scanie výrobcem s nejširším rozsahem systémů řazení na trhu. Automatická spojka je elektricky ovládaná a tím se dosahuje plynulejšího řazení s vyjímečnou přesností. Výrobce zde uplatnil také nový software s novou strategií řazení. Program přizpůsobuje startovací převod a změnu převodu podle stylu jízdy, zatížení soupravy a charakteru silnice. Pomáhá tak udržovat stále stejnou rychlost při jízdě do stoupání a šetří tak spotřebu paliva.
Nový systém Opticruise nabízí také ve standartním režimu dobrou ovladatelnost. Při jízdě po dálnici udržuje nízké otáčky a tím pomáhá jednak snížit spotřebu paliva a také dosahovat
požadovanou rychlost jízdy.

Nejdůležitěším přínosem je úspora paliva

Kromě aerodynamických vylepšení, která snižují spotřebu paliva, zavádí výrobce ještě další novinku v této oblasti, a to funkci Scania Driver Support. Podstata funkce spočívá ve sledování a hodnocení úspěšnosti vzhledem k základním parametrům úsporné jízdy. Systém tak sleduje jak se využívá pohybová energie v závislosti na prostředí, efektivitu používání brzd, předvídavost řídiče a vhodnost volby převodu. Na základě takto sebraných a posléze zanalyzovaných dat poskytuje řidiči nápovědu a hodnocení jeho jízdy v realném čase. Pomocí této funkce, má tak řidič zpětnou vazbu, která ho podněcuje aby kontroloval svůj styl jízdy a udržoval tak dosažené výsledky. Správná implemenatce systému může provozovateli snížit spotřebu paliva až o 10%.

(redakce, foto: Scania)

Více informací o nové řadě naleznete na stránkách importéra:  http://www.scania.cz/about-scania/calendar/new-scania-r-series.aspx

 
Novinky, Technika , , , , Zobrazit komentáře2 Vytisknout stránku

2 reakcí na Nová Scania řady R

  1. MEDA píše:

    Super koník, doufám, že se s ním co nejdříve svezu.

  2. COUNTRYMAN píše:

    Jo, je to krasavec, chtěl bych vidět jak by vypadal v uspořádání tahač-6×2 topline v té barvě Modrý uhel.

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

První na světě: Volvo dodává zákazníkům elektrická nákladní vozidla s bezfosilní ocelí

nákladních vozidlech používat bezfosilní ocel. První elektrická nákladní vozidla s bezfosilní ocelí jsou nyní dodávána zákazníkům. V září tohoto roku zahájila společnost Volvo Trucks sériovou výrobu těžkých elektrických nákladních vozidel o nosnosti 44 tun* jako první světový výrobce nákladních vozidel, kterému … Číst dále →

číst dále »

Lopraisův recept na dlouhý Dakar 2023: Hlavně klid!

Soutěžní a doprovodná technika Instaforex Loprais Teamu o víkendu zamířila do jihofrancouzského Marseille, kde ji v úterý 29. listopadu čeká první část přejímek před Rally Dakar 2023. Odtud bude po nalodění odeslána do Saúdské Arábie, kde na Silvestra odstartuje pětačtyřicátý … Číst dále →

číst dále »

Scania uvádí novou platformu řadových motorů pro pohonná řešení

Nová generace řadových motorů pro pohonná řešení přináší ještě nižší spotřebu paliva. Nabízejí vysoký výkon na jeden litr zdvihového objemu, výrazně prodlouženou životnost a zásadní snížení emisí CO2. Nová motorová platforma Scania je hotová po deseti letech inovací a vývoje. … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno