Tomáš Tomeček poosmé do Afriky

“Joy is the victory”

Poosmé v řadě se tým Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka zúčastní AFRICA ECO RACE® – The Race To Dakar, dálkového závodu navazujícího na ducha původní Rallye Dakar. Trojnásobný vítěz závodu z let 2011, 2012 a 2014 vyráží na africký kontinent s cílem navázat na předchozí úspěchy. V uplynulém ročníku obsadil Tomáš Tomeček v posádce s Ladislavem Lálou třetí místo. O příčky nejvyšší chce bojovat i v tom nadcházejícím, jubilejním desátém. Maratonská soutěž slavnostně odstartuje na Silvestra v Monaku, první závodní etapa se pojede 2. ledna. Náročné horské terény Maroka postupně vystřídá kamenitá poušť Západní Sahary a písčité duny Mauritánie. Celá třetina trasy je zcela nová! Vyhlášení vítězů proběhne tradičně po dojezdu poslední etapy 14. ledna u Růžového jezera poblíž senegalského Dakaru.
Stoprocentní Tatru poháněnou vzduchem chlazeným dvanáctiválcovým motorem bude jako vždy řídit matador dakarských soutěží Tomáš Tomeček. V Africe startoval poprvé už v roce 1995, jako navigátor v tehdy vítězné Tatře Karla Lopraise. Od té doby vynechal pouze ročník 1997 kvůli civilní službě, jinak vždy stál na startu Rally Dakar, a od roku 2011 Africa Eco Race. “Přál bych si, aby byl závod obtížný, v duchu prvních ročníků,“ říká upřímně příborský závodník. „Ze zkušenosti se domnívám, že nám náročnější soutěž více sedí, stejně jako naší Tatře. Těším se, v soutěži stoupla konkurence, bude to divácky i jezdecky atraktivnější,“ připomíná Tomeček. „Upřímné poděkování patří našim partnerům, bez kterých by byl start na tak náročné soutěži jako Africa Eco Race nemyslitelný,” dodává sedmačtyřicetiletý pilot a šéf týmu v jedné osobě.
Tatra potřetí v řadě poveze startovní číslo 401. Jaké ambice má její pilot? “Moje motto zní: Joy is the victory. Do češtiny bych ho přeložil jako radost je vítězství. A takhle to přesně cítím. Chci dojet až do cíle u Růžového jezera, a dojet tam s radostí z dobrého závodění,“ uzavírá Tomáš Tomeček.
Jaké novinky tedy u Tomečka pro nadcházející ročník Africe Race přichystali? “Novinek je tentokrát víc. Co se týče techniky, tak závodní Tatra má upravený motor a oranžové zametací vozidlo balai dostalo nový hydraulický naviják,“ popisuje Tomáš Tomeček a hned pokračuje: “Máme ale také dva nové mechaniky, a na bílém balai pojede nový holandský navigátor Niek Goverts.”
Slavnostní start soutěže naplánovali organizátoři již potřetí do atraktivního Monaka, kde slunce svítí 316 dní v roce. Za vznikem Africa Eco Race stojí trojice dakarských legend a opravdových milovníků Afriky: Jean Louis Schlesser, Hubert Auriol a René Metge. V roce 2008, při prvním ročníku závodu, tvořila jeho konvoj stovka vozidel a 300 lidí. Nyní to bude již 250 vozidel a 600 lidí. Nic se ale nemění na hlavních aspektech závodu – minimum zbytečných přejezdů, co nejvíce startů a dojezdů rovnou do bivaku, umístění bivaků do pouště, dál od civilizace, důraz na bezpečnost účastníků a spolupráci s místními vládami Maroka, Mauretánie a Senegalu. Závod tak stále myšlenkově navazuje na odkaz zakladatele soutěže Thierryho Sabineho, který tragicky zahynul 14. ledna 1986.
V kategorii kamionů oproti předchozím letům nastalo větší oživení, zejména díky účasti závodníků z Nizozemska. Největší očekávání z nich vzbuzují Gerard de Rooye a Wuf van Ginkel, kteří se představí s kamiony Iveco Torpedo. Další jejich krajané budou závodit s vozy DAF a Ginaf. V závodě uvidíme také například portugalskou pilotku Elisabete Jacinto za volantem přepracovaného MANu, a Miklose Kovacse s kapotovou Scanií. Mercedes Zetros přiveze z Belgie jezdec Johan Elfrink, a přihlášen je i jeden Renault.
Spolu se závodní a asistenční Tatrou vyrazí vstříc Dakaru i dva pořadatelské kamióny Tatra “balai” (koště) s osvědčenými mezinárodními posádkami. Ing. Tomeček poskytuje pořadatelům organizačně logistickou podporu s vozy Tatra 815 6×6 upravenými na tzv. terénní odtahovky. Sběrné vozy balai uzavírají závod a doslova dnem i nocí poskytují pomoc závodníkům v nouzi. Mezinárodní česko-holandské složení posádek obou vozů balai bude i letos pokračovat v prověřeném a organizátory ceněném modelu z předchozích ročníků.

Stručné bio:
Ing. Tomáš Tomeček se narodil 26. června 1970 v Přerově, žije v Příboře. Je ženatý, jeho manželka Lada je módní návrhářka. Spolu mají čtyři děti. Vystudoval VUT v Brně, obor dopravní a manipulační technika, specializace podvozky. Poté nastoupil do kopřivnické Tatry. Pro své schopnosti jízdy v poušti si vysloužil titul Desert Master. Pracuje v Tatře jako externista – testovací jezdec. Má za sebou 15 účastí na Rally Dakar a sedm na Africa Eco Race.
Největší úspěchy:
Rally Dakar: zlato (1995 – navigátor), 2x stříbro (1996 – navigátor, 2003 – pilot), bronz (1999 – pilot).
Africa Eco Race: 3x zlato (2011-12, 2014), 2x stříbro (2013, 2016) a 2x bronz (2015 a 2017).
Vítězství v dalších dálkových závodech: 2x Rallye Orpi Maroc (2005-6) a Rallye Tunis (2008 a 2012), Baja Deutschland (2004), Rallye Maroko Shamrock (2009).
V pozadí úspěchů týmu Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka stojí řada partnerů. Hlavními sponzory jsou pro letošní sezonu opět společnosti Promet Group a Czechoslovak Group. Tým podporují také společnosti Tatra Trucks, Tawesco, Mann Hummel, Federal Mogul a další.
Čeká nás dozajista náročný závod. Pro všechny, kteří budou závodníkům držet palce, bude k dispozici online sledování polohy závodních vozů na trati. Mediálně bude tým opět podporovat redakce Motorsport revue. Více informací najdete na stránkách www.africaecorace.com, www.tomastomecek.cz, www.msrevue.cz a www.facebook.com/TomasTomecekTatra.
Kontaktní osoby:

 
Dakar, Technika , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Další motoristický víkend

Průběžně vás informujeme o víkendových akcích, kde můžete trávit volný čas, především ti, kteří mají blízko k motorismu, milují vůni benzínu, nafty, ale třeba i páry. Pravidelně bývají nabité předprázdninové měsíce a výjimkou není ani letošní rok. O to více, … Číst dále →

číst dále »

VOLVO Truck zahajuje prodej elektrických vozidel

Prodej modelů těžké řady elektrických nákladních vozidel Volvo Trucks se nyní po oficiálním otevření objednávkového systému opravdu rozběhne. Společnost Volvo Trucks nyní oficiálně otevírá objednávkový systém pro svou řadu těžkých elektrických nákladních vozidel Volvo FH Electric, FM Electric a FMX … Číst dále →

číst dále »

Pilsen Truck day 2022

V sobotu se už po čtvrté sjedou kamiony na plochodrážní stadion v Plzni na dobročinný sraz, který má své počátky v roce 2017. Dva ročníky byly zrušeny během koronavirových opatření, takže letos se sejdeme opět v plné síle. Organizátoři tentokrát … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno