Tomáš Tomeček poosmé do Afriky

“Joy is the victory”

Poosmé v řadě se tým Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka zúčastní AFRICA ECO RACE® – The Race To Dakar, dálkového závodu navazujícího na ducha původní Rallye Dakar. Trojnásobný vítěz závodu z let 2011, 2012 a 2014 vyráží na africký kontinent s cílem navázat na předchozí úspěchy. V uplynulém ročníku obsadil Tomáš Tomeček v posádce s Ladislavem Lálou třetí místo. O příčky nejvyšší chce bojovat i v tom nadcházejícím, jubilejním desátém. Maratonská soutěž slavnostně odstartuje na Silvestra v Monaku, první závodní etapa se pojede 2. ledna. Náročné horské terény Maroka postupně vystřídá kamenitá poušť Západní Sahary a písčité duny Mauritánie. Celá třetina trasy je zcela nová! Vyhlášení vítězů proběhne tradičně po dojezdu poslední etapy 14. ledna u Růžového jezera poblíž senegalského Dakaru.
Stoprocentní Tatru poháněnou vzduchem chlazeným dvanáctiválcovým motorem bude jako vždy řídit matador dakarských soutěží Tomáš Tomeček. V Africe startoval poprvé už v roce 1995, jako navigátor v tehdy vítězné Tatře Karla Lopraise. Od té doby vynechal pouze ročník 1997 kvůli civilní službě, jinak vždy stál na startu Rally Dakar, a od roku 2011 Africa Eco Race. “Přál bych si, aby byl závod obtížný, v duchu prvních ročníků,“ říká upřímně příborský závodník. „Ze zkušenosti se domnívám, že nám náročnější soutěž více sedí, stejně jako naší Tatře. Těším se, v soutěži stoupla konkurence, bude to divácky i jezdecky atraktivnější,“ připomíná Tomeček. „Upřímné poděkování patří našim partnerům, bez kterých by byl start na tak náročné soutěži jako Africa Eco Race nemyslitelný,” dodává sedmačtyřicetiletý pilot a šéf týmu v jedné osobě.
Tatra potřetí v řadě poveze startovní číslo 401. Jaké ambice má její pilot? “Moje motto zní: Joy is the victory. Do češtiny bych ho přeložil jako radost je vítězství. A takhle to přesně cítím. Chci dojet až do cíle u Růžového jezera, a dojet tam s radostí z dobrého závodění,“ uzavírá Tomáš Tomeček.
Jaké novinky tedy u Tomečka pro nadcházející ročník Africe Race přichystali? “Novinek je tentokrát víc. Co se týče techniky, tak závodní Tatra má upravený motor a oranžové zametací vozidlo balai dostalo nový hydraulický naviják,“ popisuje Tomáš Tomeček a hned pokračuje: “Máme ale také dva nové mechaniky, a na bílém balai pojede nový holandský navigátor Niek Goverts.”
Slavnostní start soutěže naplánovali organizátoři již potřetí do atraktivního Monaka, kde slunce svítí 316 dní v roce. Za vznikem Africa Eco Race stojí trojice dakarských legend a opravdových milovníků Afriky: Jean Louis Schlesser, Hubert Auriol a René Metge. V roce 2008, při prvním ročníku závodu, tvořila jeho konvoj stovka vozidel a 300 lidí. Nyní to bude již 250 vozidel a 600 lidí. Nic se ale nemění na hlavních aspektech závodu – minimum zbytečných přejezdů, co nejvíce startů a dojezdů rovnou do bivaku, umístění bivaků do pouště, dál od civilizace, důraz na bezpečnost účastníků a spolupráci s místními vládami Maroka, Mauretánie a Senegalu. Závod tak stále myšlenkově navazuje na odkaz zakladatele soutěže Thierryho Sabineho, který tragicky zahynul 14. ledna 1986.
V kategorii kamionů oproti předchozím letům nastalo větší oživení, zejména díky účasti závodníků z Nizozemska. Největší očekávání z nich vzbuzují Gerard de Rooye a Wuf van Ginkel, kteří se představí s kamiony Iveco Torpedo. Další jejich krajané budou závodit s vozy DAF a Ginaf. V závodě uvidíme také například portugalskou pilotku Elisabete Jacinto za volantem přepracovaného MANu, a Miklose Kovacse s kapotovou Scanií. Mercedes Zetros přiveze z Belgie jezdec Johan Elfrink, a přihlášen je i jeden Renault.
Spolu se závodní a asistenční Tatrou vyrazí vstříc Dakaru i dva pořadatelské kamióny Tatra “balai” (koště) s osvědčenými mezinárodními posádkami. Ing. Tomeček poskytuje pořadatelům organizačně logistickou podporu s vozy Tatra 815 6×6 upravenými na tzv. terénní odtahovky. Sběrné vozy balai uzavírají závod a doslova dnem i nocí poskytují pomoc závodníkům v nouzi. Mezinárodní česko-holandské složení posádek obou vozů balai bude i letos pokračovat v prověřeném a organizátory ceněném modelu z předchozích ročníků.

Stručné bio:
Ing. Tomáš Tomeček se narodil 26. června 1970 v Přerově, žije v Příboře. Je ženatý, jeho manželka Lada je módní návrhářka. Spolu mají čtyři děti. Vystudoval VUT v Brně, obor dopravní a manipulační technika, specializace podvozky. Poté nastoupil do kopřivnické Tatry. Pro své schopnosti jízdy v poušti si vysloužil titul Desert Master. Pracuje v Tatře jako externista – testovací jezdec. Má za sebou 15 účastí na Rally Dakar a sedm na Africa Eco Race.
Největší úspěchy:
Rally Dakar: zlato (1995 – navigátor), 2x stříbro (1996 – navigátor, 2003 – pilot), bronz (1999 – pilot).
Africa Eco Race: 3x zlato (2011-12, 2014), 2x stříbro (2013, 2016) a 2x bronz (2015 a 2017).
Vítězství v dalších dálkových závodech: 2x Rallye Orpi Maroc (2005-6) a Rallye Tunis (2008 a 2012), Baja Deutschland (2004), Rallye Maroko Shamrock (2009).
V pozadí úspěchů týmu Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka stojí řada partnerů. Hlavními sponzory jsou pro letošní sezonu opět společnosti Promet Group a Czechoslovak Group. Tým podporují také společnosti Tatra Trucks, Tawesco, Mann Hummel, Federal Mogul a další.
Čeká nás dozajista náročný závod. Pro všechny, kteří budou závodníkům držet palce, bude k dispozici online sledování polohy závodních vozů na trati. Mediálně bude tým opět podporovat redakce Motorsport revue. Více informací najdete na stránkách www.africaecorace.com, www.tomastomecek.cz, www.msrevue.cz a www.facebook.com/TomasTomecekTatra.
Kontaktní osoby:

 
Dakar, Technika , , , , Zobrazit komentáře

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

DAKAR 2022 – ostravský tým FESH FESH si veze domů 12. místo

V pátek 14. ledna dojeli účastníci Rallye DAKAR do cíle. Ostravský tým FESH FESH si odváží z kategorie kamionů 12. místo. Všech 12 náročných etap zvládla litevská posádka s vozidlem Tatra Jamal se startovním číslem 529. Tatra 815 „Puma“ v závodě DAKAR Classic dojela … Číst dále →

číst dále »

Poslední etapa ve znamení jedniček

Jeddah/Chvalín – S jedničkami zakončil poslední 12. etapu severočeský tým MKR Technology letošní 44. ročník Rallye Dakar. Pilot Pascal de Baar závěrečnou rychlostní prověrku projel v 11. nejrychlejším čase a úspěšně dostal svůj renault do cílové Džiddy. V konečném ranku se po všech … Číst dále →

číst dále »

Aleš Loprais v cíli Dakaru 2022: Děkujeme všem

Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml. a Petr Pokora s Pragou v barvách Instaforex Loprais Praga Teamu dokončili Rally Dakar 2022 na 21. místě v kategorii kamionů. Ze souboje o nejvyšší příčky je vyřadily v závěrečné čtvrtině soutěže technické problémy. Po … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno