
Jak jsme slíbili v předchozí zprávě o návratu Adama Lacka do závodního tahače, vracíme se podrobněji k již tradičnímu předsezónnímu testování závodních tahačů na mosteckém autodromu. Už v neděli 12.dubna začali do depa najíždět doprovodné kamióny a karavany týmů, aby na následující tři dny vytvořili pod hradem Hněvín opět atmosféru srpnových závodů.
Byli zde patrně všichni, především TOP 10 bojující o titul, ale i ti, kteří se zúčastní jen některých vybraných podniků. V pravidelných časových slotech se na dráhy vydávali jezdci, aby pak po několika odjetých kolech v boxové uličce s mechaniky a techniky týmy ladili podvozky a nastavení motoru.
Nemohl zde chybět Jochen Hahn se synem Lukaszem, Steffi Halm s vozy IVECO a nově také Adam Lacko s dalším Hahnovým Ivecem, se kterým zde loni kroužil Martin Macík.
Značku MAN si stále drží sedminásobný mistr Evropy Maďar Norbert Kiss, který však v úterní odpolední jízdě musel být odtažen z trati pro poruchu turbokompresoru. I Španěl Antonio Albacete provozuje mnichovskou značku a zdálo se, že tento nestor okruhových závodů nemusel řešit technické problémy. S vozy MAN tu byli i Britové Mark Taylor a Bradley Smith (ten ještě loni jezdil na vozu IVECO), John Newell, Sasha Lenz a René Reinert (ten se vrátil ke značce MAN v týmovém hodnocení s Norbertem Kissem loni po krátké pauze a stejně krátkém působení se značkou IVECO).
S Ivecem týmu MAD CROC v Mostě kroužila mladičká Emma Mäkinnen – dcera jezdce Mikiho Mäkinnena. I ona stejně jako Adam absolvuje asi nejspíš jen závod na Nürburgringu, ale v Mostě ji nejspíš neuvidíme. Škoda, že neposílí ženské zastoupení vedle Steffi Halm.
Švédskou automobilku SCANIA zastupuje stále Clemens Hecker.
Původní vůz Freightliner stáje Buggyra po dráze už druhým rokem prohání Steffen Fass (dva roudnické vozy působí v britském šampionátu a jeden pilotuje Teo Calvet v tom francouzském). Srdcem které loni trochu zlobilo ve Steffenově voze je agregát Mercedes-Benz. Značka Freightliner patří do koncernu Daimler Truck, stejně jako samotný Mercedes, co dokazovali i doprovodné kamiony Freightliner Cascadia a eActros 600. Nových Pro cabin Mercedes-Benz bylo v depu k vidění víc, mimo jiné u stáje Recuenco, která navíc místo loňského závodního vozu IVECO v Mostě testovala nově právě vůz s trojcípou hvězdou na kapotě, motorem Mercedes a designem nové kabiny ACTROS. Ačkoli se nejedná o tovární tým, je to alespoň částečný návrat stuttgartské značky na okruh
Bohužel slavné časy silného zastoupení továrních týmů MAN, MERCEDES-BENZ, DAF, RENAULT, LIAZ jsou nenávratně pryč. Tento rok i dle rozhovorů s účastníky testování je jakýmsi zlomovým rokem, rokem nula, protože skončil mandát promotéra ETRC a nově bude organizátorem šampionátu automobilová federace FIA a zatím nejsou známy předpisy, pokyny, seznamy týmů, pouze kalendář závodů.
Aby toho nebylo málo, v Německu vzniká vedle britského a francouzského i německý národní šampionát se třemi závody na okruzích Nürburgring, Hockenheimring a Lausitzring. I zde je velký otazník nad účastníky.







































