Scania předala prvnímu zákazníkovi autobusy Interlink

Scania předala prvnímu zákazníkovi autobusy Interlink

První autobusy Scania Interlink budou v České republice jezdit na jižní Moravě. Společnost BORS Břeclav a.s. převzala 3 nová vozidla v Modleticích u Prahy. Ing. Petr Kužma, ředitel divize osobní dopravy, vysvětluje, proč se jeho společnost rozhodla právě pro značku Scania.

Vybrali jste si autobusy Scania Interlink. V České republice je zatím nikdo neměl. Proč jste se pro tuto novinku rozhodli?
Se Scanií máme velmi dobré zkušenosti. Používáme je už od roku 2009. V JM kraji se totiž tehdy začala dělat výběrová řízení na poskytovatele služeb a jedním z požadavků bylo, aby na určitých linkách jezdily autobusy s kapacitou 60 cestujících. Tenkrát jsme dělali první výběrové řízení a právě Scania se svými 15 metrovými autobusy uspěla.
Jedním z hlavních důvodů, proč nyní kupujeme nové, je obnova vozového parku. Předchozí Scanie najedou ročně i 120 tisíc kilometrů. To znamená, že některé mají najeto už přes milion. Sice stále dobře slouží, ale podmínkou pro provozování našich linek je mimo jiné i to, že autobusy nesmí být starší 12 let.

Jak se osvědčily původní Scanie v porovnání s ostatními autobusy?
Používali jsme také Iveca, ale s nástupem motorů Euro 6 už tato značka přestala 15 m autobusy vyrábět. Kromě Scanie jsme nyní měli nabídky i od Solarisu a Mercedesu-Benz. Ale celkově nám vyšla nejlépe Scania. Velkou roli hrála i úroveň a kvalita servisu. V tomto ohledu je Scania jasná volba.

Jaký údržbový plán jste zvolili a proč?

Využíváme údržbový plán nazývaný M kontrakt. Platíme měsíční paušál, což je výhodné i pro našeho ekonoma, který hlídá cash flow firmy. Má jasně danou měsíční částku a tak ho nepřekvapí žádný nečekaný výdaj.
Na autobusy je uzavřená prodloužená záruka. Standartní je rok – my máme od Scanie tři roky. První dva je záruka na celé vozidlo, třetí pak na hnací řetězec. Jedná se o službu Scania Optimum Plus – je sice zpoplatněná, ale cena je zahrnuta do ceny autobusu.
Pochválit musím také další služby – například telematické, které pomáhají našim lidem naučit se s vozidlem lépe a efektivněji pracovat. Řidič například na displeji okamžitě vidí hodnocení své jízdy. Jestli třeba zbytečně nebrzdí nebo nevytáčí motor. My jsme pak schopni jeho počínání sledovat a případně s ním probrat možnosti jak jezdit efektivněji a s menšími náklady.

Na jakých linkách budou 3 nové Interlinky nasazeny?
Nové Scanie budou hlavně jezdit na trase Brno – Hodonín. Autem se dá trasa zvládnout rychle, ale kvůli řadě zastávek je linka dlouhá hodinu a půl.

Čím jsou vaše nové Scanie zajímavé?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kromě toho, že jsou to vůbec první Interlinky v ČR, budou pro cestující k dispozici také USB nabíječky. Tyto autobusy mají v porovnání s našimi současnými velmi pohodlné sedačky. A protože je linka, na které tyto autobusy budou jezdit, dlouhá 60 kilometrů, nemůže chybět ani klimatizace. Máme mnoho cestujících, kteří dojíždějí z Hodonína za prací do Brna a tak pro ně bude více jak hodinová cesta mnohem příjemnější. V autobusu je také místo pro invalidní vozík nebo kočárek.

Porovnávali jste spotřebu nových Scanií s vašimi stávajícími autobusy? Například s Irizarem?
Protože jsou Scanie už s motory Euro 6, je ta spotřeba výrazně nižší. Rozdíl by mohl činit klidně až 4 litry na 100 kilometrů.

 
Akce, výstavy, veletrhy, Autodoprava, Novinky, Technika , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Web používá Akismet ke snížení množství spamu. Zjistěte, jak jsou zpracovávány údaje z komentářů.

Reklama

Kamioňáci.com

Krátké novinky

135 let inovací. Scania uvádí limitovanou edici tahačů s odkazem na svou historii

Kořeny značky Scania sahají až do roku 1891, kdy byla ve švédském Södertälje založena společnost Vabis, výrobce železničních vozů, který se postupně začal orientovat i na silniční dopravu. Zásadním milníkem bylo spojení společností Scania a Vabis v roce 1911, čímž … Číst dále →

číst dále »

Výkonné a úsporné – seznamte se s budoucím vodíkovým nákladním vozidlem Volvo

Volvo zahájilo silniční testování těžkých nákladních vozidel poháněných spalovacími motory na vodík. Řešení Volvo patří ke špičce v oboru a jeho komerční uvedení na trh je plánováno před rokem 2030. Volvo tak činí další krok směrem k dopravě s nulovými … Číst dále →

číst dále »

Truck Trial Braňany

Druhým podnikem bude tento týden pokračovat české mistrovství truck trialu. Sotva dozněly motory na autodromu Most při jerním testování závodních tahačů evropského poháru truck racingu, zahřmotí motory nákladních aut hned za dvěma kopci v pískovně u Braňan u Mostu. Po … Číst dále →

číst dále »