Čeští jezdci na Yamahách vyrážejí na Dakar 2018

Rekordní účast i nové ženy za řidítky

Čas, který zbývá do startu 40. ročníku legendárního závodu Rallye Dakar, už můžeme počítat na dny. Čeští závodníci ještě ve zdánlivém poklidu oslavili Vánoce, ale v hlavě už se jim honí nadcházející dakarská dobrodružství. Krátce po svátcích totiž odletí do Peru, odkud 6. ledna Dakar startuje. Své reprezentanty bude mít na trati nejnáročnějšího motoristického závodu i značka Yamaha. Její čtyřkolky pravidelně kralují výsledkovým listinám a dokazují tak, že na Yamahu sázejí jezdci, kteří od svého stroje kromě výkonu vyžadují i dokonalou spolehlivost a výdrž i v těch nejextrémnějších podmínkách. Ve 14 etapách, čítajících přes 9000 km budou na čtyřkolkách Yamaha bojovat o umístění také tři výrazné osobnosti z České republiky: Josef Macháček, Zdeněk Tůma a Olga Roučková.
Pro prvního z jezdců, nestárnoucího pětinásobného vítěze Dakaru, Josefa Macháčka, jehož tým BARTH Racing odlétá do Peru už 2. ledna, bude start v dalším ročníku oslavou šedesátých narozenin. Macháček zdolá jihoamerické etapy na čtyřkolce Yamaha RR 700. „Tento model se na Dakaru dlouhodobě osvědčuje. Vyhrál posledních deset ročníků mezi čtyřkolkami, takže nebyl důvod přemýšlet o jiném stroji. Se značkou jsem navíc spojený od začátků svého závodění – první čtyřkolku jsem od ní pořídil už v roce 1996,“ říká Josef Macháček, zkušený znalec závodních quadů, který se poprvé vydal na trať Dakaru v roce 1999, v lednu se postaví na start už po patnácté.

Stejný model značky Yamaha si pro své maratonské zápolení vybral také Macháčkův týmový kolega Zdeněk Tůma, jenž na Dakaru 2017 obsadil mezi quadisty skvělé 12. místo. Umístění o to cennější, že se jednalo o jeho první dakarský start. A zabodoval také na Merzouga Rally, kde skončil třetí. „S Yamahami jezdím už od roku 2011, kdy jsem si pořídil první čtyřkolku. Velmi oceňuji zejména jejich spolehlivost a dostupnost náhradních dílů. Zatímco v rámci českého mistrovství jezdím se slabším modelem 450 R, na Dakar vyrazím už podruhé s Raptorem. Tento stroj se na dálkové soutěže vysloveně hodí. Pro Dakar mám na čtyřkolce spoustu úprav, mám-li zmínit ty nejdůležitější, pak je to určitě velká nádrž kvůli dlouhým dojezdům nebo držák na navigační přístroje a elektriku. A po loňské zkušenosti jsme se rozhodli také pro vyztužení rámu,“ říká Zdeněk Tůma.
Dakar tentokrát pojede na čtyřkolce Yamaha i první Češka, Olga Roučková. Ačkoliv na dakarské rally bude Olga nováčkem, v rámci evropských závodů je zkušenou jezdkyní, která má na svém kontě podařenou sezónu a mnohé úspěchy. Jako první žena v historii FIM Europe Baja se letos stala mistryní Evropy. Získala tak vůbec první titul pro něžné pohlaví v čistě mužské kategorii Q2, tedy kategorii čtyřkolek bez rozdílu pohonu nad 450 ccm. Úspěšně absolvovala také Merzouga Rally, která ji kvalifikovala pro Dakar 2018. „Jakmile se jednou svezete na čtyřkolce Yamaha, není cesty zpět. S Yamahou už jsem sžitá. Jezdím na ní od začátku. Na Dakaru se povezu na modelu YFM 700 R. Moje čtyřkolka je menší a subtilnější oproti modelu, na kterém jezdí kolegové, tím pádem i lehčí, ale poskytuje silný výkon a dokonalou ovladatelnost. Naprosto mi vyhovuje, dokážu stroj sama vytáhnout z písku, když je třeba, zvládnu vyřešit spoustu technických úprav. Yamahu mám připravenu přesně podle mých potřeb a najdete na ní také osobní vzkazy, které jsem si nechala zakomponovat do polepů. Prvním okem je ale fanoušci neodhalí,“ popisuje Olga Roučková, která do Peru s týmem Moto Racing Group odlétá už 31. prosince.
Je obdivuhodné, že se v České republice najde tolik odhodlaných maratónských jezdců, kteří dokáží podat výborné výkony. Za společnost Yamaha přejeme závodníkům, aby do cílové etapy Dakaru 2018 v argentinské Córdobě dojeli v pořádku a s těm nejlepšími zážitky, nabití dobrodružstvím, které právě prožili. Všem držíme palce!

 
Dakar, Novinky, Technika Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Předsezónní testování tahačů v Mostě

Už se stalo tradicí, že si nejen naše, ale i zahraniční týmy, vybírají mostecký autodrom pro testování vozů před nadcházející sezónou. Je to pro nás čest a také vzácná možnost prohlédnout si vozy i piloty ještě před oficiálním zveřejněním na stránkách FIA, či TRO. Testování, které proběhlo tento týden, přivedlo na mostecký autodrom skoro celé startovní pole, takže to v depu i na závodním okruhu vypadalo skoro jak při samotných závodech.

číst dále »

Marocco Desert Challenge 2018 – 5.etapa

Fezzou – Naprostá fantazie! Po předchozích problémech s technikou přijely v 5. etapě Maroko Desert Challenge severočeské kamiony na prvních dvou místech. A nebýt Aleše Lopraise mohly renaulty Maria Kresse ze Židovic slavit v závodě dokonce zlatý etapový hattrick.

číst dále »

Marocco Desert Challenge 2018 – 4. etapa

Stříbrem ve 4. etapě zkompletoval severočeský tým MKR Technology svoji medailovou sbírku na Maroko Desert Challenge. Pro druhé místo, které týmu dosud chybělo, dojel holandský pilot Martin van den Brink, který nestačil pouze na Aleše Lopraise a to jen proto, že zůstal viset v dunách.

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno