DAKAR 2018 – 14. etapa, poslední

Je dobojováno!

40, ročník rally Dakar je minulostí a ti co jej absolvovali si jej jistě zapamatují, protože byl po letech vskutku náročný o čem by mohli vyprávět jak ti co absolvovali závěrečný ceremoniál, ale především všichni ti zranění či ti co nedojeli pro poruchu závodního stroje. Závěrečná etapa okolo cílového města Cordoba s celkovou délkou 286 kilometrů, z toho 19 měřených už neměla nic změnit na dosavadním pořadí předešlých náročných maratónských etap, ale přesto se ještě děly věci, Bohužel smutným aktérem těchto změn byl i náš kamioňák Martin Kolomý. Po technických problémech ze třetí etapy, které vyloučily šanci na zisk sošky beduína, se ke konci závodu začal rozjíždět a stírat manko. Do poslední etapy jel s předsevzetím urvat alespoň symbolicky poslední etapové vítězství, jenže… Krátce po startu do rychlostní zkoušky praskl kříž kardanova hřídele a oprava znamenala citelnou ztrátu, takže do cíle dojížděli za deště na již otevřené trati pro civilní obyvatelstvo jako úplně poslední závodníci. Hrozilo, že se ani nevejdou do povoleného časového limitu pro dojezd.  To se však povedlo, ale ztráta znamenala pád těsně za elitní desítku, takže ve statistikách bude Martin jako jedenáctý před Martinem Šoltysem, který naopak jako nováček velmi překvapil.  Se ztrátou 11 vteřin na vítěze etapy Ton van Genugtena ( 1H 39´46″) dojel Martin Macík a posunul se tak na celkové páté místo.

Mezi osobními vozy byl nejrychlejším Giniel de Villiers (1H 26´29″) před Stephane Peterhanselem a Nesserem Al Attiyou. Celkové vítězství si pohlídal Carlos Sainz před Nasserem Al Attiyou a Ginielem de Villiersem. Martin Prokop dojel s rozdílem dvou minut na vítěze jako 7 a toto místo uhájil i celkově, čím se vyrovnal Miroslavovi Zepletalovi v roce 2009. Tomáš Ouředníček s časem + 13´20″ dojel 19. a za Dakaru 2018 bude odjíždět jako 33, nejrychlejší.

Závěrečnou etapu vyhrál zároveň i vítěz kategorie čtyřkolek Ignacio Casale (1H 43´25″), před druhým také i celkově Nicolasem Cavigliassem. Josef Macháček se ztrátou necelých osmi minut byl 14., celkově pak 12. Zdeněk Tůma s časem 7´48″ byl 10, celkově je 15, a konečně naše první žena na čtyřkolkách Olga Roučková dojela se ztrátou 22´09″ jako 24. a z Dakaru se bude vracet jako celkově 26.

Nejrychlejším motorkářem 14, etapy byl celkově druhý Kevin Benavides (1H 26´41″) před Toby Pricem (celkově třetí).. Vítězství uhájil Rakušan Matthias Walkner.  Jako 36. dojel David Pabiška (+19´36″) kterému patří celkové 42. místo. Jan Brabec jako nejlepší český motorkář na 39. místě  a zároveň nováček na Dakaru dojel se ztrátou 20´34″ na 39. místě. Petr Vlček dojel 57. (+27´22″)  a celkově je 47. Jan Veselý dokončil 14. etapu 71. (+ 34´08″) a domů se bude vracet z celkovým 68. místem

Dakar, Novinky , , , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kamioňáci.com

Zdarma SMS

Krátké novinky

Pocta Karlu Lopraisovi

30. prosince to byly už dva roky, kdy do dakarského nebe odešel Karel Loprais, šestinásobný vítěz rally Dakar v kategorii kamiónů za co si vysloužil přezdívku Monsieur Dakar. Tento skromný a přátelský Valach z Frenštátu pod Radhoštěm se původně jako … Číst dále →