nikey.cz

DAKAR 2020 – 7.etapa

Po sobotním dni volna čekala na účastníky 42.ročníku Dakaru nejdelší etapa v délce 741 km s 544 km měřené speciálky. Trasa od hlavního města Rijádu do Wadi Al-Dawasir vedla převážně písečnými dunami ale i šotolinovými cestami. 7.etapa si ovšem vyžádala první oběť na životě v osobě portugalského motorkáře Goncalvese. Pro pravidelného čtyřicetiletého účastníka soutěže se stal osudným pád na jeho 13. Dakaru.

Tato zpráva zasáhla všechny a výsledky v tu chvíli nebyly to podstatné. Ovšem závodníci se to dozvěděli až v cíli a závod probíhal jako vždy. Husarský kousek se podařil mechanikům z týmu Tomáše Ouředíčka, kteří dokázali během dne volna postavit či spíše dostavit poškozený Ford Raptor, který vypadal jako nový a Tomáš s Davidem Křípalem se mohli postavit na start a pokračovat v soutěži. Podařilo se jim dojet navíc na velmi slušném 28. místě se ztrátou 54 minut na vítězného Carlose Sainze. Martin Prokop dojel 13. a tato pozice mu patří i v celkovém pořadí. Mirek Zapletal dojel 25. a celkově je 19. Bohužel dobře rozjetý Dakar se zkomplikoval pro Borise Vaculíka. Motor jeho Fordu vypověděl službu a musel být na dvakrát dotažen do bivaku. Dle výsledků je dnes na 69. místě, celkově 53. ,ovšem otázkou je, zda bude pokračovat dále.

Velkou radost nám dělá Martin Michek na motocyklu, který dnes dojel na senzačním 11. místě a celkově je už 14. Milan Engel dojel 27. a patří mu 28. místo, Jan Brabec  s poškozenou převodovkou, bez možnosti zařazení nejvyššího – šestého rychlostního stupně nebyl schopen jet více jak 115 km/h dojel na  52. místě a celkově je 38. Petr Vlček dojel 41. a je celkově 43.

V kategorii Quad pokračuje Zdeněk Tůma a se zakoupeným starším motorem se vrátil i Kubiena, který však po využití tzv. žolíka už nemůže zasáhnout do pořadí závodu a jede čistě na dojezd do cíle, stejně jako Nikolajev s Kamazem.

A nyní kamiony. Zatím to vypadá, že kromě Kamazů a MAZů je ve skvělé formě Aleš Loprais, který dnes dojel na 5. místě a drží si stále 4. místo průběžného pořadí se ztrátou více jak hodiny na třetího Viazoviče. Těsně za ním je Martin Macík, který dnes dojel na 13. místě. Martin Šoltys pak dojel 14. a posunul se na celkové deváté místo. Nutno říci, že dnešní smutná etapa patřila nejen mezi dlouhé, ale i rychlé. Rozdíl mezi prvním a 17.místem v kamionech činil 41 minut, mezi prvním a druhým Kamazem zároveň je 90 m.