Macík, Brabec a Tomášek už se aklimatizují na pánské jízdě v Peru

Macík, Brabec a Tomášek už se aklimatizují na pánské jízdě v Peru

Tým Big Shock Racing vyslal do Peru, odkud startuje Dakar 2018, první výsadkáře. Pilot kamionu Martin Macík, jeho navigátor František Tomášek a motocyklista Jan Brabec právě trénují a užívají si horský vzduch v Cuscu, městě ležícím v Andách, na jihu Peru. Čas před startem slavného závodu pánové stráví pobytem v místech ležících až 4000 metrů nad mořem, aby přivykli na extrémní nadmořské výšky, které je čekají zejména v 7. a 8. etapě, kdy budou závodníci projíždět vrcholky hor. Cestu sehrané trojice, která si aklimatizační fázi příprav velice užívá, však zkomplikovala bouře a do cíle své výpravy se tak závodníci dostali s denním zpožděním.

Ze zmrzlé Sedlčanské kotliny do rozpáleného Peru

Po příjemně strávených Vánocích s rodinami si Martin Macík s Honzou Brabcem 26. prosince stihli ještě naposledy zatrénovat v Sedlčanské kotlině. „V tréninkovém kamionu jsem jezdil 25. i 26. prosince. Přituhlo, takže jsem si pěkně oškrábal námrazu z okýnka a vyrazil. Dost to klouzalo, svezl jsem i Brabčáka, ale trochu se bál. Každý odjetý kilometr se počítá, i když doufám, že zkušenosti s jízdou na zmrzlém blátě během Dakaru nevyužiji,“ popisuje Macík. O den později už Martin Macík s Janem Brabcem a Františkem Tomáškem seděli v letadle směr Lima. Dvanáctihodinový let utekl jako voda, pánové stihli probrat novinky, podívat se na filmy a o zábavu se jim postarala také hravá parta malých dětí, která cestovala stejnou linkou.

Linka do Cusca neletí, v horách řádí bouře

Po plánovaném nocování v Limě měla skupinka závodníků 28. prosince pokračovat v letu do Cusca, hlavního města Inků, ležícího v Andách, v nadmořské výšce 3400 metrů. Do itineráře výpravy však zasáhly rozmary počasí, které zapříčinily zrušení letu a následný chaos letištního personálu, jenž vyústil v další den strávený v Limě. Na druhý pokus už se výpravě podařilo dorazit do cíle. „Cusco je opravdu krásné a čisté město, nejdéle trvale osídlené město nejen v Peru, ale v celé Jižní Americe. Na silvestrovskou oslavu a zklidnění před závodem naprosto ideální místo. Hned při příletu do města jsme navíc dostali listy koky, které statečně žvýkáme. Ferrymu moc nepomáhají, mě ano,“ popisuje Jan Brabec a dodává: „Už jsem stačil vyběhnout také na místní kopeček a kondice je navzdory značné nadmořské výšce v pořádku, zatím necítím velké rozdíly,“ popisuje jezdec, který se už nemůže dočkat svého prvního dakarského startu.

Aklimatizace podle Macíka

„Vím, že kolegové před závodem spí v kyslíkových stanech, běhají v masce na Ještěd a zkoušejí různé postupy, aby se připravili na nadmořské výšky, které nás čekají především v Bolívii. Já jsem po mnoha konzultacích s kamarády horolezci a doktory dospěl k přesvědčení, že nejúčinnější a zároveň nejpříjemnější bude přijet přímo na místo dříve, během týdne si tu zvyknout, vypěstovat si v předstihu červené krvinky a celkově se naladit na místní prostředí. Podobně jsme aklimatizaci řešili i loni a postup se osvědčil,“ říká Martin Macík. V Cuscu se jezdci budou věnovat lehkému tréninku, horským túrám, posilovně, využijí místní saunu. A přivítají tu také příchod nového roku. „Silvestra budeme trávit v hotýlku uprostřed And, kde budeme vlastně jenom my a hory s nádhernou přírodou. Uděláme si s klukama menší romantiku, dáme přípitek a půjdeme spát. Prostě takový normální Silvestr v Peru,“ říká s úsměvem František Tomášek, navigátor žluté liazky.

Hned 2. ledna se trojice přesune zpět do Limy, kde se shledá se zbytkem týmu a pak už budou 4. ledna následovat technické přejímky a 6. ledna pódium, které Dakar 2018 odstartuje.

 

 
Dakar, Novinky , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Závody ADAC GT Masters poprvé v České Republice!

Už tento víkend přivítá mostecký autodrom další premiéru. Na úspěšnou loňskou přehlídku historických závodních vozů včetně monopostů formule 1 naváže novinka reprezentující žhavou současnost, prestižní šampionát supersportovních vozů ADAC GT Masters

číst dále »

Autobusy MAN na CNG jezdí v Děčíně

MAN Truck & Bus jako jeden z hlavních finálních  výrobců dodávkových, užitkových a nákladních vozidel, autobusů a autokarů nejen v Evropě, dodává svým zákazníkům vždy důkladně prověřená a sofistikovaná komplexní řešení. V okamžiku, kdy se Dopravní podnik města Děčína rozhodl pořídit novou flotilu městských autobusů, nabídlo české zastoupení mnichovské značky MAN vozidla poháněná motory na stlačený zemní plyn, CNG.

číst dále »

Truck Trial Černuc u Velvar

Tento víkend se pojede již druhý závod českého truck trialu ve středočeském kraji. Po zahajovacím závodě v Milovicích u Nymburka se závod přesouvá ještě blíže k Praze, do pískovny TAMO v Černuci u Velvar.

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno