Silk Way rally 2016 – 14.etapa dobojováno!

Obě posádky týmu Bonver Dakar Project úspěšně dokončily poslední rychlostní zkoušku na Silk Way Rally 2016.

foto_3Šéf týmu Bonver Dakar Project Tomáš Vrátný se v ní umístil na dvanáctém místě, jeho kazašský týmový kolega Artur Ardavičus byl čtrnáctý.
„Byla to další parádní etapa, ale zároveň to byly to jedny z nejtěžších písečných dun, ve kterých jsem kdy závodil,“ konstatoval Vrátný po dojetí do cíle rychlostní zkoušky vedoucí z Wuhai do Hohhotu. O náročnosti jízdy v rozlehlé čínské poušti Gobi se opět přesvědčil i tým Kamaz. „Míjeli jsme jedno z jejich aut, které bylo převrácené. My jsme jeli s velice jednoduchou taktikou dojet do cíle. Věděli jsme, že za zády máme Artura. O to jsme byli klidnější a udržovali jsme své tempo,“ popsal Vrátný. Jeho výkon v dunách znamenal pro šéfa týmu a jeho posádku Jaromíra Martince a Jaroslava Miškolciho dvanácté místo se ztrátou 49 minut a 24 vteřin na vítěze měřeného úseku i celého závodu Ajrata Mardějeva z týmu Kamaz. V celkovém pořadí na něj Vrátný ztratil 9 hodin, 33 minut a 36 vteřin a obsadil jedenácté místo, když jej od umístění v elitní desítce dělilo 31 minut a 36 vteřin.
foto_2Vrátného kazašský týmový kolega Artur Ardavičus se v měřeném úseku dlouhém 261 kilometrů umístil společně se svou posádkou Filipem Škrobánkem a Sergem Bruynkensem na čtrnáctém místě a v celkovém hodnocení Silk Way Rally 2016 obsadil třinácté místo. Na vítěze ztratil 16 hodin, 54 minut a 7 vteřin. S ohledem na technické problémy, které Ardavičuse potkaly v úvodu závodu, ovšem primárním cílem zkušeného kazašského závodníka byla pomoc kolegovi z týmu Astana Denisi Berezovskému bojujícímu o vítězství v podkategorii sériových strojů u osobních automobilů. To se mu podařilo, když čínskou posádku porazil o 12 minut a 49 vteřin. „Artur sice nezajel výsledek, který chtěl, ale podílel se velkou měrou na vítězství týmu Astana v kategorii osobních aut, takže i díky němu je Astana vítězná a má tak důvod slavit,“ dodal Vrátný, kterého stejně jako jeho kazašského kolegu Ardavičuse čeká přejezd z Hohhotu do Pekingu, kde se uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů Silk Way Rally 2016 a kde posádky týmu Bonver Dakar Project vystoupí na vytoužené cílové pódium.
„Máme před sebou ještě spojovací část z Hohhotu do Pekingu. Už sice nebudeme závodit, ale stále musíme zvládnout dalších více než pět set spojovacích kilometrů,“ poznamenal Vrátný, který tak své celkové hodnocení SIlk Way Rally 2016 nechal až po dojetí do cíle celého závodu

Bronz v předposlední etapě znamená celkové pódium

160722_13_004Hohhot/Židovice – Je to doma! Na severu Čech se dnes bude slavit. Kamion z dílny MKR Technology opravdu vybojoval celkové pódium na nejdelší a nejtěžší rally světa na Silk Way. V sobotní 14. etapě se pilot Martin van den Brink dojel pro bronz, který mu patří i v celkové klasifikaci. Před startovním polem je už jen závěrečná etapa s cílem v Pekingu. Ta už je jen formální bez měřené speciálky.
„Všechno, co jsme si vysnili, se podařilo naplnit. Na Silk Way jsme jeli s tím, že je pro nás hlavní prioritou pořádně prověřit zcela novou techniku pro hlavní cíl, kterým je Dakar. Nalezli jsme mnoho chyb, na kterých jsme intenzivně pracovali. Současně jsme ale nejeli závod bez ambicí. Chtěli jsme na pódium a to se nám povedlo. Nálada v týmu je perfektní. Máme co slavit,“ pronesl s mimořádnou spokojeností šéf projektu MKR Adventure a hlavní konstruktér závodních kamionů Mario Kress.
V předposlední 14. etapě se ještě mohlo leccos přihodit. Zrádné duny mohly pořadím ještě zamíchat. Na posádky čekalo v součtu přes sedm set padesát kilometrů, z nichž měřenou část tvořilo dvě stě šedesát. Martin van den Brink se s kamionem Renault 160723_14_004Sherpa v jejím průběhu probojoval do čela. Dlouho závod vedl, ale v samotném závěru trochu zvolnil a nakonec mu patřil bronz. Paradoxem je, že tak, jak první tři piloti dojeli etapu, tak jim nakonec patřilo i celkové pořadí. Zvítězil Rus Mardějev s kamazem před parťákem Sotnikovem. Van den Brink ztratil pouhých pět minut. Jeho kolega Pascal de Baar cílem projel v jedenáctém nejrychlejším čase. „Jeli jsme na jistotu, nechtěli jsme riskovat. Bylo by zbytečné ztratit pódium. Získali jsme všechno, pro co jsme přijeli. Máme velkou radost. Teď už se musíme začít soustředit na Dakar,“ podotkl palubní mechanik Daniel Kozlovský.
V celkové klasifikaci patří třetí místo právě nově postavenému speciálu Renault Sherpa s Kozlovským na palubě. Na vítězného Mardějeva posádka ztratila půl hodinu, na druhého Sotnikova jen čtvrt hodinu. Holandsko-česká formace přitom závod dlouho vedla, ale z první pozice ji sesadil defekt kola. Krajan de Baar je v končeném ranku sedmý.
Letošní ročník Silk Way Rally definitivně vyvrcholí v neděli. Týmy už jen musí zvládnout nesoutěžní trasu z Hohhotu do Pekingu. Až tam se závod bude brát za ukončený. Jen nešťastná náhoda by tak musela letošní výsledky přepsat.

13. Ardavičus (Tatra) +16:54:07

Akce, výstavy, veletrhy, Dakar, Novinky , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kamioňáci.com

Zdarma SMS

Krátké novinky

Frigoblock spolupracuje s Mercedes-Benz na chlazení prvních kamionů eActros napájených bateriemi

Nová téměř sériová nákladní vozidla Mercedes-Benz eActros s chladicími systémy Frigoblock zahájila potravinářskou logistiku pro zákazníky v Německu a Nizozemsku. Essen, Německo, 4. listopadu 2021 – Frigoblock, jeden z předních výrobců dopravních chladicích jednotek v Evropě a značka Thermo King®, … Číst dále →

číst dále »

DAKAR 2022 – FESH FESH S HISTORICKY NEJVĚTŠÍ FLOTILOU

44. ročních Rallye DAKAR se blíží mílovými kroky. Odstartuje 2. ledna 2022 a profesionální závodní tým FESH FESH na něj vypravuje historicky největší flotilu, co se týká počtu závodních speciálů a doprovodných vozů. V době vydání tiskové zprávy je flotila vozidel … Číst dále →

číst dále »

Dodáno již 300 elektricky poháněných nákladních vozidel! Daimler Truck a FUSO eCanter dosáhly dalšího milníku v elektromobilitě

Stuttgart/Tokio/Praha – Společnost Daimler Truck vynakládá veškeré síly, aby závod k nulovým emisím vyhrála. Dobrým příkladem je FUSO eCanter, lehké nákladní vozidlo se zcela elektrickým pohonem. Počet vozidel z malosériové výroby předaných zákazníkům na celém světě nyní překročil už hranici tří set. … Číst dále →