Tomás Tomeček vyráží posedmé do Dakaru

Promet/Czechoslovak Group tým Tomáše Tomečka před AFRICA ECO RACE® – The Race to Dakar 2017

Posedmé v řadě se tým Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka zúčastní AFRICA ECO RACE® – The Race To Dakar, dálkového závodu navazujícího na ducha původní Rallye Dakar. Trojnásobný vítěz závodu z let 2011, 2012 a 2014 vyráží na africký kontinent s cílem navázat na předchozí úspěchy. Posádka Tomeček – Lála, která v uplynulém ročníku obsadila skvělé druhé místo, se chce i v tom nadcházejícím bojovat o příčky nejvyšší. Maratonská soutěž odstartuje na Silvestra v Monaku. Náročné horské terény Maroka postupně vystřídá kamenitá poušť Západní Sahary a písčité duny Mauretánie. Vyhlášení vítězů proběhne tradičně po dojezdu poslední etapy 14. ledna u Růžového jezera poblíž senegalského Dakaru.
Stoprocentní Tatru poháněnou vzduchem chlazeným motorem bude jako vždy řídit matador dakarských soutěží Tomáš Tomeček. “Už se nám to blíží a za pár dní se opět postavíme na start Africa Race. Už aby to bylo!“ těší se příborský závodník. „Závod se stal opět větším a organizátoři slibují hodně písku, zajímavé a náročné tratě, vylepšenou logistiku a silnou konkurenci, takže se i v tomto ohledu máme rozhodně na co těšit. Kromě závodního vozu posíláme na černý kontinent i kamiony, které se budou podílet na organizačním zajištění soutěže,“ připomíná Tomeček. „Upřímné poděkování patří samozřejmě našim partnerům, díky kterým se může stát realitou start na tak náročné soutěži, jakou Africa Race bezesporu je,” dodává šestačtyřicetiletý pilot a šéf týmu v jedné osobě.
A jaké jsou vlastně ambice posádky Tatry se startovním číslem 401? “Na dobré umístění může pomýšlet jen ten, kdo dojede až do cíle u Růžového jezera. Chceme dojet s radostí,” uzavírá Tomáš Tomeček.
Podobně jako minulý rok usedne na místo navigátora Ladislav Lála: “Do třetice všeho dobrého, aneb rok se s rokem sešel a jsme zase tady. S Tomášem nám to ve všech ohledech funguje skvěle a již teď se těším na jedinečnou atmosféru v kabině. S ohledem na možnosti privátního týmu jsme udělali maximum,“ věří Lála. „Hlavně se musíme vyvarovat zbytečných chyb včetně těch navigačních. Zkušenosti máme, tak se nám je snad podaří prodat i v závodě.”
Jaké novinky tedy u Tomečka pro nadcházející ročník Africe Race přichystali? “Zapracovali jsme zejména na podvozkové soustavě, kde budeme opět spoléhat na tlumiče od Reiger Racing,“ popisuje Tomáš Tomeček a hned pokračuje: “Podařilo se nám najít optimální nastavení pro různé povrchy. Kromě repase klíčových komponent auta včetně motoru a dalších kosmetických detailů jsme věnovali velkou pozornost zejména pneumatikám, které nás minulý rok hodně trápily. Vezeme jich mnohem více.”
Slavnostní start soutěže naplánovali organizátoři již podruhé do atraktivního Monaka, kde slunce svítí 316 dní v roce. Autorem trasy je opět sportovní ředitel soutěže René Metge a jeho tým. Dakarská legenda s více než čtyřicetiletou africkou zkušeností připravila pro nadcházející ročník náročnou trasu: “Letošní ročník má rozhodně co nabídnout a jsem přesvědčený o tom, že se bude všem závodníkům líbit,“ říká Metge. „Čeká nás pravý africký závod, který dokonale prověří techniku i lidi. Pokud si snad někdo myslí, že to bude jednoduché, tak velmi brzy pozná, že opak je pravdou. Zásadní roli bude i tentokrát hrát navigace.”
Původní Dakar myšlenkově navazuje na odkaz zakladatele soutěže Thierryho Sabineho, který tragicky zahynul 14. ledna 1986. V kategorii kamionů jsou největšími favority tovární Kamazy. Pilotovat je budou vítěz Rallye Dakar 2014 Andrej Karginov, a Sergej Kuprijanov, který se posadí za volant hybridní verze. Tomečka také vyzve stále rychlejší portugalská amazonka Elisabete Jacinto za volantem zcela přepracovaného MANu, nebo třeba Miklos Kovacs s novou kapotovou Scanií.
Spolu se závodní a asistenční Tatrou vyrazí vstříc Dakaru i dva pořadatelské kamióny Tatra “balai” (koště) s osvědčenými mezinárodními posádkami. Tomáš Tomeček poskytuje pořadatelům organizačně logistickou podporu s vozy Tatra 815 6×6 upravenými na tzv. terénní odtahovky. Sběrné vozy balai uzavírají závod a doslova dnem i nocí poskytují pomoc závodníkům v nouzi. Mezinárodní česko-holandské složení posádek obou vozů balai bude i letos pokračovat v prověřeném a organizátory ceněném modelu z předchozích ročníků.

 
Akce, výstavy, veletrhy, Dakar, Novinky , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Volvo Trucks nadále snižuje spotřebu paliva a zvyšuje výkon.

Společnost Volvo Trucks představuje několik důležitých aktualizací svých 11 a 13litrových motorů splňujících normu Euro 6, které úspěšně poskytují snížení spotřeby paliva a zároveň zlepšení jízdních vlastností. „Snížení spotřeby paliva je klíčové pro všechny dopravní společnosti, zejména ty, které provozují … Číst dále →

číst dále »

Frigoblock spolupracuje s Mercedes-Benz na chlazení prvních kamionů eActros napájených bateriemi

Nová téměř sériová nákladní vozidla Mercedes-Benz eActros s chladicími systémy Frigoblock zahájila potravinářskou logistiku pro zákazníky v Německu a Nizozemsku. Essen, Německo, 4. listopadu 2021 – Frigoblock, jeden z předních výrobců dopravních chladicích jednotek v Evropě a značka Thermo King®, … Číst dále →

číst dále »

DAKAR 2022 – FESH FESH S HISTORICKY NEJVĚTŠÍ FLOTILOU

44. ročních Rallye DAKAR se blíží mílovými kroky. Odstartuje 2. ledna 2022 a profesionální závodní tým FESH FESH na něj vypravuje historicky největší flotilu, co se týká počtu závodních speciálů a doprovodných vozů. V době vydání tiskové zprávy je flotila vozidel … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno