Dakar 2018 – 10. etapa

Konečně opět na trati

Po zrušené pondělní etapě  mohli účastnící jubilejního ročníku znovu začít závodit.  Prostorem pro to byla 10. etapa ze Salty do Belénu čítající celkem 797 kilometrů, z toho 373 km soutěžních po úvodním přesunu na start speciálky. Závodníci se dostali z hor do nižší nadmořské výšky, když z výšky 2 200 m.n.m. překonali ještě výškovou hranici 3 000 m.n.m., aby dojeli do výšky 373 m.n.m. Etapa s skládala ze 78% z písečného povrchu, zbytek byla vegetace, šotolina a běžná půda. Druhá polovina závodu už se odehrává na území Argentiny, kde bude letošní cíl ve městě Cordoba.

Etapa byla náročná především na navigaci se kterou měli největší problémy závodníci na motocyklech. Přišly také další pády. Dobře rozjetý závod si zkomplikoval slovenský Štefan Svitku, který po pádu dojel až na 25. místě. Lepším byl i Milan Engel, který dojel 22. a posunul se díky tomu na 24. místě. Díky bloudění ztratil  Australan Toby Price, který cíl spatřil až jako 19. Zlomenou klíční kostí po ošklivém pádu skončil závod také pro favorita Adriena van Beverena. Vítězem se stal Matthias Walkner jenž teď vládne průběžnému pořadí. Druhým našem motorkářem v Belénu byl David Pabiška na 45. místě (celkově 47.), 47. Petr Vlček (51. celkově) a se ztrátou skoro tří hodin na vítěze Walknera Jan Brabec figurující na 42. místě celkově. Jan Veselý zajel 79. nejlepší čas a posunul se na 73. místo celkově. Posun vpřed zaznamenala i Gabriela Novotná s 81. etapovým umístěním a celkovým 75. místem.  Naše ženy překvapují svým výkonem a vytrvalostí. A nejen výkony. V kategorii quadů prokázala už v předešlé etapě smyl pro fair play Olga Roučková, která dojela domácího závodníky s nefunkčním roadbookem a dovedla jej do cíle etapy za cenu časové ztráty. Ve včerejší náročné etapě Olga Roučková dojela jako 25. a celkově už je na 26. místě. Nejlepším z našich čtyřkolkářů byl Zdeněk Tůma , který na vítěze etapy Argentince Nicolase Cavigliesse ztratil 51 minut a 28 vteřin. 11. Macháček pak dojel o dvě minuty za Zdeňkem Tůmou. V celkovém pořadí je Zdeněk Tůma 11. a Josef Macháček 12.

V kategorii osobních automobilů si pro etapové vítězství dojel Stephane Petrhansel, který se tak dostal před Nassera Al Attiyaha na druhé místo průběžného pořadí. Zúročil své dlouholeté zkušenosti a přesvědčil o své vůli bojovat o nejlepší umístění. Nasser patřil také mezi ty navigačně chybující dnešní etapy za něž mu patřilo desáté místo. Druhým byl Giniel de Villiers a třetím byl dnes lídr kategorie Carlos Sainz. Sainz včera u eleného stolu čelil obvinění na kolizi se čtyřkolkářem Nizozemcem Kesem Koolenem, za kterou sklidil deseti minutovou penalizaci. Tým Peugeot proto podal protest. S technickými problémy se potýkal náš Martin Prokop. Ten včera dojel až na 23. místě a přišel o celkové sedmé místo od kterého ho nyní dělí 1,5 hodiny. Dobře zajel Tomáš Ouředníček, který dojel na 25. místě a celkově mu patří 32. příčka průběžného hodnocení.

Bohužel o výborné třetí místo včera přišel i mladý Martin Macík. Už v úvodu speciálky nabral ztrátu 40 minut. Do cíle pak přijel se ztrátou 2 hod 23´14″ na vítězného Ton Van Genugtena na 14. místě. Teměř dvě hodiny ho nyní dělí z nynějšího 6. místa od původní třetí pozice, na kterou se vrátil Bělorus Viazovič s MAZem. Na tomto místě dojel Viazovič i včera za dvojicí vozů Iveco Ton van Genugtena a Federica Villagry (stále druhé místo za Nikolajevem). Nejlepším z našich byl pak Martin Šoltys na 9. místě s odstupem 45´46″ na Genugtena a 10. pak o dvě minuty později Martin Kolomý. Martin Šolty je už na hranici elitní desítky na 11. místě a Martin Kolomý se posunul na 13. pozici. Dle slov obou posádek Tater Phoenix šlo včera s odjezdem v osm ráno a návratem po tmě večer po desáté hodině  o peklo na zemi. Více jak 50 km malých metrových dun znamenalo neustálé skoky vozy při kterých trpěla těla i technika, Tatra Martina Kolomého skončila na boku, stavěl ji nejdřív Kamaz a pak MAZ, přišli o pohon zadní nápravy a ke všemu porouchaný interkom….

Na závodníky čekají ještě dvě až tři velmi náročné etapy ve kterých se ještě může leccos stát.

 

 

 
Dakar, Technika , , , , , , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Pořádně našláplé MOGUL Dakar setkání už za měsíc

Na neděli 18. března 2018 se těší většina fanoušků maratónských závodů rally, kterými jsou například dobře známý Dakar, či Africa Eco Race. Na Autodromu v Sosnové u České Lípy se totiž uskuteční největší setkání závodníků a jejich techniky v České republice. V letošním roce se zde odehraje již čtvrtý ročník akce, která každoročně přitáhne pozornost tisíců diváků, a podle předběžných informací to vypadá, že letos to bude opravdu bomba.

číst dále »

TATRA TRUCKS získala dotaci na rekonstrukci Slovenské strely

V polovině ledna 2018 obdržela společnost TATRA TRUCKS zprávu o schválení dotace na projekt rekonstrukce motorového vlaku Slovenská strela. Dotaci ve výši téměř 80 milionů korun automobilka využije na kompletní revitalizaci motorového vlaku Slovenská strela do pojízdného stavu a výstavbu speciálního depozitáře. Rekonstrukce bude zahájena již v letošním roce.

číst dále »

Kalendář závodů českého truck trialu

V minulých dnech se na oficiálních stránkách českého truck trialu objevil předběžný program letošních závodů. Pokud máte v diářích již zapsané termíny dříve ohlášených akcí, můžete si doplnit i ty truck trialové. 

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno