Bezpečně na silnicích

konference na téma bezpečnost na silniciDnes v dopoledních hodinách proběhla v prostorách Holešovického výstaviště Tisková konference pořádáná společností českou logistickou společností Šmídl s.r.o.na téma:

“Bezpečně na silnicích nejen o prázdninách”

Původně měla tato akce proběhnout již minulý čtvrtek 16.6.2011, ale vzhledem k plánované “stávce” a očekávanými problémy s dopravou byla přeložena na dnešní den.

Hned v úvodu si vzal slovo pan Vladimír Šmídl, zakladatel, jednatel a se svou dcerou MVDr. Martinou Šmídlovou spolumajitel významné dopravní společnosti, provozující Mezinárodní kamionovou doprava a spediční služby Šmídl s.r.o.


Společnost Šmídl s.r.o.

Vladimír Šmídl

Vladimír Šmídl - zakladatel a jednatel Šmídl s.r.o.

Společnost Šmídl s.r.o. vznikla jako rodinná firma v roce 1 990 bez účasti na privatizacích či restitucích. Její pobočky se dnes nachází ve čtyřech městech České republiky. Společnost Šmídl s.r.o. má vlastní logistické centrum a vozový park čítající přes 200 nákladních vozidel v průměrném stáří 2 roky, tři čtvrtiny kamionů splňují emisní normu EURO 5. Řidiči Šmídlu absolvují pravidelná školení ekonomického řízení EcoDriving. Firma Šmídl zaměstnává více než 300 lidí a v roce 2010 realizovala téměř 13 000 přeprav.

Mimo jiné se pan Šmídl zmínil také o “častých konfliktech” mezi řidiči profesionály a běžnými řidiči osobních vozidel potkávajích se denně v hustém a náročném provozu.

Bez zajímavosti nezůstala ani informace, že s končící hospodářskou krizí se zvyšuje objem dopravy a stoupá tak poptávka po kvalitních řidičích kamionové dopravy.

Autem bezpečně na dovolenou

Letní měsíce patří v dopravních statistikách k nejtragičtějším. Poněkud paradoxně během nich dojde na silnicích k více nehodám, než v zimě. Příčin je hned několik,

všechny mají ale společného jmenovatele – selhání lidského faktoru.

Jiří Plosza - profesionální řidič

Dobrá příprava před jízdou a odpočinek během cesty. To je podle odborníků nejlepší prevence nehody na cestě do zahraničí. Své o tom ví také profesionální řidiči, pro které je ujetí stovek kilometrů každodenní rutinou. „Jako profesionální řidič mám výhodu kvalitního zázemí. Dispečink spočítá časový plán jízdy včetně přestávek a průběžně mě informuje o aktuální situaci na trase,“ řekl Jiří Plosza, který jako řidič logistické společnosti Šmídl najezdil více než dva miliony kilometrů bez nehody.

Jiří Plosza pracuje pro firmu Šmídl od nákupu prvních kamionů v roce 1992. V roce 2011 byl oceněn plaketou Zodpovědný řidič za více než dva miliony kilometrů bez nehody. To je pro představu více než pětinásobek vzdálenosti Země – Měsíc nebo téměř padesát rovníků.

“Právě kvalitní zázemí je ale tím, čím většina řidičů nedisponuje. Běžný řidič se musí obejít bez profesionálního zázemí a na cestu se připravit sám.”

Prázdniny – nejhorší období pro motoristy

dopravní psycholožka Vlasta Rehnová

dopravní psycholožka Vlasta Rehnová

Během prázdnin působí na silnicích hned několik rizikových faktorů. Objevují se řidiči s přerušenou praxí, kteří v zimě neřídili a také cyklisté a motorkáři. Jak upozorňuje dopravní psycholožka Vlasta Rehnová, členka Asociace dopravních psychologů, podíl na zvýšené nehodovosti má překvapivě i počasí: „V létě je člověk vlivem prodlouženého dne mnohem aktivnější, čímž se zároveň více unaví. Při řízení v letních měsících je řidič také méně ostražitý.

Specifickou kategorií jsou řidiči, kteří se vydávají na dovolenou do zahraničí vlastním vozem. Nejčastější příčinou nehody na dlouhých tratích je únava, způsobená nezvykle dlouhým zatížením organismu. Nejrizikovější jsou noční jízdy, kdy je organismus v přirozeném útlumu.

prezentace: Bezpecne na silnicich nejen o prazdninach_Rehnova

Jak snížit riziko nehody při cestě na dovolenou

Důležité je nejen chování řidiče, ale také ostatní posádky, zejména spolujezdce. Ten by měl řidiče sledovat a při zpozorování známek únavy jej přimět zastavit a udělat přestávku. Ideální je s řidičem konverzovat na lehké téma. Maximální doba nepřetržitého řízení by v běžném provozu neměla přesáhnout čtyři hodiny. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat noční jízdě po dálnici, kde je riziko usnutí za volantem nejvyšší.

Při cestě na dovolenou bývá automobil plně obsazený a přetížený nákladem. Vždy je však třeba myslet v první řadě na komfort řidiče a zajistit mu dostatek prostoru pro pohodlné řízení. V případě rodinných dovolených jsou v autě přítomny také děti, které mohou mít na řidiče negativní vliv.

Na trase by připraveného řidiče nemělo nic překvapit. To potvrzuje i řidič společnosti Šmídl Jiří Plosza: „Řidič musí mít představu, jak daleko pojede, aby si mohl rozvrhnout síly. Nestačí zadat do navigace cíl trasy a počítat s časem příjezdu, který přístroj ukáže. Je třeba si sehnat co nejvíce aktuálních informací například o dopravních omezeních provozu na trase, mít časovou rezervu, počítat s přestávkami.“ Pro případ uvíznutí v koloně je dobré natankovat plnou nádrž a mít v autě připravené pití.

Řidiči se snaží s únavou bojovat nejčastěji pitím kávy. Odborníci ale doporučují účinek kofeinu nepřeceňovat. „Káva sice krátkodobě oddálí pocit únavy, ten se ale později může dostavit mnohem intenzivněji“ upozorňuje Rehnová. Káva navíc organismus odvodňuje, proto je důležité dodržovat pitný režim a kromě kávy pít také jiné tekutiny, například minerální vody.

Důležité je věnovat stejnou přípravu i cestě zpátky, pro kterou platí stejná rizika. Člověk má tendenci po bezstarostné dovolené podcenit zpáteční cestu. Poslední den dovolené by měl řidič odpočívat.

Chyba řidiče a mikrospánek

Stanislav Novotný z Ústavu dopravní techniky ČVUT

Stanislav Novotný z Ústavu dopravní techniky ČVUT

Řidičská chyba je stále nejčastější příčinou dopravní nehody. Ani stále bezpečnější automobily nedokáží lidskému selhání předejít. „Krátké usnutí za volantem není nemoc, ale důsledek přirozené únavy organismu,“ upozorňuje Stanislav Novotný z Ústavu dopravní techniky ČVUT.

Hlavní doporučení tedy můžeme shrnout v následujících bodech:

  • Na cestu se dobře připravte – sežeňte si aktuální informace o trase
  • Nespěchejte – jeďte s dostatečnou časovou rezervou
  • Odpočívejte – dělejte pravidelné přestávky
  • Nepodceňujte zpáteční cestu – poslední den dovolené odpočívejte
  • Během cesty udržujte komunikaci s řidičem – sledujte jeho reakce
  • Buďte ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu

prezentace ke stažení: Bezpecne na silnicich nejen o prazdninach_Novotny

ilustrační foto:

 
Akce, výstavy, veletrhy, Autodoprava, Legislativa v dopravě, Na cestách, Služby dopravcům , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ReklamaKamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

V Misanu půjde o každý bod

I přes odpadnutí závodu na Nürburgringu, kterému vystavila stopku do té doby nevídaná živelná katastrofa, se dobrá věc v podobě realizace plnohodnotného šampionátu podařila. V netradičním dějišti posledního závodu na okruhu v Misanu hodlá Buggyra úspěšně zakončit již tak povedenou … Číst dále →

číst dále »

Karel nebo Arnošt? Macík si svůj kamion pro Dakar 2022 vybere po marockém testu

Pilot týmu Big Shock! Racing Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem, mechanikem Davidem Švandou a zcela novým závodním kamionem, pojmenovaným Arnošt, v pátek 8. října odstartují do závodu Rallye du Maroc, nejnáročnější prověrky před Dakarem 2022. Podle pocitů v cíli se český závodník … Číst dále →

číst dále »

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a kopřivnická TATRA TRUCKS představí své výrobky a služby ve společné expozici na veletrhu IDET 2021

Brněnské výstaviště bude ve dnech 6. až 8. října hostit veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET 2021. Tradičně na něm nebude chybět společná expozice firem holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a společnosti TATRA TRUCKS, která na stánku 035 v pavilonu P … Číst dále →

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno