Bezpečně na silnicích

konference na téma bezpečnost na silniciDnes v dopoledních hodinách proběhla v prostorách Holešovického výstaviště Tisková konference pořádáná společností českou logistickou společností Šmídl s.r.o.na téma:

“Bezpečně na silnicích nejen o prázdninách”

Původně měla tato akce proběhnout již minulý čtvrtek 16.6.2011, ale vzhledem k plánované “stávce” a očekávanými problémy s dopravou byla přeložena na dnešní den.

Hned v úvodu si vzal slovo pan Vladimír Šmídl, zakladatel, jednatel a se svou dcerou MVDr. Martinou Šmídlovou spolumajitel významné dopravní společnosti, provozující Mezinárodní kamionovou doprava a spediční služby Šmídl s.r.o.


Společnost Šmídl s.r.o.

Vladimír Šmídl

Vladimír Šmídl - zakladatel a jednatel Šmídl s.r.o.

Společnost Šmídl s.r.o. vznikla jako rodinná firma v roce 1 990 bez účasti na privatizacích či restitucích. Její pobočky se dnes nachází ve čtyřech městech České republiky. Společnost Šmídl s.r.o. má vlastní logistické centrum a vozový park čítající přes 200 nákladních vozidel v průměrném stáří 2 roky, tři čtvrtiny kamionů splňují emisní normu EURO 5. Řidiči Šmídlu absolvují pravidelná školení ekonomického řízení EcoDriving. Firma Šmídl zaměstnává více než 300 lidí a v roce 2010 realizovala téměř 13 000 přeprav.

Mimo jiné se pan Šmídl zmínil také o “častých konfliktech” mezi řidiči profesionály a běžnými řidiči osobních vozidel potkávajích se denně v hustém a náročném provozu.

Bez zajímavosti nezůstala ani informace, že s končící hospodářskou krizí se zvyšuje objem dopravy a stoupá tak poptávka po kvalitních řidičích kamionové dopravy.

Autem bezpečně na dovolenou

Letní měsíce patří v dopravních statistikách k nejtragičtějším. Poněkud paradoxně během nich dojde na silnicích k více nehodám, než v zimě. Příčin je hned několik,

všechny mají ale společného jmenovatele – selhání lidského faktoru.

Jiří Plosza - profesionální řidič

Dobrá příprava před jízdou a odpočinek během cesty. To je podle odborníků nejlepší prevence nehody na cestě do zahraničí. Své o tom ví také profesionální řidiči, pro které je ujetí stovek kilometrů každodenní rutinou. „Jako profesionální řidič mám výhodu kvalitního zázemí. Dispečink spočítá časový plán jízdy včetně přestávek a průběžně mě informuje o aktuální situaci na trase,“ řekl Jiří Plosza, který jako řidič logistické společnosti Šmídl najezdil více než dva miliony kilometrů bez nehody.

Jiří Plosza pracuje pro firmu Šmídl od nákupu prvních kamionů v roce 1992. V roce 2011 byl oceněn plaketou Zodpovědný řidič za více než dva miliony kilometrů bez nehody. To je pro představu více než pětinásobek vzdálenosti Země – Měsíc nebo téměř padesát rovníků.

“Právě kvalitní zázemí je ale tím, čím většina řidičů nedisponuje. Běžný řidič se musí obejít bez profesionálního zázemí a na cestu se připravit sám.”

Prázdniny – nejhorší období pro motoristy

dopravní psycholožka Vlasta Rehnová

dopravní psycholožka Vlasta Rehnová

Během prázdnin působí na silnicích hned několik rizikových faktorů. Objevují se řidiči s přerušenou praxí, kteří v zimě neřídili a také cyklisté a motorkáři. Jak upozorňuje dopravní psycholožka Vlasta Rehnová, členka Asociace dopravních psychologů, podíl na zvýšené nehodovosti má překvapivě i počasí: „V létě je člověk vlivem prodlouženého dne mnohem aktivnější, čímž se zároveň více unaví. Při řízení v letních měsících je řidič také méně ostražitý.

Specifickou kategorií jsou řidiči, kteří se vydávají na dovolenou do zahraničí vlastním vozem. Nejčastější příčinou nehody na dlouhých tratích je únava, způsobená nezvykle dlouhým zatížením organismu. Nejrizikovější jsou noční jízdy, kdy je organismus v přirozeném útlumu.

prezentace: Bezpecne na silnicich nejen o prazdninach_Rehnova

Jak snížit riziko nehody při cestě na dovolenou

Důležité je nejen chování řidiče, ale také ostatní posádky, zejména spolujezdce. Ten by měl řidiče sledovat a při zpozorování známek únavy jej přimět zastavit a udělat přestávku. Ideální je s řidičem konverzovat na lehké téma. Maximální doba nepřetržitého řízení by v běžném provozu neměla přesáhnout čtyři hodiny. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat noční jízdě po dálnici, kde je riziko usnutí za volantem nejvyšší.

Při cestě na dovolenou bývá automobil plně obsazený a přetížený nákladem. Vždy je však třeba myslet v první řadě na komfort řidiče a zajistit mu dostatek prostoru pro pohodlné řízení. V případě rodinných dovolených jsou v autě přítomny také děti, které mohou mít na řidiče negativní vliv.

Na trase by připraveného řidiče nemělo nic překvapit. To potvrzuje i řidič společnosti Šmídl Jiří Plosza: „Řidič musí mít představu, jak daleko pojede, aby si mohl rozvrhnout síly. Nestačí zadat do navigace cíl trasy a počítat s časem příjezdu, který přístroj ukáže. Je třeba si sehnat co nejvíce aktuálních informací například o dopravních omezeních provozu na trase, mít časovou rezervu, počítat s přestávkami.“ Pro případ uvíznutí v koloně je dobré natankovat plnou nádrž a mít v autě připravené pití.

Řidiči se snaží s únavou bojovat nejčastěji pitím kávy. Odborníci ale doporučují účinek kofeinu nepřeceňovat. „Káva sice krátkodobě oddálí pocit únavy, ten se ale později může dostavit mnohem intenzivněji“ upozorňuje Rehnová. Káva navíc organismus odvodňuje, proto je důležité dodržovat pitný režim a kromě kávy pít také jiné tekutiny, například minerální vody.

Důležité je věnovat stejnou přípravu i cestě zpátky, pro kterou platí stejná rizika. Člověk má tendenci po bezstarostné dovolené podcenit zpáteční cestu. Poslední den dovolené by měl řidič odpočívat.

Chyba řidiče a mikrospánek

Stanislav Novotný z Ústavu dopravní techniky ČVUT

Stanislav Novotný z Ústavu dopravní techniky ČVUT

Řidičská chyba je stále nejčastější příčinou dopravní nehody. Ani stále bezpečnější automobily nedokáží lidskému selhání předejít. „Krátké usnutí za volantem není nemoc, ale důsledek přirozené únavy organismu,“ upozorňuje Stanislav Novotný z Ústavu dopravní techniky ČVUT.

Hlavní doporučení tedy můžeme shrnout v následujících bodech:

  • Na cestu se dobře připravte – sežeňte si aktuální informace o trase
  • Nespěchejte – jeďte s dostatečnou časovou rezervou
  • Odpočívejte – dělejte pravidelné přestávky
  • Nepodceňujte zpáteční cestu – poslední den dovolené odpočívejte
  • Během cesty udržujte komunikaci s řidičem – sledujte jeho reakce
  • Buďte ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu

prezentace ke stažení: Bezpecne na silnicich nejen o prazdninach_Novotny

ilustrační foto:

 
Akce, výstavy, veletrhy, Autodoprava, Legislativa v dopravě, Na cestách, Služby dopravcům , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Pořádně našláplé MOGUL Dakar setkání už za měsíc

Na neděli 18. března 2018 se těší většina fanoušků maratónských závodů rally, kterými jsou například dobře známý Dakar, či Africa Eco Race. Na Autodromu v Sosnové u České Lípy se totiž uskuteční největší setkání závodníků a jejich techniky v České republice. V letošním roce se zde odehraje již čtvrtý ročník akce, která každoročně přitáhne pozornost tisíců diváků, a podle předběžných informací to vypadá, že letos to bude opravdu bomba.

číst dále »

Společnost Kögel uvádí novou generaci vozidel NOVUM

Společnost Kögel zavádí postupně u svých valníkových návěsů Cargo, Mega a Light vnější rám a nástavbu známé a osvědčené již ze systému Kögel Lightplus. V rámci generační obměny NOVUM budou plachtové sedlové návěsy Kögel navíc doplněny i o další optimalizace. NOVUM znamená nejen nový vnější rám a nástavbu, ale i novou, optimálně přizpůsobenou nástavbu Kögel s optimalizovanými jednotnými novými moduly, montážními skupinami a montážními díly. Zároveň je možný u vozidel generace Novum i vysoký stupeň individualizace, kterým reaguje společnost Kögel na nejrůznější požadavky trhu.

číst dále »

TATRA TRUCKS získala dotaci na rekonstrukci Slovenské strely

V polovině ledna 2018 obdržela společnost TATRA TRUCKS zprávu o schválení dotace na projekt rekonstrukce motorového vlaku Slovenská strela. Dotaci ve výši téměř 80 milionů korun automobilka využije na kompletní revitalizaci motorového vlaku Slovenská strela do pojízdného stavu a výstavbu speciálního depozitáře. Rekonstrukce bude zahájena již v letošním roce.

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno