Silk Way Rally 2018 – prezentace

Silk way rally 2018

Před několika dny byly oficiálně představeny podrobnosti trasy osmého ročníku soutěže Silk way rally, která se stala největším euro-asijským cross country závodem. Soutěž vznikla v době tápání po zrušení závodu Dakar v Africe a hledání nových lokalit. Po dvouleté přestávce v letech 2014 a 2015 se závod rozrostl a další velkou zemi – Čínu a stal se dvou týdenním maratónem jako soutěž Dakar. Během několika let se na startu objevila řada známých jmen včetně našich dakaristů. Loni si soutěž vyzkoušel i Martin Kolomý s týmem Buggyra. Letos ovšem bude mít tato slibně rozvíjející se soutěž asi poněkud chudší soupisku, minimálně o naše jezdce. Právě tým Buggyra už před dvěma měsíci oznámil, že letos nepojede a stejně na tom asi budou i ostatní. Nejde jen o termínovou kolizi s mistrovstvím světa ve fotbale a tedy menší mediální sledovanost, ale dvoutýdenní závod spolyká stejně financí jako soutěž Dakar a stejně tak zabere čas na dopravu techniky. Pořadatelé se letos rozhodli soutěž obrátit – start bude v čínském Xianu a cíl v Moskvě, takže technika se musí nakládat na loď měsíc před startem, dlouhá bude také cesta z Moskvy zpět. Nemusíme tak dlouho přemýšlet o tom, proč před pár dny navštívil v tichosti Českou republiku i samotný ředitel závodu Vladimír Čagin s nejlepším jezdcem sborné KAMAZ Masters Eduardem Nikolajevem. I tak bude kromě ruských, čínských a běloruských závodníků na startu opět řada zvučných jmen. Za vítězství v lednovém závodě BAJA Russia North Forest dostal zdarma start Nasser Al Attiyah s vozem Toyota, poprvé se zde s vozem MINI představí Nani Roma. Han Wei z Geely Team již získal titul nejsilnějšího ze všech čínských konkurentů za třetí místo v loňském roce.
Zvláštní pozornost bude věnována závodníkům na buggy s pohonem dvou kol – dnes nejoblíbenějším modelem na maratónských rallye. Peugeot Sport Team sice ukončil závodění, ale britský závodník Harry Hunt na ex-továrním Peugeout 3008 je nepochybně vážným uchazečem o výhru.

Od současného šampióna Afrika ECO Race – Mathieu Serradoriho, který vstoupil do rally na buggy, se rovněž očekává že bude vynikající, stejně jako jeho dva soustavní konkurenti Frédéric Chavigny a Jerome Pelichet.

Rusko bude také zastoupeno v kategorii T2 mistrem Andrejem Rudskoym a šampionem Dakaru 2017 na čtyřkolce Sergejem Karyakinem.
V kategorii kamiónů bude startovat vedle šestice Kamazů  stejně jako loni Teruhito Sugawara s novým vozem HINO a o sošku tygra bude bojovat také Martin van den Brink s Gertem Huzinkem  na vozech Renault z židovických dílen.

A co na závodníky čeká?

Celkem deset etap, pět v Číně, pět v Rusku, přičemž většina etap na ruském území bude loopových etap v Astracháňské oblasti. Novinkou bude letecký transfer závodu mezi Čínou a Ruskem.  Během deseti etap překonají účastníci téměř 6 000 km.
Technické přejímky a administrativní kontroly se budou konat v Xi’anu ve dnech 13. a 14. července, slavnostní start se uskuteční 15. července a poté se všechny posádky vydají do závodu. Mezi čínskými a ruskými částmi trasy budou mít všichni závodníci dva odpočinkové dny. Ti, kteří dokáží dobýt nekonečné písky a obří duny pouště Gobi a dosáhnout Astrachaň, budou mít možnost nabrat dech a připravit se na druhé kolo 23. a 24. července.

Silk Way Rally 2018: Trasa v číslech
Celková vzdálenost trasy rallye – 5947 km
Celková vzdálenost speciálek – 3164 (53,2% celé trasy)
Procento rychlostních zkoušek se zvýšilo o 10,6%
Celková vzdálenost silničních úseků byla snížena o 2736 km
Vzdálenost čínských etap – 3348 km
Stadia ve vzdálenosti Rusko – 2599 km
Generální partneři projektu – Gazprom (Rusko) a Čína (FBLife)
Oficiální vozy závodu : Toyota

 
Dakar, Novinky , , , , , , , , , , , , , , , Zobrazit komentáře Vytisknout stránku

Komentovat

Váš e-mail nebude publikován. Povinné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a vlastnosti k formátování komentáře:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklama


Kamioňáci.com


Zdarma SMS

Krátké novinky

Autobusy Scania pro Český Těšín

Hromadnou dopravu v Českém Těšíně bude od 1. 1. 2019 zajišťovat společnost Arriva Morava, která si pro tyto městské linky nově vybrala autobusy společnosti Scania. K slavnostnímu představení veřejnosti došlo před městskou radnicí při příležitosti rozsvícení vánočního stromečku.  Pátek 30. … Číst dále →

číst dále »

Volvo Trucks přináší další vylepšení pro úsporu paliva

Volvo Trucks přináší další vylepšení pro úsporu paliva Modernizované vznětové motory D11 a D13 od Volvo Trucks pro vozidla Volvo FH, FM a FMX splňují nové předpisy Euro 6 Step D a přinášejí řadu vylepšení, díky nimž dopravci sníží náklady … Číst dále →

číst dále »

Macík s Brabcem museli odevzdat klíčky od svých závoďáků

Dakar odstartuje v Peru až 6. ledna, ale závodní stroje týmu Big Shock Racing už se vydaly na cestu. Ve francouzském přístavu Le Havre proběhlo dakarské nalodění téměř 600 vozidel na trajekt směřující do Limy. Ten se přes noc stal nejexkluzivnějším plovoucím parkovištěm v celém Atlantickém oceánu. Nechyběla ani kompletní sestava týmu Big Shock Racing. Martin Macík odevzdal klíčky od svého černožlutého Liazu s číslem 504, přezdívaného Franta. Jan Brabec se rozloučil s Maruškou, motorkou Husqvarna ozdobenou číslem 46.

číst dále »

Nejlevnější Taxi Brno vám zajistí přepravu více osob
Nejlevnější drink and drive Taxi Brno